"Hlavním bodem zasedání bude v souladu se stanovami návrh usnesení, ve kterém by měl výkonný výbor navrhnout svolání mimořádné valné hromady ČTS. Základními body bude úprava stanov a odvolání a volba nového prezidenta. Dalším bodem jednání výkonného výboru bude návrh na odvolání předsedy dozorčí rady Vojtěcha Flégla," uvedl tenisový svaz.
Policie viní z podvodů se státními dotacemi celkem pět lidí. Vedle Kaderky a Flégla, kterým hrozí až desetileté vězení, vyšetřuje také tajemníka svazu Jakuba Fastra, šéfku ekonomického oddělení Hanu Baierovou a někdejšího přední deblistu Daniela Vacka, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče. Všechny tři policie stíhá na svobodě.
Prozatímní vedení ČTS také jedná s Národní sportovní agenturou s cílem zajistit další chod svazu. Podle vyšetřování NSA došlo v kontrolovaném období v roce 2021 k vážným nedostatkům v hospodaření svazu. Organizaci pověřila nápravou, zahájí s ní správní řízení a vyzve ji k navrácení části dotace. Ve vyjádření zaslaném ČTK agentura uvedla, že tenisový svaz v rozporu s pravidly využil přes 39 milionů korun.
"Výkonnému výboru bude předložena informace o výsledcích jednání s Národní sportovní agenturou a následné projednání kroků, které svaz musí v návaznosti na toto jednání učinit. V této souvislosti se bude výkonný výbor zabývat schválením spolupráce s experty na právo, dotace, ekonomiku a audit. Jeden z jejich prvních úkolů bude analýza současného ekonomického stavu ČTS a následný ekonomický a právní audit," uvedl svaz.
Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel jednota Praha - Balkán. Část peněz určená na pořádání turnajů údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce až miliony korun za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby.