Peking - Olympijské hry jsou vyprodané, na každém sportovišti budou fandit plné tribuny. To alespoň slibovali organizátoři před začátkem Her.
Jenže realita je jiná a návštěvnost jednotlivých soutěží zdaleka nenaplňuje očekávání.
Číňané přitom už před začátkem olympiády hlásili, že prodali všechny vstupenky, kterých bylo bezmála sedm milionů.
Teď ale musí volná místa na stadionech zaplňovat stovkami dobrovolníků, aby před televizními kamerami alespoň trochu napravili dojem.
Čtěte také: Za olympijský sen utratil milion. Lístky byly falešné Vstupenky na OH došly. Češi zaplatili i 16 tisíc |
Ve volejbalové hale se tak třeba objevily ostrovy stovek fanoušků oblečených do žlutých triček, kteří fandili Venezuele, jež bojovala proti USA.
Podle anglického listu The Guardian nejdříve organizátoři tvrdili, že to byli regulérní návštěvníci.
V úterý však otočili a viceprezident pekingského organizačního výboru Wang Wej přiznal, že se jednalo opravdu o dobrovolníky, kteří měli zaplnit prázdná místa.
"Fakt, že nemáme plné tribuny, nás hodně znepokojuje," uvedl Wang. "Myslíme si, že je to kvůli počasí. Vlhkost byla opravdu hrozná, pak začalo pršet, proto tolik diváků nepřišlo," tvrdí zástupce organizátorů.
Dobrovolníci mají fandit oběma týmům stejně
Podle něho jsou také nějaká místa rezervována pro tzv. olympijskou rodinu, tedy pro potřeby Mezinárodního olympijského výboru a jednotlivé národní svazy. Ty je pak využívají pro své hosty nebo sportovce.
"Na některé kvalifikační boje jsou celodenní lístky a diváci se jdou podívat třeba jen na jeden zápas, který je zajímá," vysvětluje Wang možné příčiny poloprázdných tribun, ačkoliv oficiálně už nejsou žádné vstupenky k dispozici.
Proto se rozhodl organizační výbor zakročit. "Pokud šéfové stadionu usoudí, že je tam příliš málo diváků, tak angažují místní dobrovolníky jako fanoušky. Ti by měli fandit obou týmům stejně, aby byla na místě ta správná atmosféra," popisuje viceprezident organizačního výboru.
"Když přijde člověk s lístkem, tak vstanou a odejdou," dodává Wang.
Zlobí se i sponzoři
Problém může být i v tom, že nejvíce vstupenek putovalo před olympiádou do čínských rukou. A i přes proklamovaný obrovský zájem o olympijské hry se spousta lidí snaží své lístky prodat, ačkoliv jim za to hrozí tvrdý trest.
Sponzory MOV také zlobí nízký počet návštěvníků v olympijském parku. Do areálu kolem Ptačího hnízda a Vodní kostky totiž mohou jen lidé, kteří mají vstupenky.
A těch zdaleka není tolik, aby podle představ plnili draze zaplacené pavilony, stánky a atrakce jednotlivých sponzorů.