reklama
 
 

Plíšková odmítla Kotyzův recept na grandslam. Teď si musí proklestit cestu sama

16. 9. 2017 7:00
Rozchod Karolíny Plíškové s trenérem Davidem Kotyzou byl po průběhu letošní sezony, kdy se česká tenistka na osm týdnů usadila na světovém trůnu, více než překvapivý. Rodačka z Loun odmítla recept zkušeného kouče, který ví, jak vyhrát grandslam. Sama si ten svůj teď musí najít.

Praha - Tohle asi čekal málokdo. Karolína Plíšková se po čtvrtfinálové účasti na US Open a ztrátě pozice číslo jedna v žebříčku rozloučila s trenérem Davidem Kotyzou, se kterým strávila sotva deset měsíců. Kouč, pod kterým se dostala na tenisový trůn, je opět na volné noze a rodačka z Loun si dala čas maximálně do začátku příští sezony se rozhodnout, kdo ji povede.

Na první pohled hodně zvláštní rozhodnutí, které současná světová čtyřka zdůvodnila tak, že se s padesátiletým trenérem neshodla na strategie jejího dalšího vývoje. Výsledky z posledních turnajů prý na vině nebyly.

Kotyza si vzal rodačku z Loun pod křídla v prosinci 2016. Moc toho spolu tehdy ale nenatrénovali, protože Plíšková před Vánoci chytila angínu a před začátkem sezony marodila. Zjevně to příliš nevadilo, protože z prvních tří turnajů posbírala hned dva tituly.

Těžko to přičítat nové spolupráci s trenérem. V té době si oba na sebe spíše zvykali a seznamovali se. Česká jednička těžila z toho, že měla výborný závěr předchozí sezony pod Jiřím Vaňkem, prolomila prokletí na grandslamech a našla potřebné sebevědomí.

Šance pořádně si zatrénovat a konečně nastolit jiné pořádky přišla až před antukovou sezonou. Jenže na povrchu, který Plíšková z duše nenávidí a bere jako nutné zlo, se potřebná chemie s novým koučem hledá jen těžko.

I když na French Open vykřesala překvapivé semifinále, sama s nadějí vzhlížela především k trávě. Titul z turnaje v Eastbourne jí dal naději, ale konec ve druhém kole Wimbledonu bolel. Sice pak z nebes spadl post světové jedničky, ovšem to Plíškovou neuspokojí, chce vyhrávat grandslamy a to se jí nepodařilo ani v New Yorku. Nic z toho není však důvodem pro tak rychlý vyhazov zkušeného kouče. 

Kotyza se svou předchozí svěřenkyní Petrou Kvitovou strávil sedm let. Dlouhá doba na to správně namíchat vzájemnou chemii a pořádně se poznat. Ovšem něco jiného je přebírat hráčku v 19 letech, kdy je v rozpuku, nebo v téměř v 25 v době, kdy míří do čela světového žebříčku.

A že soukolí úplně nezaklaplo, kam mělo, dokazují i poměrně otevřené rozhovory, které Kotyza dával českým novinářům po vyřazení Plíškové ve čtvrtfinále US Open.

"Musí zkusit s kuráží prohrát nějaký zápas. Jít do toho bez garance, že to vyjde. Ve chvíli, kdy do toho půjde, prohraje a nebude jí to vadit, tak je to odrazový můstek, že něco velkého vyhraje. Pořád bych řekl, že ještě složka opatrná převažuje nad rizikovou, že jdu do toho," řekl trenér české hráčky.

Ta oproti tomu po porážce s Vandewegheovou poukazovala hlavně na skvěle odehraný zápas ze strany Američanky a těšila se, jak po ztrátě postu jedničky bude zase moci svobodně dýchat.

Každý trenér má svůj rukopis. Ten Kotyzův je jasný, s Kvitovou mu vycházela hra vabank. Byla na to vhodný typ. Ranařka, která nedokáže udržet dlouhodobou výkonnost, ale když se do toho dostane a riskantní hra jí vychází, nedokáže jí zastavit žádná tenistka na světě. Takhle spolu dvakrát vyhráli Wimbledon.

Něčím podobným chtěl Kotyza zřejmě "nakazit" i Plíškovou. Ta je sice trochu jinou osobností než o dva roky starší krajanka, ale že jí schází potřebný instinkt zabijáka potvrdila už letos na Wimbledonu, když si už před zápasem druhého kola proti Magdaleně Rybárikové stěžovala, jak mizerný má los.

Můžeme jen spekulovat, nakolik sehrál v trenérském rozchodu roli fakt, že nad tenistkou drží ochranou ruku Michal Hrdlička a to nejen jako snoubenec, ale i jako manažer. Podstatné je, že se Plíšková s Kotyzou neshodli na fungování další spolupráce.

Česká hvězda si tak na sebe naložila další závaží. Nejenže bude muset čelit narážkám na to, že jako bývalá jednička stále nemá grandslamový titul, ale i tomu, že poslala k vodě trenéra, který znal recept, jak ho vyhrát. 

autor: Miroslav Harnoch | 16. 9. 2017 7:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama