17. 8. 2008 15:48
Česká republika - Čína 63:79
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo).
Jana Veselá se marně snaží zablokovat Španělku Annu Montaňanovou (vlevo). | Foto: Reuters

Peking - České basketbalistky se ve čtvrtfinále olympijského turnaje utkají s velmi silnou Austrálií.

Rozhodl o tom poslední zápas ve skupině, ve kterém mohly Češky s Čínou bojovat i o druhé místo, ale po slabém výkonu prohrály jasně 63:79.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Svěřenkyně Jana Bobrovského vstoupily do důležitého duelu, který měl rozhodnout o soupeři do čtvrtfinále, hodně špatně. Žalostná úspěšnost střeleckých pokusů pustila suverénně hrající soupeřky do trháku 7:0 a náskok postupně narůstal.

Hana Machová se prosazuje proti Batesové z Nového Zélandu.
Hana Machová se prosazuje proti Batesové z Nového Zélandu. | Foto: Reuters

Čtěte více:
Bobrovský se vztekal: Střelkyně? Žalostný výsledek
Češky deklasovaly Zéland. Olympijský postup mají jistý

V osmé minutě vedly Číňanky už 17:4, když se střelecká bilance českých basketbalistek pohybovala okolo mizerných deseti procent.

Domácí hráčky hrály výborně v obraně, agresivní hrou Češkám hodně ztěžovaly střelecké pozice a na druhé straně se naopak dokázaly poměrně snadno prosazovat pod košem.

Náskok čínského celku se vyšplhal po šťastné trefě Songové minutu před koncem poločasu už na 19 bodů, do přestávky ještě alespoň trojkou zkorigovala aktivní Michaela Hartigová.

Hartigová jen korigovala

Ve třetí části hry se Češky uvedly lépe a podařilo se jim snížit na rozdíl jedenácti bodů. Jenže v obraně nedovedly důrazně hrající soupeřky zastavit a v závěru čtvrtiny opět ztratily.

Číňanky nemilosrdně najížděly pod koš a když se netrefily rovnou, proměňovaly trestné hody.

Odpověď svěřenkyně Jana Bobrovského nenašly ani v závěrečné části, kdy alespoň trochu korigovala krutou porážku Hartigová, která byla s 15 body nejlepší českou střelkyní.

Čínské basketbalistky si s přehledem došly pro čtvrté vítězství a ve skupině B si vybojovaly druhé místo, které jim do čtvrtfinále zajišťuje hratelného soupeře z Běloruska.

Češky naopak se dvěma výhrami narazí v boji o semifinále na mistryně světa z Austrálie, které přehrály v posledním zápase Rusko nakonec o dvacet bodů a suverénně vyhrály skupinu A.

Výsledek:
Česká republika - Čína 63:79 (11:24, 25:41, 45:65)
Body:
Hartigová 15, Mokrošová 10, Vítečková 9, Veselá a Večeřová 8, Machová 5, Hejdová a Kulichová 4 - Miao 25, Nan Chen 18, Bianová 14, Liu 7, Chenová a Sui 6, Songová 5, Žhangová 2. Fauly: 22 - 16. Trestné hody: 16/22 - 19/23. Střelba za dva body: 16/46 - 24/47. Za tři body: 5/19 - 4/10. Ztráty: 14 - 11.