Basketbalistky USK Praha postoupily přes Salamanku do Final Four Evropské ligy

22. 3. 2023 21:32
Basketbalistky ZVVZ USK Praha porazily v rozhodujícím třetím čtvrtfinálovém utkání Evropské ligy doma Salamanku 74:66 a stejně jako loni se mohou těšit na Final Four.
Kapitánka českých šampionek Teja Oblaková
Kapitánka českých šampionek Teja Oblaková | Foto: Milan Kammermayer

V semifinále čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v dosud neurčeném dějišti v pátek 14. dubna Mersin, který vyřadil Bourges. Druhou dvojici tvoří jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s lepším z probíhajícího souboje Schio - Valencia.

Hráčky USK, které minulé úterý doma zvítězily 77:56 a v pátek prohrály ve Španělsku 71:73 po prodloužení, se představí ve Final Four pošesté.

Double double pomohla k postupové výhře Američanka Alyssa Thomasová, která byla s 20 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala i 10 doskoků.

Kapitánka českých šampionek Teja Oblaková zaznamenala 19 bodů. Salamance nestačilo 18 bodů Maite Cazorlaové ani 12 bodů české reprezentační pivotky Julie Reisingerové.

Domácí nastoupily bez Veroniky Voráčkové, která si v pátek v Salamance poranila kotník.

České šampionky pustily soupeřky do vedení v úvodu, kdy prohrávaly 2:5, 7:10, ale s podporou svých amerických opor Thomasové (11 bodů za první čtvrtinu) a Brionny Jonesové (7) unikly díky šňůře 12:0 do náskoku 23:12.

Salamanca ale na přelomu první a druhé čtvrtiny dala také 12 bodů za sebou a rázem vedla.

Domácí opět nastartovala trojka Temi Fágbénléové a vedení už v zápase nepustily. Vedly už i o devět bodů a do poločasu šly s náskokem 42:35.

Druhou půli sice otevřela trojkou kapitánka USK Oblaková, ale soupeřky se osmibodovou šňůrou přiblížily na 43:47.

Jonesová navíc měla už čtyř fauly a hřiště opustila zraněná María Condeová. Pražský celek i tak odskočil na dvouciferný rozdíl.

Do závěrečné části vkročily domácí basketbalistky za stavu 54:49 a hned jim vylepšily pozici trojka Fágbénléové a koš Oblakové. Navíc 167 vteřin před koncem Thomasová navýšila na nejvyšší rozdíl v utkání 12 bodů. Soupeřky ještě snížily na 64:69, ale drama Hejkové svěřenkyně nepřipustily.

Čtvrtfinále play off Evropské ligy basketbalistek - 3. zápas:

ZVVZ USK Praha - Avenida Salamanca 74:66 (23:19, 42:35, 54:49)

Nejvíce bodů: Thomasová 20, Oblaková 19, Fágbénléová 12 - Cazorlaová 18, Reisingerová 12, Carletonová 11. Fauly: 19:19. Trestné hody: 20/11 - 16/14. Trojky: 5:4. Doskoky: 41:24. Konečný stav série: 2:1.

Mersin - Bourges 91:63 (46:33) - konečný stav série 2:1,