Házenkáři přišli o nadějný náskok a s Makedonií remizovali

2. 11. 2014 15:17
Čeští házenkáři v druhém utkání kvalifikace o postup na ME remizovali ve Zlíně s Makedonií 27:27.
Čeští házenkáři mají první bod
Čeští házenkáři mají první bod | Foto: chf.cz/Alex Wipf

Zlín - Čeští házenkáři v druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy remizovali ve Zlíně s Makedonií 27:27 a po úvodní prohře ve Francii si připsali první bod do tabulky.

Svěřenci Jana Filipa a Daniela Kubeše v oslabené sestavě bez deseti hráčů včetně kapitána Filipa Jíchy vedli v poločase 18:11, ale o nadějný náskok přišli.

V dalším pokračování kvalifikace Češi na přelomu dubna a května sehrají dvojzápas se Švýcarskem. Momentálně jsou v tabulce na třetí příčce, ze skupiny postoupí první dva týmy a třetí nejlepší celek z třetích míst.

"Byl to dobrý zápas, bohužel jsme ho nedotáhli do vítězného konce. Ale co se týče hry, tak jsme se určitě posunuli dál," řekl pro internetové stránky házenkářského svazu Kubeš, který spolu s Filipem vedl tým ve druhém utkání po letním nástupu na lavičku.

Oslabená sestava Čechům nevadila

Čechům před zápasem vypadl ze hry už desátý zraněný hráč Škvařil, ani v oslabené sestavě se ale favorita nezalekli. V úvodu se chvíli rozkoukávali a problémy jim dělala největší opora Makedonců kanonýr Lazarov. Hlavně díky němu hosté rychle odskočili do tříbrankového vedení, ale český celek se chytl a v polovině první půle otočil stav na 7:6.

Svěřenci trenérů Filipa a Kubeše přestáli několik oslabení a v druhé části úvodního dějství předvedli skvělý výkon. Nápaditě kombinovali, vycházely jim rychlé akce a střelecky se znovu dařilo plzeňskému Linhartovi, který se blýskl osmi góly ve čtvrtečním utkání ve Francii.

Makedoncům nepomohl ani oddychový čas, Češi v závěru přidali čtyři branky po sobě a do kabin šli se slibným vedením 18:11. Osmnácti trefami za první půli dali vzpomenout na červnovou vítěznou odvetu baráže proti Srbsku.

Jenže po přestávce se začal náskok domácího celku zmenšovat. Makedonci zlepšili defenzivu a za necelých třináct minut stáhli ztrátu na dva góly. Možná rozhodující chvíle přišly po polovině druhé půle, kdy Češi nezvládli přesilovku a soupeř vyrovnal.

Závěr byl hektický

V hektickém závěru si národní tým dlouho udržoval jednogólové vedení, jenže několikrát promarnil možnost na zvýšení náskoku. V koncovce pak Makedoncům pomohlo stejně jako na lednovém evropském šampionátu několik sporných výroků rozhodčích. Norští sudí nejprve necitlivě zastavili nadějnou českou akci, při závěrečném útoku pak neuznali domácímu týmu gól a místo toho vyloučili jednoho z hráčů. Hosté už remízu uhájili.

"Poslední útok nebyl rozhodující. V závěru už to byl velký stres, bylo to hop nebo trop. Neproměnili jsme některé jiné šance ve druhém poločase," řekl Kubeš.

Radost mu v úvodu kvalifikace udělali mladí hráči. "Odehráli hlavně v obraně vynikající zápas. Spoustu situací zahráli přesně podle našich představ a to nás moc těší. Po hráčích chceme, aby nehleděli na tabuli, ale každou akci hráli naplno," dodal Kubeš.