Z jasné výhry drama. Basketbalisté udolali Maďary

17. 8. 2014 19:47
Čeští basketbalisté porazili v kvalifikaci o mistrovství Evropy Maďarsko 66:63.
Češi nakonec houževnaté Maďary porazili o tři body 66:63
Češi nakonec houževnaté Maďary porazili o tři body 66:63 | Foto: ČTK

Praha - Těsné vítězství o tři body si připsali čeští basketbalisté v boji o postup na mistrovství Evropy. V Nymburku vedli nad Maďarskem místy až o třináct bodů, ovšem v dramatické koncovce uhájili výhru 66:63.

S nepříjemným soupeřem si poradili i bez svého nejlepšího hráče Tomáše Satoranského, který nemohl nastoupit kvůli zranění.

V polovině kvalifikace vedou s dvěma triumfy a jednou porážkou skupinu E. Ve středu mohou udělat výrazný krok za postupem v domácím utkání s Gruzií, která dnes vyhrála v Portugalsku 91:90 až po prodloužení.

Rozehrávku řídil Welsch

Satoranský nemohl nastoupit kvůli tržné ráně na lokti, na soupisce ho tak nahradil pivot Pavel Houška, který se teprve tento týden připojil k týmu. Úlohy hlavního rozehrávače se chopil zkušený Jiří Welsch.

Češi se s absencí svého klíčového hráče vyrovnávali poměrně dobře i díky vydařenému vstupu do utkání, kdy rychle získali vedení 9:2. Dařilo se zejména pivotovi Ondřeji Balvínovi a Pavlu Pumprlovi.

Ovšem Maďarsko se mohlo spolehnout na svého střelce Vojvodu, který se nebál střílet i přes obránce a jen za poločas nasázel 16 bodů. Především jeho zásluhou se Maďarsku povedlo postupně srovnat na 21:21, když využilo i rotace české sestavy.

Čechům trháky málem nestačily

Trenér Ronen Ginzburg na to zareagoval návratem nejsilnější sestavy na palubovku a Češi šňůrou 9:0 znovu utekli. V týmu hostů se však k Vojvodovi přidal i dobře hrající pivot Keller a Maďaři se tak stále drželi ve hře.

Do druhé půle však Češi vstoupili s vynikající obranou, když často sbírali míče už při přechodu Maďarska do útoku a nenechali tak Vojvodu střílet. Výsledkem byla šňůra 12:0. Sami však také chybovali a nevyužili možnost soupeře dorazit.

Místo toho se Maďarsko v poslední čtvrtině znovu vrátilo do hry a snížilo na 60:58. Pak však Pumprla a Auda nájezdy nápor Maďarů odrazili a Češi už si vybojovanou výhru vzít nenechali.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:

ČR - Maďarsko 66:63 (20:16, 37:34, 52:43)
Nejvíce bodů: Pumprla 14, Balvín 13, Welsch 12, Hruban a Auda po 11 - Vojvoda 25, Keller 12, A. Tóth 8. Rozhodčí: Jovčič (Srb.), Latiševs (Lot.), Pastusiak (Pol.). Fauly: 14:22. Trestné hody: 19/10 - 9/7. Trojky: 6:6.

Portugalsko - Gruzie 90:91 po prodl. (24:14, 45:26, 62:58, 77:77)
Nejvíce bodů: Da Silva 26, Fernándes 17, Soares 13 - Pačulija 25, Šengelija 20, Cincadze 11.

1. ČR 3 2 1 217:189 5
2. Maďarsko 3 2 1 193:175 5
3. Gruzie 3 2 1 237:226 5
4. Portugalsko 3 0 3 181:238 3