Jsem trošku zpocená, ale nervy musí být, prohlásila trenérka Pražanek po postupu

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 3. 2023 7:51
Po jednoznačné úvodní domácí výhře a následné porážce ve Španělsku čekala trenérka basketbalistek USK Praha Natália Hejková ve třetím rozhodujícím utkání se španělskou Salamancou náročnou bitvu a nakonec mohla ve středu večer po výhře 74:66 slavit šestý postup do Final Four v klubové historii.
Natália Hejková
Natália Hejková | Foto: Milan Kammermayer

"Jsem trošku zpocená. Když se hraje o Final Four, tak musejí být nervy. Bylo mi jasné, že to nebude o dvacet. Věděly jsme, že budou hrát agresivně, ale už jsme na to byly víc nachystané než v Salamance," řekla Hejková a důležitost podle ní byla cítit především v den zápasu.

"Myslím, že to nebylo nějaké hrozivé, problém s psychikou byl až dnes, protože to byl rozhodující zápas a každá si to uvědomovala. Po pátečním zápase jsme byly nešťastné, jak to dopadlo, ale nebylo to tak, že bychom si za to dávaly mašli," uvedla Hejková.

Její tým už v první čtvrtině získal sérii 12 bodů vedení 23:12, ale stejnou šňůrou odpověděla Salamanca. "Bez chyb se hrát nedá, měly jsme problém, že nám začaly série faulů a musely jsme střídat, trošku se narušila kompaktnost týmu. Je jasné, že v takovém zápase se Salamanca nevzdá, je to tým, který hraje do poslední minuty. Zvládly jsme i tyto nepříjemné chvíle," podotkl Hejková.

Už ve 24. minutě musela se čtyřmi osobními chybami šetřit na lavičce oporu Brionnu Jonesovu, ale nahradila ji Temi Fágbénléová, která se zaskvěla stoprocentní střelbou se šesti úspěšnými pokusy, z toho dvěma za tři body.

"Bylo to velmi důležité, protože v tom okamžiku, kdy měla Jonesová hodně faulů, tak to byl problém. Další z vysokých hráček byla Veronika Šípová, která naposledy hrála v Eurolize ani nevím kdy a je po zranění. Ani v české lize toho moc neodehrála. Varianta, že by na čtyřce hrála Vukosavljevičová, se moc nedařila, protože měla taky hodně faulů. Ale zvládly jsme zápas, i když jsme hrály tři malé, což je výborné a máme další variantu," podotkla Hejková.

Příležitost po doléčení zranění dostala od konce třetí čtvrtiny také slovenská rozehrávačka Barbora Wrzesiňski, které nejdříve v oddechovém čase Hejková 61 sekund před koncem vyčinila za neubráněný trojkový pokus Maite Cazorla, ale vzápětí pojistila náskok 71:64.

"Ještě minutu předtím jsem ji upozorňovala, že má střelkyni a že od ní nebude odstupovat, ale ona odstoupila, tak samozřejmě dostala svoje. Ale vrátila to dvojkou na opačné straně a bylo důležité, že v útoku nedělala fatální chyby," prohlásila Hejková.

Tradiční hlavní oporu Alyssu Thomasovou a její double double s 20 body a 10 doskoky doplnila s 19 body Teja Oblaková. "Je to kapitánka, tak musí velet, pokud chceme postoupit do Final Four. Ona se netajila tím, že má vysoké ambice pro tuto euroligovou sezonu a v tom nejdůležitějším zápase hrála výborně," pochválila ji Hejková.

Její tým splnil základní předsezónní cíl postup na Final Four. "Vážím si to, protože celou první část sezony jsme hrály v úzké rotaci s málo hráčkami. Ale bohužel i teď na konci se budeme muset vrátit do podobné situace, protože s Condeovou to nevypadá dobře a Voráčková je čtyři až šest týdnů mimo. Co nám sedělo nejvíc se čtyřmi vysokými hráčkami, to určitě nebudeme moct hrát," podotkla.

V semifinále 16. dubna narazí její tým na turecký Mercin. "Bude to těžký soupeř, protože v poslední době hraje ve velmi dobré formě. Ale každý zápas je jiný, momentálně se budeme snažit, aby se nějaké hráčky uzdravily. A když se to nepovede, tak se na to budeme muset připravit takticky trošku jinak," prohlásila Hejková.

Druhou dvojici tvoří Fenerbahce Istanbul s italským Schiem a v příštích dnech se rozhodne, kde se po loňském vyvrcholení v Istanbulu turnaj uskuteční letos. Zatím není jisté, jestli se o něj bude ucházet USK. "Ještě jsme se o tom nebavili. Nejdůležitější byl postup, až teď se budeme bavit, jestli do toho půjdeme, nebo ne," dodala Hejková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy