Po US Open, kde Djokovič skončil poražený ve finále a zhatil tak možnost na kalendářní grandslam, si odjel s rodinou odpočinout do Bosny a Hercegoviny.
To by ještě nebylo nic tak divného, kdyby se na sítích neobjevily fotografie, jak sedí za jedním stolem s Milanem Jolovičem, s někdejším velitelem polovojenské jednotky Drinští vlci, která byla u genocidy bosenských muslimů ve Srebrenici během války v Bosně.
Milan Jolović Legenda, koji je tokom pobedničkih borbi za Srebrenicu ostao upamćen po rečenici upućenoj svojim borcima preko motorole:
— Dr CharlieMacMilan 🇷🇸 🇺🇸 ☮️ (@Charligula) September 19, 2021
''Sad pritisni brate, frka im je! Nato pakt nam ne može ništa! Opleti dole, da čujem vukove kako zavijaju!'' pic.twitter.com/C7tMCwIa5S
Pár dní nato si na svatbě judisty Nemanji Majdova zazpíval po boku jednoho z vrcholných politiků Republiky srbské Milorada Dodiga, který srebrenický masakr popírá a považuje ho za bosenskou vládou nadsazenou historickou událost.
A Djokovič za chvíle ve společnosti těchto dvou kontroverzních mužů sklízí na sociálních sítích ze všech stran kritiku.
"Strávil čas poflakováním se ve společnosti odsouzených válečných zločinců, ale myslíte si, že tím přijde o nějaké sponzory? Odpověď je, že ne. Za popírání bosenské genocidy spíš dostanete odměnu, než abyste byli potrestaní," rýpl si například politolog Jasmin Mujanovič.
Sám Djokovič se k tomu ještě nevyjádřil. Není to ale zdaleka první přešlap, kterého se v souvislosti s mezinárodní politikou dopustil.
Při loňských lednových oslavách po ATP Cupu pěl s týmem písně Pochod na Drinu a Vidovdan, které jsou v některých zemích bývalé Jugoslávie považovány za hymny srbského nacionalismu. To urazilo například kosovského velvyslance v Bulharsku Edona Cana.
"Můžeš být vítězem ATP a přitom uvnitř zůstat primitivem, zaostalcem, obyčejným balkánským nacionalistou a šovinistou. Není náhoda, že je Novak Djokovič nejméně oblíbeným tenisovým šampionem historie," uvedl tehdy Cana na Twitteru.