Lehečka zvládl dramatickou bitvu s Paulem. V osmifinále Wimbledonu je i Kvitová

Aktualizováno 8. 7. 2023 17:27
Petra Kvitová postoupila do osmifinále Wimbledonu. Česká tenistka si v utkání, které přerušil déšť, poradila se Srbkou Natalijí Stevanovičovou 6:3 a 7:5. Jiří Lehečka zdolal nasazenou šestnáctku Tommyho Paula z USA 6:2, 7:6, 6:7, 6:7, 6:2 a v osmifinále narazí na Rusa Daniila Medveděva.

Čtvrtfinalista letošního Australian Open Lehečka opět vylepšil své maximum na travnatých dvorcích v All England Clubu. Zahrál 63 vítězných míčů a pomohl si 19 esy. O pět let starší Američan měl o třicet vítězných míčů méně.

Lehečka nastoupil na semifinalistu letošního Australian Open suverénně a díky dvěma brejkům získal za půl hodiny první set. Ve druhém oba hráči byli na servisu stoprocentní až do zkrácené hry, v ní ale český tenista uspěl jasně 7:2.

Ve třetí sadě bylo utkání za stavu 1:1 přerušeno kvůli dešti. Sedmatřicátý hráč světa Lehečka ztratil po návratu servis, podařilo se mu ale soupeři brejk oplatit. Rozhodla opět zkrácená hra, v které český tenista nevyužil vedení 5:3. Ztratil čtyři míčky za sebou a Paul snížil. Lehečka přišel o první set v turnaji.

Ve čtvrtém gamu třetí sady Lehečka při svém servisu prohrával 0:40, podání však udržel. Za stavu 5:6 začalo znovu pršet a utkání bylo na více než dvacet minut přerušeno. Rozhodla opět zkrácená hra.

V ní Paul vedl 6:2, Lehečka ale všechny setboly odvrátil a srovnal. Při mečbolu za stavu 8:7 přerušil svěřenec trenéra Michala Navrátila výměnu a reklamoval aut, míč však podle jestřábího oka spadl na základní čáru a tie-break pokračoval. Za stavu 9:10 Lehečka sedmý setbol neodvrátil a Paul si vynutil rozhodující set.

Český tenista se nenechal rozhodit a pátou sadu si podmanil. Na servisu už nezaváhal a od stavu 2:2 získal čtyři hry po sobě. Po využití třetího mečbolu v zápase mohl radostí pokleknout na wimbledonský trávník a slavit.

"Po mečbolu to byl neskutečný pocit. Zápas byl od začátku do konce tak náročný. Po nepovedeném jestřábím oku jsem myslel, že se půjdu zakopat pod zem. Naštěstí jsem byl schopný to rozdýchat a vrátit se v pátém setu ve velkém stylu," řekl novinářům Lehečka. "Myslím, že mu došla šťáva. Musel hodně běhat, byl pod tlakem," uvedl na adresu svého soupeře.

Třiatřicetiletá Kvitová vyhrála osmý zápas za sebou a prodloužila na trávě letošní neporazitelnost. Před startem na třetím letošním grandslamu zvítězila v Berlíně. Naposledy prohrála na trávě vloni ve 3. kole Wimbledonu se Španělkou Paulou Badosaovou.

"Byl to těžký zápas, i kvůli dešťové přeháňce. Ona (Stevanovičová) hodně využívá čopy a hraje jinak než ostatní tenistky. Musela jsem být klidná. Nakonec jsem to nějak zvládla. Měla jsem ale o trochu více chodit na síť," uvedla Kvitová

Ve Wimbledonu sehrála jubilejní 50. zápas a vylepšila si bilanci na 38 výher a 12 porážek. Od roku 2000 zde vyhrálo více utkání jen pět tenistek - Američanky Venus a Serena Williamsová, Lindsey Davenportová, Ruska Maria Šarapovová a Polka Agnieszka Radwaňská.

Kvitová ztratila v utkání s 225. hráčkou světa a letošní wimbledonskou přemožitelkou Karolíny Plíškové servis jako první. Od stavu 1:2 ale převzala iniciativu, vyhrála čtyři hry po sobě a následně využila čtvrtý setbol. Ve druhém setu vedla díky dvěma brejkům 4:2, Srbka však třemi hrami za sebou vývoj otočila. Utkání následně přerušil déšť.

Po návratu na dvorec Kvitová vyhrála deset míčků za sebou a servírovala na vítězství v zápase. Stevanovičová se nevzdala a odvrátila tři mečboly. Nevyužila ale tři brejkboly a Kvitová po hodině a 51 minutách čtvrtý mečbol proměnila.

"Nevím, nepovažuji se za favoritku. Všechna velká jména stále postupují turnajem. Už to ale neřeším. Jsem šťastná, že jsem postoupila do druhého týdne. Už to je pro mě úspěch," uvedla Kvitová. Příště se utká s loňskou finalistkou Tunisankou Uns Džábirovou.

Do osmifinále Wimbledonu se probojovaly o den dříve také Markéta Vondroušová a Marie Bouzková. Ty se utkají o postup mezi nejlepší osmičku spolu.

Tenisový Wimbledon v Londýně (tráva, dotace 44,7 milionu liber):

Muži:

Dvouhra - 3. kolo: Lehečka (ČR) - Paul (16-USA) 6:2, 7:6 (7:2), 6:7 (5:7), 6:7 (9:11), 6:2, Alcaraz (1-Šp.) - Jarry (25-Chile) 6:3, 6:7 (6:8), 6:3, 7:5, Medveděv (3-Rus.) - Fucsovics (Maď.) 4:6, 6:3, 6:4, 6:4, Tsitsipas (5-Řec.) - Djere (Srb.) 6:4, 7:6 (7:5), 6:4, Rune (6-Dán.) - Davidovich (31-Šp.) 6:3, 4:6, 3:6, 6:4, 7:6 (10:8), Berrettini (It.) - Zverev (19-Něm.) 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), Eubanks (USA) - O'Connell (Austr.) 7:6 (7:5), 7:6 (7:3), 7:6 (7:2).

Ženy:

Dvouhra - 3. kolo: Kvitová (9-ČR) - Stevanovičová (Srb.) 6:3, 7:5, Sabalenková (2-Běl.) - Blinkovová (Rus.) 6:2, 6:3, Rybakinová (3-Kaz.) - Boulterová (Brit.) 6:1, 6:1, Džábirová (6-Tun.) - Andreescuová (Kan.) 3:6, 6:3, 6:4, Haddadová Maiaová (13-Braz.) - Cirsteaová (Rum.) 6:2, 6:2, Alexandrovová (21-Rus.) - Gálfiová (Maď.) 6:0, 6:4, Keysová (25-USA) - Kosťuková (Ukr.) 6:4, 6:1.

Čtyřhra - 1. kolo: Detiucová, Gamizová (ČR/Ven.) - Christieová, Collinsová (Brit.) 6:4, 2:6, 6:3, Kolodziejová, Vondroušová (ČR) - Erraniová, Grabherová (It./Rak.) 6:3, 6:4, Siegemundová, Zvonarevová (Něm./Rus.) - Martincová, Vekičová (ČR/Chorv.) 6:4, 7:5.