Dlouhé roky patří do elitní světové desítky, jenže ve chvílích, kdy jde o všechno, zůstává pravidelně za očekáváním. Na grandslamech se mu nedaří, což se v průběhu posledních let stále výrazněji podepisuje na jeho psychice.
Andrej Rubljov je mezi ostatními tenisty mimo kurt oblíbený pro svou pohodovou a nekonfliktní povahu, na okruhu nemá nepřátele. Když se ale na dvorci ztratí v negativních emocích, mění se v uzlíček nervů. A potom schytává tvrdou kritiku.
V úterý překvapivě prohrál na pařížské "tisícovce" ve dvou tie-breacích s Argentincem Franciscem Cerundolem a během zápasu vyděsil fanoušky dalším ze svých "blackoutů".
Raketou se třískal do kolena tak silně, až si přivodil tržnou ránu. Záběry oběhly sociální sítě a vzbudily vlnu pohoršení.
"Tohle už není vtipný meme, ale zdroj vážných obav. Tohle je očividně hlubší problém a žádá si pomoc sportovního psychologa," uvedl známý tenisový novinář Jon Wertheim a zamyslel se nad tím, zda by podobně násilné chování nemělo do budoucna v tenisových pravidlech znamenat přísnější trest, než jakým je pouhé varování.
Pod jeho příspěvkem se rozhořela plamenná diskuse, vícero lidí v ní poukazovalo na to, jak chování Rubljova děsí jejich děti.
🎾 Tensions running high at the #RolexParisMasters as Andrey Rublev lets out his frustration in style!
— SportPulse24 (@SportPulse24) October 29, 2024
👏🏻 Self-smashing his racket
🫣 Tossing his gear around
🤪 All this drama just in the first set against Francisco Cerundolo!
The score so far: 7/6(8) to Cerundolo. Can Rublev… pic.twitter.com/SvVVsb5Jwy
"Jeho chování je zdrojem obav už nějakou dobu a nic se nezměnilo. Dívala jsem se na to se svou neteří, je jí dvanáct a miluje tenis. A tohle ji opravdu vyděsilo. Vím, že Andrej nechce nikoho strašit, ale už je nutné, aby to řešil," napsala jedna z uživatelek sociální sítě X.
Paříž je letos s řáděním sedmadvacetiletého Rusa pevně spojená.
Podobný úlet předvedl i na grandslamovém Roland Garros. Ve třetím kole si v duelu s Italem Matteem Arnaldim neodpustil několik vzteklých scén na hraně psychického zhroucení a zničil vlastní naděje na úspěch.
Během utkání se surově se mlátil raketou, několik jich zničil, kopal do lavičky a hádal se s rozhodčí, přičemž se jí s rukou na jejích zádech snažil přimět k novým kontrolám stopy míčku, přestože už sudí dávno rozhodla.
Někdejší britský tenista Tim Henman potom označil Rusovo chování za "sebedestrukci" a Rubljovovo "šílenství" tehdy překvapilo i slavného bouřliváka Johna McEnroea. "Totálně se mu to vymklo. O bláznění na kurtu něco vím, ale vy musíte vědět, kdy je čas dát si zpátečku," prohlásil Američan.
Rubljov se poté kál: "Jsem naprosto zklamán sám sebou. Nepamatuji se, že bych se někdy choval hůř."
V létě se pak v rozhovoru pro Tennis Majors svěřil s tím, že několik let bojuje s depresemi. "Trpěl jsem. A v této sezoně jsem pocítil, že už nejsem schopen se kontrolovat. Začal jsem vybuchovat," uvedl a pochvaloval si zlepšení.
"Stávalo se mi to na kurtu čím dál víc, v normálním životě dokážu zůstat klidný. Teď se ale pár měsíců cítím lépe a lépe," dodal sedmý hráč světa s optimismem, který se ukázal jako předčasný.