Praha - Představte si, že jeden z německých sportovců právě vyhrál zlatou medaili na olympijských hrách, k nebi stoupá německá vlajka, hraje hymna.
Ale až odezní chvíle největší slávy a dojetí, může v hlavě snadno zahlodat otázka: proč jsem se nenarodil třeba v Indii?
V tamním státě Haryana by totiž za své olympijské zlato dostal odměnu ve výši téměř sedmi milionů korun.
Zato v Německu se bude muset spokojit jen se zlomkem - vítězství z pod pěti kruhů si Němci cení na 15 tisíc eur, tedy zhruba 360 tisíc korun. Vzhledem k ekonomické situaci v zemi si řada olympioniků neváhá stěžovat.
Čtěte také: Za olympijský sen utratil milion. Lístky byly falešné Olympijský příběh: Vyrostla v USA, teď nosí ruský dres |
"Olympijští činovníci by se nad tím měli zamyslet," nechápe mizivé finanční ohodnocení německá šampionka v šermu Imke Duplitzerová, naopak olympijská vítězka ve vrhu koulí Astrid Kumbernussová na stránkách deníku Bild oponuje:
"Peníze mě nikdy nezajímaly, byl to takový zajímavý bonus. Na olympiádě je zlato cennější než nějaká odměna," myslí si Kumbernussová.
České zlato za milion
Zatímco Němci na OH rozhodně nevydělají, jinde je tomu jinak. Malajsie ocení případného zlatého medailistu téměř pěti miliony korun, v těsném závěsu jsou Řekové či Rusko.
Čeští olympionici jsou někde uprostřed pomyslného žebříčku. Za zlato je čeká rovný milion, stříbro je oceněno 500 tisíci, za bronz pak získá sportovec 300 tisíc korun.
Částky se ovšem nezvyšovaly už od roku 1996, takže kvůli inflaci si v porovnání s OH v Atlantě mohou medailisté za odměnu pořídit mnohem méně věcí.
V Polsku řeší ocenění olympijských úspěchů ještě jinak. Za medaili je jim po pětatřicátých narozeninách vyplácena renta 1 000 eur měsíčně.
Na Filipínách byste za zlato dostali k měsíční rentě i univerzitní stipendium a bezplatné zdravotní pojištění, Číňany vedle finanční odměny čeká i zbrusu nový dům.
Musíme si najít práci, říkají kanoisté
A Němci? K odměně se mohou těšit ještě na dvě letenky od Lufthansy, 600 piv a roční zapůjčení Mercedesu.
U našich západních sousedů se tak rozvířila debata, jak by měli být sportovci odměňováni. Obzvlášť ve světle srovnání příjmů některých sportovců.
Třeba basketbalová hvězda Dirk Nowitzki, který ponese vlajku při slavnostním zahájení her, si v NBA vydělá 14 milionů eur ročně (asi 340 milionů korun), zatímco třeba rychlostní kanoisté Rauhe a Wieskotter zůstanou po OH prakticky bez příjmů.
Ztratí totiž místo v armádní sportovní skupině, která jim financovala přípravu. "Musíme prý uvolnit místo novým sportovcům, navíc i sponzorské smlouvy nám končí. Budeme si muset najít práci," krčí rameny Rauhe v reakci pro deník Bild.
Na finanční podmínky si stěžuje i Duplitzerová. "Je mi 33 let a nemám žádné úspory. Je to frustrující. Pro Německo jsem úspěšná sportovkyně, ale finančně na to doplácím," povzdechla si šermířka.