Rosol chyběl v Davis Cupu kvůli sporu o peníze. Za reprezentaci chtěl dva miliony

Sport Sport
30. 11. 2021 10:07
Čeští tenisté sice před pár dny vypadli ze závěrečné fáze Davisova poháru, v utkáních s Velkou Británií a Francií ale ostudu rozhodně neudělali. Navzdory tomu, že v týmu kvůli sporům o peníze chyběl zkušený reprezentant Lukáš Rosol.
Lukáš Rosol
Lukáš Rosol | Foto: Dalibor Sosna

Šestatřicetiletý Rosol, který v mezinárodní soutěži odehrál 29 zápasů a poprvé reprezentoval už v roce 2011, přitom podle původních předpokladů neměl v pětičlenném národním výběru chybět. 

V innsbrucké hale se ale nakonec minulý týden proháněli v českých barvách jen Jiří Veselý, Jiří Lehečka, Tomáš Machač a Zdeněk Kolář. "Rozhodl jsem se, že nominace bude jenom ze čtyř hráčů," oznámil bez dalších podrobností kapitán týmu Jaroslav Navrátil před startem turnaje. 

Nyní se ukázalo, že za Rosolovou absencí stály spory o peníze. Podle zjištění Hospodářských novin si někdejší souputník Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka chtěl nechat za svoji účast v daviscupových kláních vyplatit o 800 000 korun více, než mu nabízel Český tenisový svaz. A když peníze nedostal, reprezentovat odmítl.

Celý tým si podle HN měl mezi sebou rozdělit 400 000 eur (více než deset milionů korun). Rosol, který měl z celého kvinteta nejhorší žebříčkové postavení (aktuálně 272. příčka v rankingu), měl podle pravidel Mezinárodní tenisové federace (ITF) dostat 34 tisíc eur, tedy skoro 900 tisíc korun. Svaz mu nabídl 1,2 milionu, ale Rosol tuto nabídku odmítl a požadoval dva miliony, podstatně více než všichni ostatní členové týmu s výjimkou jedničky Jiřího Veselého. 

"Mám z toho pocit, že Lukášovi nešlo ani tak o to, že by chtěl reprezentovat, ale spíš o ty peníze," prohlásil Navrátil, podle kterého by navíc Rosol nejspíš kvůli špatné formě stejně oba zápasy proseděl na lavičce. A kapitánova slova posléze potvrdil i předseda svazu Ivo Kaderka. 

"Chlapec to pojal tak, že si na našich mladíčcích chtěl vynutit souhlas k tomu, že dvojka týmu Tomáš Macháč bude mít nějakých 60 tisíc. A on, který by v Innsbrucku mohl nastoupit možná do tramvaje, ale určitě ne na kurt, chtěl mít 81 tisíc eur. To je situace navýsost komická a už teď se tomu smějí i vrabci na střeše," prohlásil pro HN Kaderka, podle kterého nyní Rosol dokonce hrozí svazu soudy. "Ať svaz klidně žaluje, my se u toho jistě budeme dobře bavit," dodal Kaderka.

Rosol se k věci vyjádřil pouze prostřednictvím své právní zástupkyně Evy Ondřejové na sociálních sítích. "Pan Rosol je naprosto zděšený vyjádřením Ing. Ivo Kaderky, které má jediný cíl, a to je zdiskreditovat a dehonestovat pana Rosola," píše se v prohlášení, které zveřejnila ČTK.

Tenista odmítá tvrzení, že by si měl na mladých hráčích vynucovat nepřiměřenou peněžní odměnu. Podle prohlášení Rosol respektoval společnou dohodu a nárok ostatních hráčů, ze kterých vyplývaly dvě verze peněžní odměny. Jejich výši nezmiňuje.

Podepsal prý tři návrhy smluv svazu, včetně té poslední. "Která mu byla společně s výhružným dopisem zaslána v pozdních večerních hodinách, den před odjezdem. Přestože podepsal, bylo mu prostředníky vzkázáno, že je na přáni Ing. Ivo Kaderky vyřazen z nominace. Pan Rosol považuje za velmi smutné a nedůstojné, že po tolika letech úspěšné reprezentace se musí hráč potýkat s veřejným ponižováním, výsměchem a nátlakem," stojí v prohlášení. Rosol se k věci dál vyjadřovat nehodlá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistického městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy