Rychlý, zběsilý a připravený ublížit. Osobnost světového tenisu adoruje Macháče

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 1. 2024 15:47
Tomáš Macháč má potenciál stát se vyzyvatelem hráčů nejužší světové špičky. Na tenisovém Australian Open o tom třiadvacetiletý berounský šikula přesvědčil i ty poslední, kteří dosud pochybovali. Jasně vyřadil jednoho z nejlepších Američanů a jen o vlásek podlehl loňskému semifinalistovi, kterého přitom dokázal přehrávat.
Tomáš Macháč na Australian Open. | Video: Associated Press

Už v loňské sezoně několikrát potrápil velké favority, klobouk před jeho tenisem smekal po nesmlouvavé vzájemné bitvě v Dubaji i sám tenisový král Novak Djokovič.

Konečně se probojoval do elitní stovky a jeho vzestup bude, jak se zdá, letos pokračovat. 

Macháč zaujal postupem do 3. kola Australian Open řadu osobností, mimo jiné někdejšího dvojnásobného finalistu Roland Garros Španěla Alexe Corretju.

"Porazit Francese Tiafoea byla obrovská věc. Velké vítězství. Přiznám se, že mě velmi překvapilo, jak si Tomáš s favoritem poradil poměrně snadno ve třech setech," řekl deníku Aktuálně.cz současný expert stanice Eurosport.

Nebyl sám, koho Macháčova hra zaujala a kdo v ní viděl další znatelný pokrok oproti minulé sezoně. Na sociálních sítích se to hemžilo zvučnými nálepkami na českého hráče.

Rychlý a zběsilý. Velkolepý. Kouzelník. Showman. 

Macháč v posledních letech často plnil sestřihy nejlepších výměn, dokázal vyrábět nesmírně atraktivní, až zázračné míče. Jenže v mnoha případech nebyl dostatečně konzistentní.

To se teď mění, Corretja je přesvědčen o Macháčové další cestě vzhůru.

"Hrál téměř osmdesát zápasů na tour, vyhrál jich 57. Dalo mu to velké sebevědomí. Dokáže se už lépe držet ve výměnách a podle mě už je připraven hrát na největších turnajích," prohlásil devětačtyřicetiletý rodák z Barcelony.

Correjta si myslí, že Macháče zocelily roky na nižších turnajích, takzvaných challengerech. "Úroveň některých z nich totiž není o nic nižší," uvedl.

Kdyby se tenis počítal jednoduše na vyhrané výměny, postoupil by Macháč do osmifinále Australian Open. Ve čtyřsetovém duelu ovládl o dva míče víc než favorizovaný Rus a loňský semifinalista Karen Chačanov.

"Do téhle sezony vlétl a očividně věří, že je připravený ublížit jakémukoli soupeři. Půjde žebříčkem nahoru. Musí pokračovat v tom, co započal, tedy jít krůček po krůčku. Myslím si, že svému tenisu věří a bude stoupat ještě výš," poznamenal Corretja.

Španěla obecně zaujalo znovuzrození českého mužského tenisu.

Jiří Lehečka a Tomáš Macháč už patří pevně mezi širší elitu, brzy by je měl následovat i osmnáctiletý Jakub Menšík.

"Hrají na vysoké úrovni, mají kvalitní, vyrovnané údery i vynikající fyzičku," chválil a zastavil se i u českého tenisového prostředí.

"Ve vaší zemi máte výraznou tenisovou tradici, spousta skvělých bývalých hráčů dělá trenéry, máte výborně fungující tenisovou komunitu. Vytváříte tenisové válečníky, podobně jako my ve Španělsku. Nejsem překvapen, že se českým hráčům začíná tak dařit," dodal Corretja.

 

Právě se děje

Další zprávy