Plíšková odmítla Kotyzův recept na grandslam. Teď si musí proklestit cestu sama

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 9. 2017 7:00
Rozchod Karolíny Plíškové s trenérem Davidem Kotyzou byl po průběhu letošní sezony, kdy se česká tenistka na osm týdnů usadila na světovém trůnu, více než překvapivý. Rodačka z Loun odmítla recept zkušeného kouče, který ví, jak vyhrát grandslam. Sama si ten svůj teď musí najít.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

Praha - Tohle asi čekal málokdo. Karolína Plíšková se po čtvrtfinálové účasti na US Open a ztrátě pozice číslo jedna v žebříčku rozloučila s trenérem Davidem Kotyzou, se kterým strávila sotva deset měsíců. Kouč, pod kterým se dostala na tenisový trůn, je opět na volné noze a rodačka z Loun si dala čas maximálně do začátku příští sezony se rozhodnout, kdo ji povede.

Na první pohled hodně zvláštní rozhodnutí, které současná světová čtyřka zdůvodnila tak, že se s padesátiletým trenérem neshodla na strategie jejího dalšího vývoje. Výsledky z posledních turnajů prý na vině nebyly.

Kotyza si vzal rodačku z Loun pod křídla v prosinci 2016. Moc toho spolu tehdy ale nenatrénovali, protože Plíšková před Vánoci chytila angínu a před začátkem sezony marodila. Zjevně to příliš nevadilo, protože z prvních tří turnajů posbírala hned dva tituly.

Těžko to přičítat nové spolupráci s trenérem. V té době si oba na sebe spíše zvykali a seznamovali se. Česká jednička těžila z toho, že měla výborný závěr předchozí sezony pod Jiřím Vaňkem, prolomila prokletí na grandslamech a našla potřebné sebevědomí.

Šance pořádně si zatrénovat a konečně nastolit jiné pořádky přišla až před antukovou sezonou. Jenže na povrchu, který Plíšková z duše nenávidí a bere jako nutné zlo, se potřebná chemie s novým koučem hledá jen těžko.

I když na French Open vykřesala překvapivé semifinále, sama s nadějí vzhlížela především k trávě. Titul z turnaje v Eastbourne jí dal naději, ale konec ve druhém kole Wimbledonu bolel. Sice pak z nebes spadl post světové jedničky, ovšem to Plíškovou neuspokojí, chce vyhrávat grandslamy a to se jí nepodařilo ani v New Yorku. Nic z toho není však důvodem pro tak rychlý vyhazov zkušeného kouče. 

Kotyza se svou předchozí svěřenkyní Petrou Kvitovou strávil sedm let. Dlouhá doba na to správně namíchat vzájemnou chemii a pořádně se poznat. Ovšem něco jiného je přebírat hráčku v 19 letech, kdy je v rozpuku, nebo v téměř v 25 v době, kdy míří do čela světového žebříčku.

A že soukolí úplně nezaklaplo, kam mělo, dokazují i poměrně otevřené rozhovory, které Kotyza dával českým novinářům po vyřazení Plíškové ve čtvrtfinále US Open.

"Musí zkusit s kuráží prohrát nějaký zápas. Jít do toho bez garance, že to vyjde. Ve chvíli, kdy do toho půjde, prohraje a nebude jí to vadit, tak je to odrazový můstek, že něco velkého vyhraje. Pořád bych řekl, že ještě složka opatrná převažuje nad rizikovou, že jdu do toho," řekl trenér české hráčky.

Ta oproti tomu po porážce s Vandewegheovou poukazovala hlavně na skvěle odehraný zápas ze strany Američanky a těšila se, jak po ztrátě postu jedničky bude zase moci svobodně dýchat.

Každý trenér má svůj rukopis. Ten Kotyzův je jasný, s Kvitovou mu vycházela hra vabank. Byla na to vhodný typ. Ranařka, která nedokáže udržet dlouhodobou výkonnost, ale když se do toho dostane a riskantní hra jí vychází, nedokáže jí zastavit žádná tenistka na světě. Takhle spolu dvakrát vyhráli Wimbledon.

Něčím podobným chtěl Kotyza zřejmě "nakazit" i Plíškovou. Ta je sice trochu jinou osobností než o dva roky starší krajanka, ale že jí schází potřebný instinkt zabijáka potvrdila už letos na Wimbledonu, když si už před zápasem druhého kola proti Magdaleně Rybárikové stěžovala, jak mizerný má los.

Můžeme jen spekulovat, nakolik sehrál v trenérském rozchodu roli fakt, že nad tenistkou drží ochranou ruku Michal Hrdlička a to nejen jako snoubenec, ale i jako manažer. Podstatné je, že se Plíšková s Kotyzou neshodli na fungování další spolupráce.

Česká hvězda si tak na sebe naložila další závaží. Nejenže bude muset čelit narážkám na to, že jako bývalá jednička stále nemá grandslamový titul, ale i tomu, že poslala k vodě trenéra, který znal recept, jak ho vyhrát. 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy