18. 7. 2014 17:26
Leopold König dojel ve 13. etapě Tour de France na fantastickém třetím místě.
Leopold König.
Leopold König. | Foto: facebook stáje NetApp

Praha - Leopold König dojel ve 13. etapě Tour de France na fantastickém třetím místě! Český cyklista při letošní premiéře v Alpách dosáhl na vůbec nejlepší výsledek Čecha v horské etapě slavného závodu. V celkovém pořadí se posunul z devatenáctého už do první desítky.

Königovi se povedl únik provedený ve dvojici s Polákem Majkou, přes oba závodníky se ale v posledních kilometrech přehnal lídr závodu Ital Vincenzo Nibali, který tak upevnil svou pozici na čele Tour.

"Dneska přišly první opravdické hory a už nebylo kam se schovávat. Chtěl jsem každopádně zaútočit a udělal jsem to nakonec dřív, než jsem plánoval," uvedl König na týmovém webu.

"Cítil jsem se dobře, tak jsem to zkusil. Soupeři za mnou hned nevyrazili a rychle jsem získal malý náskok. Pak už jsem věděl, že musím jet naplno až do konce a vydat ze sebe úplně všechno."

König živil naději na první český etapový triumf na Tour od roku 2001, kdy Ján Svorada vyhrál v hromadném spurtu závěrečný úsek s cílem na Champs-Élysées.

König: Vydržet s Nibalim je těžké

"Samozřejmě bych etapu rád vyhrál, ale vydržet s Nibalim je těžké. I tak jsem s výsledkem naprosto spokojený," prohlásil šestadvacetiletý jezdec, který si vysloužil pochvalu od sportovního ředitele druhodivizní stáje Enrica Poitschkeho.

"Bylo vidět, že Leo byl dneska jeden z nejlepších. Samozřejmě je škoda, že to nestačilo na vítězství. Byli jsme neuvěřitelně blízko, ale třeba to ještě přijde v příštích dnech. Nibali byl lepší, ale jestli se bude soustředit na celkové pořadí, může se ještě naskytnout další šance, abychom si splnili cíl a vyhráli etapu," řekl Poitschke.

König se k životnímu výsledku rozjel jedenáct kilometrů před cílem v dlouhém stoupání do Chamrousse, když se vydal do úniku. Po chvíli se k němu připojil Majka, jenž jede Tour v týmu Tinkoff-Saxo místo Romana Kreuzigera, kterého o start připravily nevyjasněné nesrovnalosti v biologickém pasu.

Na jejich tempo dokázal zareagovat jen Nibali, jenž potvrdil famózní formu třetím triumfem v tomto ročníku závodu.

König dlouho živil naději na první český etapový triumf na Tour od roku 2001, kdy Ján Svorada vyhrál v hromadném spurtu závěrečný úsek s cílem na Champs-Élysées. V celkovém pořadí ho dělí 3:17 minuty od páté příčky, kterou by vyrovnal Kreuzigerovo české maximum z loňského roku. Jen sekundu ztrácí na devátého Portugalce Ruie Costu, úřadujícího mistra světa.

Nibali: Rozhodl jsem se to vzít na sebe

Nibaliho náskok v čele vzrostl o více než minutu na 3:37. V závěrečném stoupání totiž v horku odpadl jeho dosavadní nejbližší pronásledovatel Australan Richie Porte. Na druhé místo se posunul španělský spolufavorit Alejandro Valverde, který dojel čtvrtý 39 sekund za Königem.

"Chtěl jsem mít etapu pod kontrolou. Když jsem dojel Majku s Königem, nebyla tam žádná velká spolupráce, tak jsem se rozhodl jet sám. To stoupání bylo hodně dlouhé, myslel jsem, že nikdy neskončí," komentoval Nibali šestnáctikilometrový výjezd na Chamrousse do výšky 1730 metrů.

"Snažil jsem se něco najet na Valverdeho a věděl jsem, že Porte odpadl," uvedl loňský vítěz Gira d'Italia a šampion Vuelty z roku 2010, který může vyhrát i třetí Grand Tour. Nijak mu nevadilo, že mu v rozhodujících chvílích chyběla vpředu většina pomocníků z Astany včetně Dána Jakoba Fuglsanga, který předtím upadl ve sjezdu.

Etapa začala minutou ticha za oběti leteckého neštěstí na východě Ukrajiny, kde se zřítilo malajsijské letadlo. Řada z téměř tří stovek obětí pocházela z Nizozemska, proto jezdci nizozemských týmů Belkin a Giant-Shimano jeli s černými páskami.

V sobotu čeká cyklisty další náročný úsek z Grenoblu do Risoul dlouhý 177 km.

Cyklistický závod Tour de France - 13. etapa: St. Étienne - Chamrousse (197,5 km):

1. Nibali (It./Astana) 5:12:29, 2. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -10, 3. König (ČR/NetApp) -11, 4. Valverde (Šp./Movistar) -50, 5. Pinot (Fr./FDJ.fr) -53, 6. Van Garderen (USA/BMC Racing), 7. Bardet (Fr./AG2R) oba -1:23, 8. Ten Dam (Niz./Belkin) -1:36, 9. Peraud (Fr./AG2R), 10. F. Schleck (Luc./Trek) oba -2:09,... 45. Bárta (ČR/NetApp) -20:23.

Průběžné pořadí: 1. Nibali 56:44:03, 2. Valverde -3:37, 3. Bardet -4:24, 4. Pinot -4:40, 5. Van Garderen -5:19, 6. Peraud -6:06, 7. Mollema (Niz./Belkin) -6:17, 8. Van den Broeck (Belg./Lotto) -6:27, 9. Costa (Portug./Lampre) -8:35, 10. König -8:36, ...75. Bárta -1:49:20.