"Jen idiot a psychopat může fandit Chorvatům." Srb Djokovič popudil vlastní národ

mih mih
11. 7. 2018 13:41
Srbský tenista to schytává od Srbů za to, že na fotbalovém MS fandí sousedním Chorvatům.
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - Zatímco on se pere o další wimbledonský úspěch v Londýně, v Srbsku mu nemůžou přijít na jméno. Novak Djokovič si pořádně popudil domácí fanoušky, když na travnatém tenisovém grandslamu novinářům přiznal, že na probíhajícím mistrovství světa ve fotbale v Rusku fandí Chorvatům.

"Vím, kdo bych chtěl, aby nakonec zvedl trofej… podporuji Chorvatsko," řekl doslova. 

Právě tahle věta vzbudila v jeho rodné zemi pořádný poprask. Chorvatsko a Srbsko má od krvavé války na Balkáně v devadesátých letech hodně napjaté vztahy a mezi oběma zeměmi vládne velká řevnivost také na sportovním poli. 

"Jenom idiot a psychopat může fandit Chorvatsku. Djokovič je sice národní hrdina, všechna čest za to, co ve sportu dokázal, ale neměl by ses teď stydět, Novaku? Tolik Srbů ti fandilo a ty teď podporuješ zemi, která je vyhnala z vlastní půdy," reagoval na Twitteru například srbský politik Vladimír Ďjukanovič.

Srbský tenista se s chorvatskými fotbalisty potkal už v březnu v Americe a společnou fotku dal na sociální sítě, už tehdy tam nevzbudil mezi srbskými fanoušky zrovna nadšení. Sám se ale hájí.

"Sport má svůj univerzální jazyk a překračuje hranice mezi lidmi, překonává rozdíly v rase, náboženství i národnostech," nechal se slyšel v srbském deníku Telegraf.

Bývalá světová tenisová jednička se ale musí soustředit už na semifinálový duel Wimbledonu, kde ho čeká světová jednička Španěl Rafael Nadal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy