LeBron přebral cenu, pak dovedl Heat k výhře

14. 5. 2012 7:48
Basketbalisté Miami Heats vstoupili vítězně do série play off NBa s Indianou. Na své palubovce vyhráli 95:86.
LeBron James střílí v prvním zápase série Miama - Indiana v playoff NBA
LeBron James střílí v prvním zápase série Miama - Indiana v playoff NBA | Foto: Reuters

New York - Basketbalista LeBron James před nedělním zápasem druhého kola play off NBA s Indianou převzal potřetí v kariéře cenu pro nejužitečnějšího hráče zámořské ligy a poté dovedl Miami k vítězství 95:86. V úvodním semifinálovém utkání Východní konference James nastřílel 32 bodů a doskočil 15 míčů.

Miami rozhodlo o své výhře až v poslední čtvrtině. Indiana vedla po celý první poločas, ale ve druhé půli se zhoršila v útoku. Domácí zvítězili přesto, že netrefili jediný tříbodový pokus. Indiana nastřílela čtyři trojky, ale jinak ve statistikách vyhrála už jen na fauly 31:22.

Ke zlepšení Miami ve druhém poločase výrazně přispěl James, jenž odehrál druhou půli bez střídání a dal v ní 26 bodů. "Odehrál to jako MVP na obou stranách hřiště," řekl kouč Heat Erik Spoelstra.

Dwyane Wade přispěl k výhře 29 body. Další hvězda Miami Chris Bosh zápas nedohrál kvůli poranění břišního svalu a hrozí mu absence v dalších utkáních. Nejlepšími střelci Indiany byli David West a Roy Hibbert, kteří dali po 17 bodech.

Do semifinále Západní konference postoupili basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří porazili v sedmém zápase Memphis 82:72. Vyrovnaný zápas se zlomil v úvodu poslední části, kdy si hosté vypracovali desetibodový náskok, s nímž už Grizzlies nic neudělali. Klíčem k úspěchu byla losangeleská lavička, která přestřílela tu domácí 41:11. Náhradníci Clippers se předvedli hlavně v poslední čtvrtině, v níž se postarali o 25 z celkových 27 bodů týmu.

"To je to, co umíme. Náhradníci přijdou, aby změnili rytmus hry. V obraně jsme je zastavili a v útoku jsme je rozběhali," chválil výkon lavičky jeden z náhradníků Clippers Eric Bledsoe.

Obě družstva střílela s úspěšností pod 40 procent. Clippers vedl s 19 body a devíti doskoky Chris Paul. V dresu Grizzlies dali shodně 19 bodů Rudy Gay a Marc Gasol.