Bez šance, hlesl český střelec. Házenkáři před duely pravdy

Fanoušci nepomohli. Čeští házenkáři na MS znovu padli
Čeští házenkáři tak na světovém šampionátu prohráli i druhý zápas ve skupině C.
Po úvodní porážce s největším favoritem turnaje Francií v neděli nestačili ani na druhého finalistu poslední olympiády.
Kapitán Filip Jícha, který od příletu do Dauhá zápolil s virózou a vynechal úvodní zápas s Francií, se objevil na české soupisce, do utkání se Švédy ale nezasáhl a zůstal jen na lavičce.
Reprezentanti chtěli odehrát lepší první půli než s Francií, ale ani se Švédskem jim úvod nevyšel. Po necelých 23 minutách narostl náskok soupeře na hrozivých 16:6.
Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 1. 2015 0:00
Čeští házenkáři uznali, že chvílemi se jen s úctou dívali na švédský styl. S favority skupiny na MS prohráli, teď už v Kataru půjde do tuhého.

Dauhá (od našeho zvláštního zpravodaje) - Zázraky se občas dějí. I v Kataru. V neděli večer tady totiž pršelo.

Ale jako inspirace k zázraku číslo 2, tentokrát v podání českých házenkářů, to nestačilo.

Poté, co jim v neděli dali Francouzi "čuchnout" a rezultovala z toho porážka jen o tři góly, tentokrát přišel debakl, Švédsko zvítězilo 36:22. "Neměli jsme dneska šanci," konstatoval Jan Sobol. Spolu s Tomášem Babákem nastříleli po 5 brankách, tentokrát nejvíc z českého týmu.

Francie a Švédsko se potkaly v zatím posledním olympijském finále. Česká házená se na světové scéně po osmileté pauze na turnajích MS teprve rozkoukává.

Navíc se hlavní hvězda, tedy Filip Jícha, z role maroda posunula po virovém onemocnění teprve do role maskota týmu. Zda bude moci odehrát alespoň část úterního zápasu s Egyptem, asi naznačí dnešní trénink, který mu bude signalizovat, jak je na tom jeho tělo poté, co v průběhu pár dní ztratilo 7 kilogramů živé váhy.

S oběma superfavority tedy tým trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše prohrál, ale ze skupiny postupují čtyři nejlepší celky. A postupová tajenka by se měla luštit až v zápasech s Egyptem, Islandem a Alžírskem.

Švédský expres obrana nezachytávala

"Byla to pro nás velká škola házené. Hlavně pro mladší kluky, co hrají českou ligu a ještě nemají tolik zkušeností. Chvílemi jsme jen koukali, jak kolem nás ti Švédi běhají," přiznával Pavel Horák, který k osmi gólům proti Francii přidal tentokrát jen čtyři, ale do značné míry i proto, že za nepříznivého stavu už trenéři šetřili jeho síly na lavičce.

Po 30 gólech od Francouzů utrpělo tentokrát české konto ještě o šest zásahů víc. "Když dostanete 36 branek, tak na nějaký dobrý výsledek pomýšlet nemůžete," poukázal na nefunkčnost obrany Tomáš Babák. "To, co chceme hrát, jsme v utkání dokázali předvádět tak deset minut, Švédové šedesát. A to je prostě rozdíl."

V čem byl problém české defenzivy? "Pomalu jsme se vraceli, než se kluci vystřídali a otočili, byl v tom chaos, okamžitě jsme dostávali góly, švédská druhá vlna to rozhodla, dali z ní snad 15, možná i 20 gólů."

Za chybující obranou měli těžký život i čeští gólmani. Jejich procento úspěšnosti bylo opravdu slabé. Martin Galia zpacifikoval 3 z 18 střel, Petr Štochl 6 z 27. V součtu měli úspěšnost 20 procent. Obzvlášť první půle ale z jejich strany vykazovala naprosto tragická čísla: jen 2 úspěšné zásahy  na 22 švédských pokusů.

To Mattias Andersson v protější brance lapil 11 z 33 míčů, tedy každý třetí. A černý den české defenzivy naopak postavil na piedestal jeho jmenovce Kima Anderssona. Ten vypálil 10x a pokaždé se radoval z gólu.

Na Egypt! Už jde do tuhého

Čeští házenkáři po utkání víceméně unisono říkali: "Turnaj pro nás de facto začíná od příštího zápasu s Egyptem, kdy se začne rozhodovat o všem. Teď už musíme začít vyhrávat a sbírat body."

A souhlasil s tím i trenér Jan Filip: "Kvalita prvních dvou soupeřů byla veliká, musíme se poučit a dívat se dopředu. Teď nás čeká zápas s Egyptem, musíme na něj zmobilizovat všechny síly, protože je to pro nás strašně důležitý zápas."

Pro Egypt neméně, jeho tým zatím porazil Alžířany 34:20 a v neděli podlehl Francii 24:28.

Duel Česko-Egypt se hraje v úterý od 17 hodin.