"Vždy viníte černé hráče." Anglie řeší rasismus médií, kauzu spustily fotky Saky

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 11. 6. 2024 7:56
Hvězdní Angličané jsou považováni za jednoho z největších favoritů nadcházejícího fotbalového Eura, v generálce na velký turnaj ale doma ve Wembley překvapivě podlehli Islandu, přičemž nedali ani gól. Po duelu se intenzivně řešilo, jakým způsobem o blamáži referují jako vždy ostře kritická ostrovní média.
Bukayo Saka v utkání Anglie s Islandem.
Bukayo Saka v utkání Anglie s Islandem. | Foto: Reuters

Harry Kane, Jude Bellingham, Phil Foden, Cole Palmer, Bukayo Saka, Ollie Watkins, Ivan Toney, Declan Rice, Jarrod Bowen nebo Anthony Gordon.

Ofenzivní síla reprezentace Albionu nahání před startem mistrovství Evropy v Německu na papíře hrůzu, proti Islandu se však neprosadil vůbec nikdo a Angličané zklamali porážkou 0:1.

Britská média okamžitě přišla s tvrdou kritikou výběru Garetha Southgatea, který v základní skupině šampionátu postupně změří síly se Srbskem, Dánskem a Slovinskem.

Titulky se hemžily slovy jako propadák nebo ostuda, na fotkách se objevovaly zklamané tváře anglických fotbalových es. Jedna však nejčastěji. Ta patřící dvaadvacetiletému křídelníkovi Arsenalu Bukayu Sakovi.

Jako první si toho všimli fanoušci na sociálních sítích.

"Anglická média se mi hnusí. Proč ksakru používají jako obětního beránka Saku, když přišel na hřiště jako střídající hráč? Zajímavé, že k Fodenovi a Kaneovi, kteří znovu podali strašný výkon, se chovají v rukavičkách," napsal na sociální síť X fanoušek s přezdívkou Gooner Chris.

Jeho příspěvek měl obrovský dosah, vidělo ho téměř půl milionu uživatelů. A vyvolal vlnu reakcí, například od pilota formule 1 Lewise Hamiltona.

I ten se pozastavil nad tím, proč je Saka "tváří" porážky, když ani nebyl na hřišti ve chvíli, kdy Anglie ve 12. minutě inkasovala jediný gól zápasu a nastoupil jen na necelou závěrečnou půlhodinku.

"Musíme hnát anglická média k odpovědnosti za to, jak systematicky hanobí a viní černošské hráče. Černí jsou konstantně obětními beránky a to musí přestat. Tato rasová diskriminace nemá ve fotbale místo, avšak bezpočet zpráv v médiích naznačuje opak," uvedl na svých sítích sedminásobný mistr světa a připomněl aféru z minulého Eura, kdy byli po nepovedeném penaltovém rozstřelu ve finále proti Itálii terčem rasistických urážek fanoušků právě Saka, Marcus Rashford a Jadon Sancho.

Hamilton vyzval média, aby svým jednáním nepřiživovala nenávist. 

"Anglie má jeden z etnicky nejrozmanitějších týmů v Evropě. To je něco, co by mělo být oslavováno. Ale ve chvíli, kdy se nedaří, jsou to právě hráči s minoritním etnickým původem, kteří jsou nejrychleji popsáni jako záporáci," dodal.

K superhvězdě zpoza volantu se přidal i legendární anglický útočník Ian Wright.

"Teď víc než kdy jindy potřebují tito mladí lidé podporu. Všichni můžeme vidět, co se stalo a kdo byl označen za tvář porážky. Teď budeme zasypáni vysvětleními a zdůvodněními, ovšem ti, co rozhodují o tom, jaká fotka půjde do novin, vědí, co dělají," zkritizoval někdejší kanonýr Arsenalu britská média.

Do vlastních řad se pustil Darren Lewis, novinář působící na více frontách, například v deníku Daily Mirror, na CNN a na stanici Talksport.

"To, že pracuji v médiích, neznamená, že nemohu sdílet obavy z toho, jak byl Bukayo Saka použit na mnoha platformách coby tvář anglické porážky a špatného výkonu, navzdory tomu, že byl jen náhradníkem a ostatní hráči hráli hůř. Je to připomínka, že v naší práci musíme více přemýšlet o všech souvislostech," napsal prezident Asociace sportovních novinářů na sociální síti X.

Téma rezonovalo natolik, že vedlo až k otevřenému dopisu, který zaslal šéf organizace Kick It Out Tony Burnett. Editory médií v něm vyzval, aby pamatovali na své povinnosti.

Angličtí favorité a obhájci evropského stříbra vstoupí do turnaje v neděli 16. června večer ve Veltins Areně v Gelsenkirchenu duelem proti Srbům.

 

Právě se děje

Další zprávy