Často diskutované platové rozdíly mezi ženami a muži v tenise platí hlavně pro turnaje nižší a střední úrovně. Na grandslamech a dalších velkých turnajích typu Indian Wells se všem měří stejně.
Dobrým příkladem je hned první týden sezony. Ty nejlepší dívky zahajují sezonu v Brisbane, kde za vítězství získají 470 bodů do žebříčku a 188 tisíc dolarů. To mužská smetánka se na přelomu roku sejde v Kataru na turnaji v kategorii 250, tedy vítěz dostane přesně tolik bodů, ale k tomu 219 tisíc dolarů.
Přesto ve srovnání hráčů a hráček narozených po roce 1990 vládnou ženy. Nejvíce si vydělala někdejší jednička Caroline Wozniacká, Téměř 34 milionů dolarů.
Na třetím místě v tomto žebříčku je dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová, která si vydělala téměř 30 milionů dolarů (670 milionů korun). O 12 milionů méně si vydělal první muž z devadesátek Kanaďan Milos Raonic. Ještě o něco hůře jsou na tom současná světová čtyřka Rakušan Dominic Thiem nebo pětka Němec Alexander Zverev.
10 biggest prize money earners born in 1990s, WTA and ATP pic.twitter.com/wasMO8dGuz
— Oleg S. (@AnnaK_4ever) June 24, 2019
Mladší generace dále trpí tím, že světovému tenisu udává řád silná trojka Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer, kteří vládnou i historickému pořadí výdělků.
Prize money na turnajích, obzvláště na grandslamech, ale dál rostou a budou s podobnými finančními rankingy dále hýbat. Vždyť účastník prvního kola letošního Wimbledonu už si vydělá 45 tisíc liber, vítěz dvouhry pak získá šek na 2,350 milionů liber, tedy v přepočtu 67 milionů korun. Pro srovnání Petra Kvitová v roce 2011 vyhrála 1,1 milionu liber.
Díky tomuto vzestupnému trendu tak česká tenistka v historickém pořadí nechává za sebou takové mužské legendy, jakými jsou Ivan Lendl nebo André Agassi.