Vzácná chvíle, Federer se hádal s rozhodčím. Co si to dovoluje? nechápou fanoušci

av av
14. 10. 2019 12:37
Obvykle rozvážný a smířlivý Roger Federer v Šanghaji ztratil svůj klid. Jako předzvěst jeho porážky s Alexanderem Zverevem přišel spor s umpirovým rozhodčím. Kontroverzní moment naštval tisíce fanoušků švýcarské tenisové legendy.
Roger Federer v Šanghaji.
Roger Federer v Šanghaji. | Foto: Reuters

Dvacetinásobný grandslamový šampion ukončil pouť velkým turnajem série Masters 1000 překvapivě už ve čtvrtfinále. Nad jeho síly byl pozdější finalista Němec Alexander Zverev. 

Federer sice ve druhém setu fenomenálním způsobem odvrátil celkem pět mečbolů a vynutil si rozhodující třetí dějství. V něm ale hrubě nezachytil úvod a ztrátu už dohnat nedokázal.

Nezdar se nečekaně projevil i na jeho psychickém rozpoložení. Federer působil nervózně a negativně, čehož si nemohl nevšimnout umpirový rozhodčí.

I ten měl ale důležitý podíl viny na zhoršení šampionovy nálady. Po druhé hře třetího setu totiž neoznámil, že jsou ve hře nové míče. Federer, který si v takových případech pravidelně mění raketu, to tedy tentokrát nestihl.

Pří výměně stran pak sudímu spílal: "Proč jsi mi to nepřipomněl? Je to jediná věc za celý zápas, kterou od tebe očekávám. Osmdesát procent z vás mi to nikdy nepřipomene. Vždycky si pak připadám jako blázen."

V následné hře za stavu 0:3 Federer na svém servisu opět prohrál důležitou výměnu, načež míček poměrně klidně a vysokým obloukem odpálil mezi diváky. Sudí však neváhal a oznámil Federerovi ztrátu fiftýnu. Následovala ostrá výměna názorů. Švýcarskému velikánovi během ní očividně vřela krev v žilách, když se dožadoval vysvětlení.

"Možná to nebylo plnou silou, ale vystřelil jsi míč mimo kurt," ozřejmil mu rozhodčí. "Takže to je celý důvod?" ptal se Federer ještě jednou.

"Bylo to odpálení míče mimo kurt. Ten míč jsme mohli ztratit," odvětil arbitr s tím, že se Švýcar podobně zachoval podruhé v krátké době. "Ano, udělal jsi to podruhé," připomněl Federerovi jeho předchozí vzteklou ránu do sítě.

Za pískotu fanoušků už se osmatřicetiletý tenista zmohl jen na řečnickou otázku. Zajímalo ho, proč ho rozhodčí během předchozí pauzy neupozornil, že už se svým chováním pohybuje na hraně.

Na tiskové konferenci po utkání nechtěl třetí hráč světového žebříčku o incidentu mluvit. "Už je to hodně dávno, co jsem obdržel trestný fiftýn," uvedl stroze a poprosil o další otázku.

Na sociálních sítích našel Federer zastání u spousty svých věrných fanoušků. Mnoho z nich rozhodčího obvinilo z nedostatku respektu. Zvolání "co si to vůbec dovoluje" se v diskusích objevovalo ve značné míře.

"Je neuvěřitelné udělit za něco takového trestný fiftýn. To už rovnou můžeme začít sledovat roboty místo lidí," napsal jeden z tenisových příznivců. 

Navázal tak na nedávný povzdech trenéra Sereny Williamsové Patricka Mouratogloua. Ten obvinil tenisové organizace z toho, že striktností svých pravidel v hráčích zabíjejí jakékoli projevy emocí, kvůli kterým diváci sport jako takový milují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na Twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trumpa poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy