Djokovič bojuje dál, musí opět k výslechu. Jeď už konečně domů, nabádá ho Navrátilová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
Aktualizováno 14. 1. 2022 15:30
Až den před startem Australian Open se může rozhodnout o osudu Novaka Djokoviče v Melbourne. Ministr pro migraci Alex Hawke mu opět zrušil víza a v letadle z Austrálie by ho už nejraději viděla i legendární Martina Navrátilová, srbský tenista však stále nevzdává svůj boj o účast na úvodním grandslamu sezony.
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

První tenista světového žebříčku musí v sobotu ráno na výslech k imigračním úředníkům a poté nastoupit do detenčního zařízení.

Federální soud bude o jeho již podruhé odebraném australském vízu, uděleném na základě výjimky z povinného očkování proti koronaviru, rozhodovat v neděli v 10:00 australského času, tedy o půlnoci českého.

Tři hodiny po pátečním zrušení víza se případ dostal znovu k soudu. Slyšení u Federálního a rodinného soudu vedl před půlnocí místního času Athony Kelly, který v pondělí rozhodoval už při prvním napadení zrušeného Djokovičova víza. Srbskému tenistovi tehdy vyhověl z důvodu procesního pochybení imigračních úředníků.

Djokovič v pondělí opustil detenční hotel a mohl v Melbourne Parku trénovat. Dnes ale ministr pro imigraci Alex Hawke využil svého práva a zrušil hvězdnému tenistovi vízum podruhé. Vysvětlil to veřejným zájmem s ohledem na zdraví a dodržování pořádku.

Djokovičův obhájce Nick Wood označil důvod druhého zrušení víza za jasně iracionální s tím, že je veden z přesvědčení, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment. Právník oponoval, že hráč sice není očkován, ale nevede kampaň proti očkování obecně.

Obhájce se snažil, aby tenista nebyl vyhoštěn ze země před rozhodnutím soudu, čemuž Kelly vyhověl. Tenista je zatím volný, ale v sobotu v osm ráno musí na výslech k imigračním úředníkům a poté může zůstat na poradu se svými právníky.

Odpoledne by pak měl Djokovič nastoupit do detenčního zařízení a jeho zástupce požádal, aby to bylo jinam než poprvé, kdy strávil čtyři noci v Park Hotelu v melbournské čtvrti Carlton. "Máme obavu o bezpečnost a z mediálního cirkusu," vysvětloval Wood.

Djokovičova "válka" o účast na turnaji tak pokračuje, i když i Martina Navrátilová doporučovala, aby Srb složil zbraně. "Ta nejlepší věc, co by teď mohl Novak udělat, je prohlásit: OK, bylo tam příliš mnoho chyb, další neočkovaní hráči už odletěli, měl bych jet taky domů," uvedla pro australskou stanici Seven Network tenisová legenda českého původu.

Nejde totiž jen o to, že je Djokovič odpůrce očkování proti koronaviru. Vlnu negativních reakcí vyvolalo i jeho porušení karantény při prosincové nákaze. V době, kdy už věděl, že má pozitivní test, si šel plnit mediální povinnosti. Za to se v týdnu Srb omluvil. 

Španělské úřady zase prošetřují jeho prosincovou cestu do Marbelly, kterou v dokumentech předložených v Austrálii zamlčel. Vláda v Madridu prý nařídila policii, aby zahájila vyšetřování.

A pochyby vzbuzuje i pravost jeho údajného pozitivního testu.

"Je to takový mišmaš chyb ze všech stran. Někdy by mělo osobní přesvědčení ustoupit většímu dobru. Ale nemyslím si, že to udělá, bude chtít bojovat o jednadvacátý grandslam," dodává Navrátilová.

Také ona byla ostatně zpočátku proti očkování proti koronaviru. "Protože jsem nevěděla, co to udělá s mým tělem. Pak jsem ale pochopila, že je to správná věc, která je potřeba podstoupit pro dobro celé země," vysvětlila. 

K přijetí vakcíny nabádá Djokoviče rovněž jeho dřívější trenér a bývalý tenista Boris Becker. 

"Hodně si tím rozhodnutím ztěžuje život. Není jednoduché v současném světě fungovat, když nejste očkovaný, takže bych mu radil, ať to udělá. Ale je to samozřejmě svobodná volba nás všech," prohlásil pro Eurosport někdejší německý šampion.

Srbovi navíc nehrozí jen deportace, ale zákaz vstupu do země na tři roky. Podle australských médií je pravděpodobné, že se Djokovič pokusí zvrátit osud právními kroky, nemá na ně ale příliš času, Australian Open startuje už v pondělí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy