Rodí se ikona. Medveděv rozsévá utrpení, neslaví triumfy a krotí své šílenství

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 10. 2019 7:52
Kolem ruského tenisty se začíná tvořit slušný kult osobnosti. "Chtěli jste to, tak tady to máte," prohlašuje sebevědomě Daniil Medveděv. Velká trojka má konečně zdatného vyzyvatele.
Daniil Medveděv.
Daniil Medveděv. | Foto: Reuters

Šest turnajů v řadě, šestkrát finále, z toho tři tituly. Od úžasného vyvrcholení US Open, kde prohrál s Rafaelem Nadalem, přitom Medveděv neztratil ani jediný set. Rok 2019, především tedy jeho druhá polovina, se nese ve znamení ruského zázraku. 

Třiadvacetiletý tenista září originálním způsobem. "Chci, aby moji soupeři trpěli," popisuje nevybíravě svou taktiku, kterou v posledních týdnech dovádí k dokonalosti.

I největší hvězdy světového tenisu už dobře vědí, že zápasy proti Medveděvovi bolí a stojí extrémní spoustu energie.

Z ruského hráče je rázem muž vážně ohrožující dominanci velké trojky, tedy Federera, Nadala a Djokoviče. Třetího jmenovaného, v tuto chvíli stále kralující světovou jedničku, porazil dvakrát za sebou.

Není proto s podivem, že si Medveděv vybudoval obrovské sebevědomí.

"Každý o tom mluví. Jak tenis potřebuje čerstvý vítr, něco nového. Tak jsem jim to dal," prohlásil po jednoznačné finálové výhře v Šanghaji nad Alexanderem Zverevem.

A vysvětloval svůj chladný přístup k triumfům, z nichž by jiní radostí skákali dva metry do výšky. "Neslavím své výhry," potvrdil. "Zůstávám klidný, nad věcí. Dělám svoji práci a bum, je hotová," dodal s drzostí sobě vlastní.

Medveděvův servis je pro soupeře velmi nebezpečný. Rus nedisponuje pečlivě vypilovaným nadhozem do stejného místa. Naopak pálí odevšad, kam si míček nahodí, což se soupeřům velmi složitě čte. Ve výměnách prakticky nechybuje, jeho skvělý křižný bekhend, kterým dostává soupeře do úzkých strojovým tempem, už je proslulý.

Medveděv ale není stroj. Promyšleně mění rytmus hry. Je nepředvídatelný a má ideálně vyvážený poměr obrany a útoku. Rychle a správně se rozhoduje, navíc zvládá s ledovým klidem ty nejvypjatější momenty v závěrech jednotlivých setů.

"To, co se mi povedlo v posledních měsících, je něco přehnaného. Ale šel jsem si za tím, tvrdě jsem pracoval. Pořád doufám, že toho dokážu ještě mnohem víc," věří si moskevský rodák. Na Turnaj mistrů prý pojede pro titul.

Ještě před půl rokem by se mu za takové vyjádření smáli. Teď už ne. 

Medveděv platil za velmi talentovaného, ale emočně nestabilního mladého hráče. Než se uskutečnila jeho raketová jízda do nejvyšších pater světového tenisu, nebyla jeho pověst ideální. Podle mnohých měl být Rus dalším Nickem Kyrgiosem.

Mužem, který občas zazáří, ale který bude konstantně dojíždět na absenci sebekontroly a správné koncentrace. 

Medveděv svou zázračně rychlou změnu vysvětluje působením jedné osoby. Své mentální trenérky. "Francisca mi hodně pomohla v tom, abych porozuměl sám sobě. Díky ní jsem se stal na kurtu mnohem lepším hráčem. Vždycky jsem hrál dobrý tenis, měl dobré údery, přesně jsem ale nevěděl, co mám dělat a kdy," popsal nedávno.

I když pořád umí sbírat pokuty za nevhodné chování - jak názorně ukázal letos v New Yorku -, své "šílenství" už dokáže krotit, přeměnit ho v pozitivní příval energie. Mentální stabilitu ostatně sám označil za hlavní klíč svého momentálního úspěchu.

"Je to pro mě velký výkon, naplňuje mě hrdostí, protože nejsem ten nejklidnější člověk na světě. Když jsem vyrůstal, byl jsem na kurtu opravdu šílený," svěřil se Medveděv a se smíchem vyprávěl, jak v juniorech zmeškal z jedné sezony pět měsíců, protože za deset napomenutí dostávali tenisté měsíční zákaz startu.

Svou temnou stránku nakonec dostal pod kontrolu, a tak se teď může dmout pýchou při čtení oslavných ód, které na něj pějí tenisové osobnosti. "V posledních měsících je nejspíš nejlepším hráčem na světě," neudržel se po šanghajském finále Zverev.

Stejným způsobem Medveděva ocenil i jeho krajan a šéf ruské tenisové federace Šamil Tarpiščev. "Daniil je teď ze všech nejlepší. Opravdový kouzelník tenisového míče," hlesl obdivně.

Novak Djokovič zase svého dvojnásobného přemožitele označil za neuvěřitelně kompletního hráče. "Vylepšil pohyb i kondici. Výborně podává, využívá skvěle úhly. A ten bekhend? Strašně těžké se přes něj prosadit. Nedělá žádné chyby a ze svého bekhendového rohu trefí cokoli," chválil Srb.

I on už plně pochopil, že setkání absolutní elity na tradičním Turnaji mistrů letos slibuje pořádně atraktivní podívanou. Hlavní téma bude jasné: Medveděv proti legendám.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy