Basketbalistky na ME po sympatickém boji prohrály s Francií

Aktualizováno 13. 6. 2015 21:44
České basketbalistky na mistrovství Evropy trápily úřadující vicemistryně z Francie, v poločase dokonce vedly, nakonec však prohrály 75:85.
Trenér Lubor Blažek po zápase s Francií.
Trenér Lubor Blažek po zápase s Francií. | Foto: ČTK

Temešvár - České basketbalistky na mistrovství Evropy trápily úřadující vicemistryně z Francie, v poločase dokonce vedly, nakonec však prohrály 75:85. Na Francii nestačily poosmé v řadě, k postupu ze skupiny v Temešváru musejí vyhrát závěrečné utkání s domácím Rumunskem.

Bartoňová chyběla kvůli nemoci

"Každý dobrý zápas je povzbuzením. Nejvíce povzbudí výhra, ale asi nikdo nečekal, že budeme hrát s Francií vyrovnaný zápas a my ho hráli. Kromě olympiády to byl dnes s Francií asi nejvydařenější zápas za poslední roky. Určitě jeden z nejlepších," prohlásil trenér Lubor Blažek.

Češky dnes nastoupily bez nemocné rozehrávačky Kateřiny Bartoňové, jejíž úlohu náhradnice kapitánky Veroniky Bortelové převzala nejmladší hráčka týmu Tereza Vyoralová.

S ohledem na důležitý zápas s Rumunskem chtěl trenér Lubor Blažek pošetřit síly klíčových opor, a tak Janu Veselou nasazoval jen do rotace pod košem a na křídla poslal menší hráčky. Na to Češky doplatily v úvodu, kdy Francie těžila z výškové převahy na křídle a Diandra Tchatchouangová dala devět z úvodních 11 bodů soupeřek.

Francie tak rychle vedla 19:5 a nic nenasvědčovalo tomu, že by měla mít s českým výběrem problém. Jenže pak jakoby z lvic opadl ostych, dařily se jim kombinace, přestaly chybovat, naopak nutily k chybám soupeřky a rychle ztrátu stahovaly. Pomohl k tomu i příchod Kateřiny Hindrákové, která dostala první šanci na turnaji.

Poločas ovládly Češky

V závěru první půle dokonce předvedly šňůru 11:0 a díky koši velmi dobře hrající Ilony Burgrové vteřinu před koncem šly do poločasové přestávky v těsném vedení. To už byla Veselá zpět na křídle, aby se eliminovala výšková převaha soupeře.

Zaskočená Francie po změně stran vsadila na svou hlavní zbraň a to je síla pod košem. Když k tomu přidala trojku i hvězdná rozehrávačka Céline Dumercová, vedly Francouzky znovu dvouciferným rozdílem.

Češky se nevzdávaly, bojovaly, ovšem Sandrine Grudaová znovu potvrzovala, že se jí proti českým týmům mimořádně daří, a 26 body dovedla Francii k výhře. Favoritky však musely až do konce hrát v nejsilnější sestavě.

"Předvedený výkon v obou poločasech byl velmi dobrý. Ony jsou bohužel schopné vytvořit výraznou výškovou převahu, což omezuje naší rotaci. To se ukázalo hlavně v doskocích. To je při procentu jejich zakončení zhruba 10 až 15 bodů rozdíl. V současné době jsou, co se týče výškového rozložení týmu, na to výrazně lépe. A to asi rozhodlo," dodal Blažek.

Slovenky téměř šokovaly obhájkyně

Slovenské basketbalistky byly na mistrovství Evropy blízko senzaci, když do posledních chvil bojovaly o výhru nad obhájkyněmi titulu ze Španělska. Nakonec však třetí vítězství nepřidaly a prohrály těsně 81:82. I tak se postaraly o zatím největší překvapení turnaje.

Ve skupině A porazila Ukrajina domácí Rumunsko 78:71, přestože většinu utkání prohrávala. Rumunky využily toho, že problém s fauly měla klíčová hráčka Ukrajiny Alina Jagupovová a získaly náskok, v poslední čtvrtině se však Jagupovová vrátila do hry a 33 body zařídila obrat i výhru.

Pokud české basketbalistky vybojují přes Rumunsko postup do osmifinálové skupiny, měly by si v ní zahrát s Běloruskem, Tureckem a Řeckem, které po Itálii porazilo i Polsko 59:50 a postup už by mu neměl uniknout.

Mistrovství Evropy v basketbalu žen:

Skupina A (Temešvár):

ČR - Francie 75:85 (17:28, 45:44, 58:67)

Nejvíce bodů: Elhotová 20, Burgrová 17, Stejskalová a Hanušová po 12 - Grudaová 26, Miyemová 14, Tchatchouangová 12, Yacoubouová 10. Fauly: 22:19. Trestné hody: 21/17 - 28/22. Trojky: 6:3. Doskoky: 23:41.

Ukrajina - Rumunsko 78:71 (32:36)

Nejvíce bodů: Jagupovová 33, Dorogobuzovová 17, Samburská 8 - Popová 14, Pascalauová 13, Margineanová 11.

1. Černá Hora 2 2 0 150:113 4
2. Francie 2 2 0 164:130 4
3. Ukrajina 3 1 2 212:230 4
4. ČR 3 1 2 207:235 4
5. Rumunsko 2 0 2 132:157 2