"Jako Bambi na ledě." Kluzký Wimbledon kosí tenisové hvězdy. Nevědí, jak se hýbat

av av
30. 6. 2021 13:21
Sereně Williamsové klouzající podklad pokazil nejspíš poslední Wimbledon kariéry. Rogeru Federerovi zase pomohl z pořádné šlamastyky, když zranil soka, který ho pět setů trápil. Ústřední téma prvních dnů turnaje je jasné, obav a stížností na stav wimbledonské trávy přibývá.
Serena Williamsová se zranila hned v prvním kole. "Rve mi to srdce," uvedla v prohlášení.
Serena Williamsová se zranila hned v prvním kole. "Rve mi to srdce," uvedla v prohlášení. | Foto: Reuters

Už v pondělí si nad stavem centrálního kurtu posteskla Petra Kvitová a po porážce v prvním kole musela milovanou "travičku" chtě nechtě zkritizovat.

"Cítila jsem od začátku, že to klouže. Měla jsem to trošku v hlavě a bála se pohybu," uznala dvojnásobná wimbledonská šampionka.

Ještě před ní skončil při svém vstupu do turnaje několikrát na zemi Novak Djokovič, naštěstí bez následků.

Druhý den už ale přišla tenisová pohroma. Williamsová odehrála jen pár her, podklouzla, poranila si stehenní sval a musela vzdát. V tu chvíli už seděl na tiskové konferenci Roger Federer a o smutném osudu své podobně slavné vrstevnice nevěděl zhola nic.

"Pane Bože, nemůžu tomu uvěřit. To je strašné," zakabonil se, když mu zprávu předali přítomní novináři. Skrečí skončil i jeho zápas, který na centrkurtu předcházel právě duelu Sereny s Běloruskou Aliaksandrou Sasnovičovou.

Federera čtyři sety trápil Adrian Mannarino, na dramatické rozuzlení v podobě pátého dějství už ale nedošlo. Francouz uklouzl, zranil si vazy v koleni a bylo po nadějích na senzační překvapení.

"Pod zataženou střechou to podle mě klouže o něco víc. Člověk se musí pohybovat velmi, velmi opatrně. Když moc zatlačíte na pilu, skončíte na zemi," prohlásil Federer po utkání. Podle něj je to ale na Wimbledonu v prvních dnech tradiční kolorit.

"Vždycky to tak bylo. Tráva je v prvních kolech měkčí, víc to klouže. Potom se ušlape, ztvrdne a pohyb se zjednoduší," dodal Švýcar.

Ostatní ale s tím, že jde o situaci srovnatelnou s předchozími ročníky, nesouhlasí. "Je to extrémně kluzké, není snadné se tam hýbat. Pro Serenu je to brutální konec," uvedl Andy Murray. 

"Když zahrála úhel, nemohla jsem se za míčem rozběhnout, přišlo mi to nebezpečné," podotkla Sasnovičová. "Nebyl jsem schopný měnit směr," souhlasil Mannarino.

Hlavní problém spočívá v dešti, který v prvních dnech narušuje program. Často se mohlo hrát jen na dvou největších kurtech pod zataženou střechou. Když je ale delší dobu "zavřeno", vzniknou vlhčí podmínky.  

"Hráči tam vypadají jako Bambi na ledě. Letos je to velká výzva. Hodně zrádné," prohlásil v televizním studiu Pat Cash, vítěz Wimbledonu z roku 1987.

Nestandardní stav trávy pak potvrdil i samotný All England Club v oficiálním prohlášení. 

"Podmínky během prvních dvou dnů byly ty nejvlhčí, jaké jsme zažili za celou dekádu, což zapříčinilo zatažení střech na dlouhá časová období. V tuhle chvíli je tráva nejvíce svěží a zelená, což má za následek další vlhkost. S každým dalším zápasem se kurty budou zpevňovat," slíbili organizátoři. 

Pro Serenu Williamsovou a Adriana Mannarina už jde o takřka zbytečnou informaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy