"Obrovské zklamání." Tenis je zpět v Číně, Kvitovou navlékli do tradičního kroje

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 9. 2023 10:54
Čína je znovu na mapě světového tenisu, turnaje se do země vrací po více než tříleté pauze zaviněné pandemií a následným bojkotem kvůli aféře kolem bývalé světové jedničky ve čtyřhře Pcheng Šuaj.
Petra Kvitová během focení před turnajem v Ning-po
Petra Kvitová během focení před turnajem v Ning-po | Foto: WTA

Petra Kvitová jako nasazená jednička usilující o naději na Turnaj mistryň a Linda Fruhvirtová v roli talentu bojujícího s obrovskou výsledkovou krizí vstoupí v pondělí do turnaje v Ning-po, přístavním čínském městě s 3,5 miliony obyvateli.

Po podniku v Kuang-čou, kde v uplynulém týdnu získala první titul kariéry domácí Wang Si-jü, přichází druhý díl tradiční podzimní asijské série, která v minulých letech po úderu covidu a záhadném zmizení Pcheng Šuaj zažila dlouhou přestávku.

Ženská tenisová organizace WTA přikročila k bojkotu, když bývalá vynikající deblistka na více než dva týdny zmizela z veřejnosti poté, co obvinila prominentního komunistického funkcionáře ze sexuálního nátlaku. 

Když se mezi lidi vrátila, hovořila jinak, mluvila o nedorozumění a ujišťovala svět, že je v naprostém pořádku. Snahy světových organizací a novinářů na odhalení pravdy přišly vniveč, a tak letos na jaře WTA oznámila návrat.

Ačkoli ředitel asociace Steve Simon dlouhodobě vyjadřoval vážné pochybnosti, zda je Pcheng skutečně svobodná, v bezpečí a není svázaná cenzurou či vyhrožováním, a pevně požadoval nezávislé vyšetřování, nakonec ostří jeho výroků otupil čas i síla lukrativního čínského trhu.

"Po neustálém úsilí o dosažení našich původních požadavků se situace nijak nezměnila. Došli jsme k závěru, že tyto cíle nikdy nezajistíme a budou to hráči a turnaje, kdo nakonec zaplatí mimořádnou cenu za své oběti," vysvětlil Simon konec bojkotu.

Byl prý několikrát ujištěn, že Pcheng žije v bezpečí se svou rodinou v Pekingu, a jelikož sama bývalá tenistka nezavdala příčinu myslet si opak, neexistoval již způsob, jak se jí pokoušet pomoci.

Pcheng se naposledy objevila v únoru 2022, kdy se během zimních olympijských her potkala se zástupci olympijského výboru a dala rozhovor francouzskému listu L'Equipe. V interview popřela, že by se jí dělo jakékoli příkoří.

Rozhodnutí WTA přesto spustilo kritiku, skupina Human Rights Watch jej označila za "obrovské zklamání".

Nyní se čeká, jak se k utichající kauze postaví samotné tenistky a tenisté. Nesouhlasně zatím vystoupila pouze Francouzka Alize Cornetová. Oznámila, že se minimálně letos Číně obloukem vyhne.

"Zůstávám věrná svému přesvědčení a opatrná, co se týče mého zdraví. Proto jsem se rozhodla letos v Číně nehrát," citovala Cornetovou agentura Reuters.

Ostatní tenistky už ale do Číny zamířily nebo brzy zamíří. Na důležitou "tisícovku" China Open v Pekingu, která je na programu od 30. září do 8. října, přijede prakticky celá světová špička včetně českých hvězd Markéty Vondroušové, Karolíny Muchové a Barbory Krejčíkové.

Pro ně může být místní klání rozhodujícím faktorem v kvalifikaci na Turnaj mistryň určený pro osm nejlepších hráček sezony. 

Po Pekingu bude následovat ještě "pětistovka" v Čeng-čou.

Před aktuálním menším turnajem v Ning-po se hráčky včetně Petry Kvitové nechaly zvěčnit v tradičních čínských oděvech.

 

Právě se děje

Další zprávy