Zhrzené Američanky plné hněvu. Nech si tu svou falešnost, vyslechla si Šwiateková

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 8. 2024 10:54
Americké tenistky odjedou z olympijských her bez medaile. Favorizovaný a sebevědomím nabitý tým tvořený čtyřmi hvězdami z první patnáctky světového žebříčku skončil v Paříži s ostudou, ještě zvýrazněnou problematickým chováním, které kritizují i jindy nekritická americká média.
Danielle Collinsová dává Ize Šwiatekové přednášku na olympiádě v Paříži.
Danielle Collinsová dává Ize Šwiatekové přednášku na olympiádě v Paříži. | Foto: Reuters

Americký ženský tenis prožívá z určitého úhlu pohledu zlaté časy. Mezi elitní patnáctkou světa má dokonce pět hráček, což naposledy platilo před dvaceti lety.

Tehdy to byly Lindsay Davenportová, Serena Williamsová, Venus Williamsová, Jennifer Capriatiová a Chanda Rubinová.

Nyní mají k dispozici světovou dvojku Coco Gauffovou, šestku Jessicu Pegulaovou, devítku Danielle Collinsovou, čtrnáctku Madison Keysovou (ta v Paříži nestartovala, pozn. aut.) a patnáctku Emmu Navarrovou.

Na olympiádě ale všechny hvězdy vyhořely.

V deblu nasazené jedničky Gauffová s Pegulaovou prohrály v osmifinále s českým párem Linda Nosková - Karolína Muchová. Co se týče singlu, Pegulaová skončila ve druhém kole, Gauffová s Navarrovou ve třetím a Collinsová musela kvůli zranění vzdát čtvrtfinále se světovou jedničkou Igou Šwiatekovou.

Ve vypjatém utkání trefila Polku tvrdým úderem přímo do těla, sama si ale několikrát stěžovala na to, že její soupeřka zdržuje hru před podáním. Když už chtěla Američanka servírovat, zvedla Šwiateková ruku a reklamovala rušivý pohyb v hledišti.

"Za mnou vůbec nikdo nesedí, respektuj tempo podávajícího," vyučovala Collinsová.

Na začátku třetí sady oznámila, že v duelu nemůže pokračovat a při podání rukou světové jedničce promlouvala do duše. Šwiateková jen zůstala zírat s otevřenou pusou a zaskočená se nezmohla na reakci. O co šlo, vysvětlila Američanka posléze na tiskové konferenci.

"Řekla jsem jí, že nemusí být ohledně mého zranění neupřímná. Je toho hodně, co se dělá jen pro kameru a je tu hodně lidí, kteří se nějak chovají před kamerami a jinak v šatně. Prostě v tom nemám nejlepší zkušenost. Ať jsou takoví, jací jsou. Dokážu to přijmout, nepotřebuju tuhle falešnost," uvedla Američanka, která po životní sezoně ukončí kariéru, aby mohla pracovat na založení rodiny.

Šwiateková její výtky nechápala. "Nebudu se o tom přít, nikdy jsem jí neudělala nic nepřívětivého. Jen jsem jí chtěla pogratulovat k úspěšné kariéře. Upřímně netuším, co tím myslela," reagovala největší favoritka turnaje. Poté prohrála v semifinále s Číňankou Čeng Čchin-wen a zahraje si v pátek o bronz se Slovenkou Schmiedlovou.

Velmi rozhněvaná předtím opouštěla turnaj i Emma Navarrová. Vycházející hvězda amerického tenisu také po porážce u sítě spílala pozdější finalistce Čeng Čchin-wen.

"Jen jsem jí řekla, že ji nerespektuji. Přijde mi bezohledná. Je těžké čelit takové soupeřce," prohlásila Navarrová neurčitě, na což čínská hvězda reagovala podobně překvapeně, jako Šwiateková.

O kontroverzním konci Coco Gauffové už se toho napsalo dost, světová dvojka se během vyřazení s Donnou Vekičovou dlouho hádala s rozhodčími a naznačila, že jí ubližují pravidelně.

Chování Američanek během olympijského turnaje se setkalo s kritikou i v jejich domovině. Ozval se například renomovaný novinář Peter Bodo.

"Americké tenistky na těchto olympijských hrách - dříve tak okouzlující - působí střídavě jako arogantní, ufňukané a zahořklé. Možná se jen vzájemně inspirovaly, a to nikoli v dobrém slova smyslu," kritizoval pětasedmdesátiletý redaktor magazínu Tennis.com.

Dějiště OH Paříž včera (1. 8.) zasáhly silné bouřky:

Miliardy za vyčištění Seiny spláchl déšť. Paříž během Olympiády sužuje špatné počasí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy