Házenkářky Norska zdolaly Nizozemsko a mají třetí zlato z MS

20. 12. 2015 20:12
Norské házenkářky, mistryně světa 2015
Norské házenkářky, mistryně světa 2015 | Foto: Reuters

Herning - Házenkářky Norska porazily ve finále mistrovství světa Nizozemsko 31:23. Favorizované Seveřanky rozhodly o svém vítězství už v první půli, kterou nad přemožitelkami českého celku z červnové kvalifikace vyhrály vysoko 20:9. Bronz v Dánsku vybojovaly Rumunky, které v souboji o třetí místo přesvědčivě zdolaly Polsko 31:22.

Norky získaly třetí světové zlato po triumfech v letech 1999 a 2011 a potvrdily pozici současných vládkyň světové házené. Ovládly totiž i minulé mistrovství Evropy a poslední dvě olympiády.

Nizozemsko, jehož dosavadním maximem na světovém šampionátu bylo páté místo z roku 2005, prošlo do finále suverénněji než Norsko, do souboje o zlato se ale promítly větší zkušenosti Seveřanek.

Ty vykročily za zlatem už v úvodním poločase, v němž si od prvních minut vytvořily náskok, který postupně navýšily až na 20:9. K velkému výkonu se také rozchytala norská brankářka Grimsboová, která od osmé minuty inkasovala do přestávky jen pětkrát a její celková úspěšnost zákroků v zápase se pohybovala okolo padesáti procent.

Nizozemky zdánlivě ztracený duel nevzdaly, zlepšily obranu a osm minut před koncem stáhly manko jen na pět gólů. Víc už se nepřiblížily a Norky závěr zkušeně zvládly. Sedmi brankami se na výhře Seveřanek podílela Herremová, za soupeřky se osmkrát trefila Polmanová.

Nizozemky navzdory finálové porážce slaví první cenný kov v historii světových a evropských šampionátů. Skalp čerstvých držitelek stříbra si v červnové odvetě play off kvalifikace připsaly české hráčky, které v Mostě zvítězily 25:23. Kvůli vysoké porážce v Nizozemsku ale na šampionát nepostoupily.

Rumunky díky výhře nad Polskem vybojovaly medaili po deseti letech. Deseti góly se na tom podílela hlavní hvězda Cristina Neaguová.

V roce 2005 byly Rumunky druhé, ve sbírce úspěchů mají i další stříbro z roku 1973 a titul z roku 1962. Polky skončily čtvrté stejně jako na předchozím šampionátu před dvěma lety a na medailový zisk dosud čekají.