Basketbalistky střelecky selhaly a Španělsku podlehly

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
28. 9. 2010 22:15
Česko - Španělsko 57:77 (18:13, 32:37, 53:60)
Češky vstřelily ve čtvrté čtvrtině jen čtyři body

Praha - Jen čtyři body dokázaly vstřelit české basketbalistky ve čtvrté čtvrtině v zápase se Španělskem a jejich soupeřky i kvůli tomu v osmifinále mistrovství světa zvítězily 77:57.

Češky sice v Brně držely po tři čtvrtiny s dosud neporaženým týmem krok, v závěrečné části jim však zcela 'odešla' střelba. Naopak Španělky si 22 body v řadě v poklidu došly pro pátou výhru na šampionátu.

Basketbalistky přejely Koreu a jsou krok od čtvrtfinále
Úleva v Brně. Kotník je v pořádku, Horáková bude hrát

"Škoda, konečný rozdíl moc neodpovídá tomu, co se na hřišti dělo. Nezvládly jsme ale několik situací, dostaly laciné koše, kde se to zvrtlo, a Španělky už si už výhru zkušeně pohlídaly," řekla po zápase ČTK pivotka Ilona Burgrová.

Tým Lubora Blažka, který má postup do čtvrtfinále prakticky jistý, si třetí místo bude moci vybojovat ve středečním zápase proti Brazílii. Už nyní je ale jisté, že se Češky v případném boji o semifinále nevyhnou favorizovaným Američankám, či Australankám.

"Samozřejmě že jsme se jim chtěly vyhnout, ale to je teď ještě daleko. Teď se musíme hlavně soustředit na zápas s Brazílií," uvedla křídelnice Jana Veselá.

"Byl to důležitý zápas, i Španělky si uvědomovaly, co by třetí místo ve skupině mohlo znamenat. Ale zvládly to skvěle," prohlásila pivotka Michaela Ferančíková.

Španělsko naopak čeká ve středu souboj s rovněž neporaženým Ruskem o první místo ve skupině.

Češky na bronzový tým z loňského mistrovství v úvodu vtrhly a výsledkem bylo vedení 18:13 v první čtvrtině. Euforii po vysoké výhře nad Koreou ale zastavila španělská kapitánka Valdemorová, která ve druhé části během čtyř minut nastřílela deset bodů.

Španělky se chopily v polovině druhé čtvrtiny vedení a to až do konce zápasu nepustily. Ještě v 26. minutě české reprezentantky prohrávaly 'jen' 49:51, pak ale Češky dokázaly přes výbornou španělskou obranu nastřílet pouhých osm bodů.

Japonky přišly o výhru nad Brazilkami v poslední sekundě

Basketbalistky Japonska přišly v zápase 'české' skupiny F o výhru nad Brazílií v poslední sekundě a výrazně se stížily postup do čtvrtfinále.

Japonky přišly o výhru trojkou v poslední sekundě

Brazilka Rochaová nejprve trojkou v poslední sekundě vyrovnala na 78:78, dvanáct sekund před koncem prodloužení pak Marquezová další trojkou otočila skóre na 92:91 a výhru si Brazilky pojistily ještě jedním bodem v závěru.

Japonky, které vedly v průběhu zápasu i o dvanáct bodů, tak v závěrečném zápase skupiny budou muset porazit v asijském derby Koreu a zároveň spoléhat na výhru Češek v zápase s Brazilkami.

V druhé osmifinálové skupině E v Ostravě přišly o postup basketbalistky Kanady, které prohrály s Řeckem 52:57. Naopak Řekyně sehrají ve středu přímý duel o postup do čtvrtfinále proti Bělorusku.

O první místo ve skupině se ve středu utkají oba neporažené týmy - USA a Austrálie.

Mistrovství světa v basketbalu žen:

Osmifinálová skupina F (Brno):

Body:
Vítečková 16, Ferančíková 13, Horáková 9, Burgrová 6, Elhotová 5, Večeřová 4, Bortelová 2, Kulichová 2 - Valdemorová 25, Lyttleová 18, Torrensová 14, Montaňanová 11, Aguilarová 3, Limaová 2, Palauová 2, Cruzová 2. Rozhodčí: Chiari (It.), Townsendová (Kan.), Grinterová (USA). Trestné hody: 15/13 - 14/10. Fauly: 11:14. Trojky: 2:5. Doskoky: 43:43. Diváci: 3200.

Brazílie - Japonsko 93:91 po prodl. (24:24, 40:48, 61:62, 78:78)
Body:
Machadová 32, Castrová-Marquezová 24, S. Rochaová 11, K. Rochaová 10, Luzová 9, Do Amaralová 5, Pintová 2 - Ogaová 23, Suwaová 22, Mitaniová 18, Sakuradaová 15, Jošidaová 7, Nagiová 4, Suzukiová 2. Rozhodčí: Vazquez (Port.), Ziemblicki (Pol.), Mayberry (Austr.). Fauly: 20:20. Trestné hody: 15/10 - 17/13. Trojky: 7:10. Doskoky: 53:40. Diváci: 1620.

Korea - Rusko 48:81 (16:16, 28:29, 38:54)
Body:
Sin Čung-ča 14, Pon Jon-ha 10, Kim Tan-pi 8, Kim Či-jun a Kim Kwe-rjong po 6, Kim Po-mi 4 - Stěpanovová 14, Daniločkinová 12, Abrosimovová a Vidmerová po 10, Artěšinová 9, Korstinová 8, Kužinová 7, Osipovová 5, Vieruová 4, Hammonová 2. Rozhodčí: Gontas (Řec.), Maestre (Fr.), Ping Liang (Čína). Fauly: 20:8. Trestné hody: 6/6 - 24/14. Trojky: 2:7. Doskoky: 24:55. Diváci: 2280.

Skupina E (Ostrava):

Kanada - Řecko 52:57 (7:12, 20:28, 37:46)
Nejvíce bodů:
Smithová 10, Murphyová, Phillipsová a Chapdelaineová po 8 - Papamichailová 12, Kalentzuová a Maltsiová po 11. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Sampietro (Arg.), Sugurová (Jap.). Fauly: 14:19. Trestné hody: 18/12 - 13/11. Trojky: 8:8. Doskoky: 44:34. Diváci: 2080.

Austrálie - Francie 62:52 (15:10, 34:25, 48:44)
Jacksonová 19, Taylorová 18, Grimaová 10 - Dumercová 9, Miyemová a Lepronová po 8. Rozhodčí: Dolinek (ČR), Černovová (Rus.), Martindaleová (Barb.). Fauly: 17:16. Trestné hody: 18/14 - 9/6. Trojky: 4:4. Doskoky: 39:37. Diváci: 3140.

Bělorusko - USA 61:107 (11:37, 28:58, 44:85)
Kressová 10, Leučanková 9, Veramejenková 8 - Fowlesová 15, Taurasiová 14, Dupreeová 12, Cashová a Mooreová po 11. Rozhodčí: Vyklický (ČR), Jasevičius (Lit.), Dinizová (Braz.). Fauly: 23:19. Trestné hody: 15/12 - 27/20. Trojky: 7:5. Doskoky: 21:41. Diváci: 3140.

1. USA 5 5 0 482:292 10
2. Austrálie 5 5 0 401:280 10
3. Francie 5 3 2 322:291 8
4. Bělorusko 5 2 3 297:354 7
5. Řecko 5 2 3 322:381 7
6. Kanada 5 1 4 259:338 6