Vzkříšení zázračné teenagerky v New Yorku. Vondroušová přeprala klíčovou krizi

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 9. 2018 15:02
Markéta Vondroušová bude na Grandstandu bojovat proti Ukrajince Lesje Curenkové o čtvrtfinále US Open.
Nadšená Markéta Vondroušová na US Open.
Nadšená Markéta Vondroušová na US Open. | Foto: ČTK

Praha/New York - V sedmnácti vlétla do dospělého tenisu, brzy i do elitní stovky žebříčku. Markéta Vondroušová na začátku minulé sezony rychle získala status jedné z nejtalentovanějších hráček nastupující generace.

Úspěchy se hromadily, spolu s nimi ale někde v dálce začal svítit pomyslný červený vykřičník.

Bylo nasnadě, že po bleskovém startu přijde druhá, mnohem složitější fáze. Mladá Češka si musela začít zvykat na zvýšený tlak i na složitý systém obhajoby získaných bodů. 

Přišla krize. Zřejmě nevyhnutelná, očekávaná, dost možná i tak trochu potřebná.

Vondroušová v letošní sezoně elitní stovku zase opustila, na French Open i Wimbledonu padla už v prvním kole a dosud jediné semifinále na okruhu vybojovala až v červenci na antuce v Gstaadu. Na amerických betonech pak před US Open nezískala ani set. Mnozí se začali obávat o její osud.

Tenistka ale nikdy nepropadla skepsi, s novým koučem Janem Hernychem s chutí pokračovala v tvrdé práci. "Jsem strašně šťastná, že se ta dřina vyplatila," prohlásila úlevně před pár dny v New Yorku.

Na grandslamovém US Open, kde loni v prvním kole zažila těžké zklamání po neproměněných mečbolech a následné bolestivé prohře s hvězdnou Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, nyní zažívá nejlepší momenty své dosavadní kariéry.

Už ve třetím kole byla devatenáctiletá hráčka nejmladší účastnicí, její postup mezi šestnáct nejlepších hráček se pak rovnal velké senzaci. Obzvlášť po spektakulární výhře nad jednou z nejlepších hráček posledních měsíců, Nizozemkou Kiki Bertensovou.

"Mentálně se zlepšuji. Jsem prostě o rok starší, možná je to tím," nechala se slyšet Vondroušová v rozhovoru pro oficiální stránky WTA.

"Léto pro mě bylo složité, pár zápasů jsem prohrála. Ale cítím, že moje hlava se zase dostává do správného rozpoložení, což je pro mě skvělé," vysvětlila, jak překonala složité období, které už začínalo připomínat táhlou krizi.

Hráčka vyzbrojená drtivým leváckým spinem, jejíž poslední výkony zdobí tolik ceněná variabilita kořeněná dokonalými dropshoty, se stala nejmladší Češkou ve druhém týdnu grandslamu od dob Nicole Vaidišové.

"Neměla jsem zrovna dobrou sezonu, ale nyní se všechno dobré zase vrací. Je to můj životní výsledek, takže jsem šťastná. Myslím, že se zúročila tvrdá práce," zopakovala Vondroušová.

Její euforie po výhře nad Bertensovou byla odzbrojující. Vondroušová přiznala, že v závěru utkání i po jeho skončení "nevěděla, co se s ní děje". Zapomněla podat ruku umpirové rozhodčí, za což schytala kritiku na sociálních sítích. Musela se omlouvat. Emoce byly v tu chvíli příliš silné.

Ze "sedmého nebe" se však Vondroušová rychle musela vrátit zpátky na zem. Její práce v New Yorku není u konce. Další prodloužení parádní jízdy je velkým lákadlem. Čtvrtfinále US Open? To by byl pro 103. tenistku současného rankingu průlom jako hrom.

Devětadvacetiletá Ukrajinka Lesja Curenková nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Ačkoli její výkony na letošním US Open právem oslňují. Belgičance Van Uytvanckové dovolila pět her, světové dvojce Caroline Wozniacké jen o jednu víc.

Kateřina Siniaková pak ve třetím kole sebrala 36. tenistce žebříčku jen čtyři gemy, navíc schytala ve druhé sadě kanára. A po krutém výprasku zadoufala: "Doufám, že mě Maky pomstí."

První grandslamové osmifinále Markéty Vondroušové proběhne na Grandstandu, třetím největším kurtu areálu Flushing Meadows. Sledovat jej můžete v online reportáži na Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy