Něco mimořádného, píší o mladší Fruhvirtové. V Austrálii přežila vedro i křeč

av av
10. 1. 2023 19:09
Patnáctiletá Brenda Fruhvirtová v Melbourne úspěšně zvládla svou premiéru v kvalifikaci dospělého grandslamu. I když soupeřce v prvním setu nadělila kanára, nakonec musela vydřít fyzicky i psychicky náročnou bitvu. Neproměnila čtyři mečboly a ztratila vedení 6:0, 5:2.
Brenda Fruhvirtová.
Brenda Fruhvirtová. | Foto: ČTK

Brendě Fruhvirtové, mladší ze sesterského dua českých tenistek, se zápas proti zkušené Srbce Nataliji Stevanovičové začal rozpadat pod rukama.

Ve dvanácté hře druhé sady musela odvracet hned šest setbolů soupeřky. Po jednom z nich už srbská hráčka slavila, ukázalo se však, že její rána dopadla do titěrného autu.

Fruhvirtová vybojovala tie-break a v něm dominovala. S obdivuhodnou lehkostí získala všech sedm míčků a mohla slavit.

"Tahle patnáctiletá dívka, to je něco mimořádného," tweetoval oficiální účet úvodního grandslamu sezony.

V rozhovoru pro Tenisový svět mladičká Češka přiznala úlevu a radost z první grandslamové výhry v životě, i když zatím pouze v kvalifikační fázi.

"Po mečbolech, které odvrátila, se soupeřka hodně zvedla a bylo to celkem nepříjemné. Bylo dost velké vedro a při těch jejích čopech jsem musela být pořád dole v kolenou a místy jsem začala trochu uvadat fyzicky a odpadat mentálně," uvedla.

Objevil se i zdravotní problém a na pomoc fyzioterapeuta musela Fruhvirtová čekat.

"Pociťovala jsem trochu bolest v pravém lýtku. Nebyla to bolest, že bych nemohla hrát, ale zdálo se mi, že bych tam mohla dostat brzy křeč. Už od půlky druhého setu jsem cítila, že ten sval mám dost stažený. Oni mi řekli, že kvůli tomu, že jde o křeč, mě nemůžou ošetřit," popisovala diskuse.

Před klíčovou a maratonskou dvanáctou hrou ale přece jen dobila baterky a náročnou zkoušku ustála.

 "V Austrálii hraju poprvé. Užívám si to tu moc, je to pro mě velký zážitek. Jsem ráda, že můj první grandslam hraju tady. Je mi to tady hodně sympatické a moc se mi tu líbí. Čím víc zápasů si tady zahraju, tím lépe," zářila po utkání štěstím.

Ve druhém kvalifikačním kole vyzve další nepříjemnou sokyni, dvacetiletou Ukrajinku Darju Snigurovou. Moc ji nezná, její slavnou výhru v prvním kole loňského US Open proti hvězdné Simoně Halepové ale viděla.

Důležitá teď bude pro Fruhvirtovou rychlá regenerace. Druhé střetnutí ji čeká už v noci na středu středoevropského času.

"Cítím rozdíl mezi tím, jak bych se cítila, kdybych ukončila zápas za stavu 6:0 a 5:2, a tím, jak se fyzicky cítím nyní, ale udělám maximum pro to, abych zítra byla stoprocentní," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy