Házenkářky vyhrály v Portugalsku a jsou blízko postupu na ME

11. 6. 2014 22:39
České házenkářky zvítězily v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Portugalsku jasně 33:23 a přiblížily se účasti na šampionátu v Maďarsku a Chorvatsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Drštička

Sao Pedro Do Sul - České házenkářky zvítězily v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Portugalsku jasně 33:23 a přiblížily se účasti na šampionátu v Maďarsku a Chorvatsku. V závěrečném duelu třetí skupiny přivítají reprezentantky v sobotu v Brně Polsko a k postupu na třetí velkou akci za sebou jim stačí neprohrát o více než dva góly.

"Splnili jsme úkol, se kterým jsme přijeli - vyhrát a maximálně pošetřit hráčky, které pravděpodobně budou hrát o něco více času v rozhodujícím zápasu s Polkami," řekl z Portugalska pro české novináře trenér Jan Bašný.

"Na začátku to bylo relativně vyrovnané, ale jen výsledkově. Herně jsme byli lepší, jen jsme nedali nějaké šance. Zápas byl jasný, hráčky hrály, co měly," dodal.

Češkám nahrál výsledek druhého utkání skupiny, v němž Polky doma podlehly obhájkyním evropského zlata a již jistým postupujícím Černohorkám.

Svěřenkyně Jana Bašného se na druhém místě tabulky odpoutaly na rozdíl dvou bodů a díky výhře 22:19 v Polsku si mohou v domácí odvetě proti čtvrtému týmu světového šampionátu dovolit i porážku maximálně o dvě branky. Na závěrečný turnaj jdou první dva celky.

"Budeme moci na papíře prohrát o dva góly, ale takhle se na zápas připravovat nedá. Samozřejmě budeme hrát na výhru, ty dva góly jsou tam v nějaké záloze," řekl Bašný. "Budeme chtít vyhrát, abychom dokázaly, že na ten šampionát patříme právem," doplnila kouče Kateřina Keclíková.

Outsider vzdoroval jen chvíli

Češky se na půdě outsidera Portugalska, které ještě nezískalo v kvalifikaci ani bod, chvíli rozkoukávaly po náročné cestě. Většinu první půle musely dotahovat, ale ztráta nenarostla na víc než dvě branky.

V 23. minutě se mezi tyčemi blýskla při sedmičce náhradní brankářka Satrapová a vzápětí Keclíková srovnala na 7:7. Čtyři minuty před koncem poločasu se trefila Kutlvašrová a český celek šel poprvé v zápase do vedení, které už nepustil. Hostující tým se uklidnil, několika pěknými kombinacemi rozebral domácí obranu a ještě do pauzy si vytvořil pětigólový náskok.

"Ze začátku to vypadalo, že zápas bude hodně vyrovnaný. Ale ke konci poločasu se nám podařilo jim trochu utéct a pak už to pod psychickým tlakem nezvládly," podotkla Keclíková.

Po změně stran se hrála bezstarostná házená a Češky v klidu kontrolovaly průběh. Postupně se jim povedlo navýšit vedení až na dvouciferný rozdíl a jen o dva góly zaostaly za 35 nastřílenými brankami z prvního vzájemného duelu.

Češky v kvalifikaci usilují o třetí postup na velký turnaj po sobě. Před dvěma lety si zahrály na evropském šampionátu a vloni na mistrovství světa.

Kvalifikace o postup na ME 2014 házenkářek - 3. skupina:

Portugalsko - ČR 23:33 (9:14)

ČR: Raníková, Satrapová, Müllnerová - Adámková, Chrenková, Crhová, Hrbková, Keclíková, Knedlíková, Kutlvašrová, Luzumová, Růčková, Salčáková, Severová, Štěrbová, Vítková.

Nejlepší střelkyně Portugalska: Aguiarová 7. Rozhodčí: Pandžič, Mosorinski (oba Srb.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/3. Vyloučení: 1:2. Diváci: 1300.

Polsko - Černá Hora 22:25 (11:10)

1. Černá Hora 5 5 0 0 128:112 10
2. ČR 5 3 0 2 135:111 6
3. Polsko 5 2 0 3 115:110 4
4. Portugalsko 5 0 0 5 105:150 0