Ještě na loňském Wimbledonu bylo mezi 128 hráčkami v hlavním pavouku jen šest žen s trenérkou. V Indian Wells už jich je o devět víc.
Turnaj v San Diegu, který tenisovému svátku v Kalifornii předcházel, hrály finále Katie Boulterová a Marta Kosťuková, obě hráčky, které vedou z trenérského boxu ženy.
"A vůbec se nedivím, že se dostaly do finále právě ony a trénují je ženy. Odvádíme stejně dobrou práci jako muži," citoval oficiální web WTA Španělku Conchitu Martínezovou, aktuální trenérku Češky Marie Bouzkové.
Ta je jednou z nejvýraznějších tváří ženské tenisové trenérské školy. Vedla grandslamovou šampionku Garbiňe Muguruzaovou či jinou Češku Karolínu Plíškovou.
Sama kdysi byla druhou hráčkou světa, vyhrála Wimbledon a teď se snaží své zkušenosti předávat dál. Podobně to zkouší jiné bývalé šampionky jako Američanka Pam Shriverová, která vede Donnu Vekičovou z Chorvatska, nebo Belgičanka Kirsten Flipkensová, která trénuje Nizozemku Demi Schuursovou.
WTA dokonce vede program, ve kterém rok co rok školí nové trenérky, loni jich takhle uvedla do světa ženského okruhu deset, letos je registrovaný stejný počet studentek.
"Současné hráčky prolamují bariéru, když si trenérky najímají. Hlavní slovo ale mají hráčští agenti. Musejí nás začít víc a víc doporučovat, pak to půjde," dodala Martínezová.
A v čem je největší přidaná hodnota žen jako trenérek? Podle bývalé polské tenistky a nyní koučky Marty Kosťukové Sandry Zaniewské je to empatie.
"O ženský věcech se prostě lépe hovoří se ženou. Muži to mají stejně, zase mezi sebou mluví jinak než s opačným pohlavím," myslí si.
Na loňském Wimbledonu se mezi 128 hráči nenašel žádný s ženou trenérkou. V minulosti to zkoušel například Brit Andy Murray, kterého vedla Francouzka Amélie Mauresmová.