Za olympijský sen utratil milion. Lístky byly falešné

maj, reuters
4. 8. 2008 11:30
Mnoho fanoušků přijelo do Pekingu bez vstupenky
Ptačí hnízdo, národní stadion. Tady bude slavnostní ceremoniál před začátkem OH
Ptačí hnízdo, národní stadion. Tady bude slavnostní ceremoniál před začátkem OH | Foto: Reuters

Peking - Každá vrcholná sportovní akce s sebou to riziko přináší. A stejně tomu je i u olympijských her. Zájem sportovních nadšenců je obrovský, a proto se stejnou měrou rozvíjí černý trh se vstupenkami. Většinou falešnými.

Podle agentury Reuters tisíce lidí uvěřily několika internetovým stránkám, které prodávaly lístky na olympiádu do Pekingu.

Mimo jiné se objevila i nabídka týkající se pátečního slavnostního ceremoniálu, ačkoliv je tato ostře sledovaná událost už dlouho dopředu beznadějně vyprodána.

Čtěte více: Vstupenky na OH došly. Češi zaplatili i 16 tisíc

Jedna vstupenka stála například na stránkách www.beijingticketing.com 2150 dolarů, tedy více než 32 tisíc korun.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) sice v pondělí oznámil, že proti většině podvodníkům zakročil. Ovšem je příliš pozdě.

Mnozí fanoušci, kteří byli tímto způsobem oklamáni, již dorazili přímo do Číny. Zaplatili si letenky, ubytování, a najednou zjistili, že jim chybí to nejdůležitější - platný lístek.

Čtěte také: Olympijský výbor opakuje: Pusťte novináře na internet

A nejedná se zrovna o malé částky. Především se to týká nadšenců z Číny, Japonska, Spojených států, Norska a Velké Británie. K falešným lístkům se dokonce dostaly i rodiny sportovců z Austrálie a Nového Zélandu.

Za vstupenky utratil skoro milion

"Je nám jich líto, ale opravdu s tím nemůžeme nic dělat. Ani jim vrátit peníze, ani jim najít jiné vstupenky. Vždyť jsme je varovali, že si je mají opatřit pouze přes autorizované prodejce," oznámil na tiskové konferenci John Coates, prezident Australského olympijského výboru.

V Americe již bylo podáno šest žalob na stejný počet společností, které se touto nelegální činností zabývaly. Přesto zloba padá i na funkcionáře z mezinárodního výboru.

Čtěte dále: První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami

"O podobných stránkách věděli již měsíce a nic neudělali," řekl k tomu právník Jim Moriarty, který bude zastupovat poškozené.

Sám přišel o dvanáct tisíc dolarů, podle jeho slov však jiný člověk za lístky zaplatil neuvěřitelnou částku: 57 tisíc dolarů (přes 855 tisíc korun).

Právník z Houstonu k tomu dodal: "Tisíce lidí snily o olympiádě, plánovaly přijet a utratily za to spoustu peněz. Myslely si, že mají vstupenky, které jsou platné..."

Téměř všechny olympijské dny jsou vyprodány. Poslední lístky přímo na sportoviště do Pekingu byly vykoupeny minulý týden, několik tisíc jich ještě zbývá na sporty jako fotbal, ty se však konají mimo čínskou metropoli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy