New York – Ženský tenis je nevyzpytatelný. Stát se v něm může cokoli. Přesto se najdou události, které překvapí skutečně každého. Celý tenisový svět hledící do New Yorku momentálně žasne nad složením jedné ze čtyř čtvrtfinálových dvojic dámského singlu.
Jednou ze semifinalistek grandslamového US Open totiž bude buď Lotyška Anastasija Sevastová nebo Dánka Caroline Wozniacká.
Šokující je totiž nejen postup 48. hráčky světového žebříčku, o které dosud na okruhu nebylo výrazněji slyšet. Možná ještě mnohem více překvapuje úspěch bývalé světové jedničky, kterou už mnozí odepisovali.
Pád dánské tenistky totiž skutečně vypadal nezadržitelně. Nezastavil ho ani český kouč David Kotyza. Strůjce grandslamových triumfů Petry Kvitové měl Wozniackou přivést zpět mezi největší tenisové hvězdy. To se ale nepovedlo, spolupráce skončila v létě po pár měsících. A Dánka mezitím po problémech s kotníkem i kolenem klesla až do osmé desítky světového pořadí.
Když ani "projekt Kotyza" nevyšel, něco se v nejlepší tenisové kamarádce Sereny Williamsové zlomilo. Wozniacká totálně převrátila své myšlení. "Předtím jsem uvažovala ve stylu: Teď to musím vyhrát. Musím to zvládnout," popsala Dánka, jak během měsíců plných nezdarů dostávala sama sebe pod stále větší tlak.
Klasická psychická past
Když tenistka nevyhrává, nemá sebevědomí. Když nemá sebevědomí, nevyhrává. Wozniacká byla uvězněna v klasické psychické pasti. Nebylo divu, že její hlava řekla dost.
"Teď si říkám: Nemusíš vůbec nic. Vše, co se má stát, to se stane. A já jen udělám všechno, co je v mých silách. A s tímhle přístupem si teď mnohem více užívám atmosféru a všechno okolo," řekla rodačka z Odense.
V New Yorku si šestadvacetiletá hráčka připsala první letošní výhru na grandslamu, první dva letošní skalpy tenistek elitní světové desítky a vůbec poprvé od loňského března vyhrála čtyři zápasy po sobě. Poprvé po dvou letech a teprve podruhé za poslední čtyři sezony tak postoupila do čtvrtfinále grandslamového turnaje.
"Abych byla upřímná, v tuhle chvíli je mi úplně jedno, kolikátá jsem na žebříčku," řekla 74. hráčka světa poté, co v osmifinále porazila světovou devítku domácí Madison Keysovou.
Když není v první pětce, je to jedno
"Protože pokud nejsem v první pětce, tak vím, že nejsem tam, kde bych chtěla být. A je úplně jedno, jestli jsem dvacátá, nebo stá na světě. Na tom nezáleží. Stejně budu hrát vždy proti těm stejným soupeřkám," vysvětlila Wozniacká svůj přístup, který jí pomohl oprostit se od leckdy zbytečného tlaku.
Dánka se svěřila s tím, že dlouhodobě se sebevědomím problém neměla. Proto neuvažovala o konci kariéry, o němž se jednu dobu rovněž čile spekulovalo. Wozniacká zkrátka věřila, že jednou zase uspěje.
"Myslím si, že pro tenistky z vrcholu žebříčku je na nic, že se mnou musí hrát o nějaké to kolo dříve," vyjádřila míru svého sebevědomí. Madison Keysová po prvním vzájemném duelu kariéry její slova jen potvrdila.
"Je jiné koukat se na to v televizi a pak proti ní hrát doopravdy. Cítila jsem, jak hluboko hraje míče a pak všechno doběhne. Nemohla jsem se dostat pořádně do útoku," popsala Američanka styl Wozniacké, který lze shrnout do jednoho z notoricky nejznámějších sportovních klišé: nejlepší obrana je útok.
Jen sedm nevynucených chyb
"Caro" hrála bezchybný tenis. Za celý zápas, který trval hodinu a osmnáct minut, udělala pouhých sedm nevynucených chyb. Být agresivní, ale udržet míč v kurtu, taková je její pracovní filozofie.
"Je opravdu tenká linie mezi tím, být trpělivá, konzistentní a na druhou stranu se snažit o agresivitu a neustupovat příliš daleko za základní čáru. Moje hlavní myšlenka je jít si pro své rány, nedržet se zpět," poznamenala Wozniacká.
Finalistka US Open z let 2009 a 2014 je jednou z mála světových jedniček, jež nikdy nevyhrály grandslamový turnaj. Ve svých šestadvaceti letech má stále dost času. A trpělivost, to je jedna z nejsilnějších zbraní Caroline Wozniacké.
Awesome shot to wrap up victory from Caroline Wozniacki! #USOpen https://t.co/LxAp3jVjoD
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) August 31, 2016