Peking - Na rozdíl od jiných individuálních sportů jsou nová olympijská kvalifikační kritéria pro vodní slalom velice přísná. Za každou zemi smí v každé ze čtyř disciplín startovat pouze jedna loď.
Ve výsledku to dává pouhých pět slalomářů v Pekingu, doma zůstávají mnozí borci, kteří by bojovali o medaile. Jede však nejstarší a nejmladší člen české reprezentace.
Nejen o nominaci si deník Aktuálně.cz povídal s reprezentačním trenérem Jiřím Pulterou. Nemohlo nedojít i na Štěpánku Hilgertovou. Ona, stejně jako pro Pultera, absolvuje již svou pátou olympiádu.
Dále čtěte:
- Vlajkonoškou české výpravy bude v Pekingu Hilgertová
- Tak silní ještě veslaři na OH nejeli, říká jejich šéf
S jakými cíli odjíždí vodní slalomáři do Pekingu?
Jestli máte na mysli cíle stanovené nějakým nadřízeným orgánem, tak ty nemáme naštěstí žádné.
Co se týká jednotlivých závodníků, tak to bude asi hodně individuální, ale připomínám, že všichni závodníci našeho týmu dokázali během posledního roku zvítězit nebo získat medaili v některém z nejlépe obsazených závodů jako je mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo Světový pohár. Proto věřím, že do Pekingu nejedeme kvůli Coubertenovskému zúčastnit se.
Čeští slalomáři pravidelně vozí medaile z MS i ME a okupují stupně vítězů. Ve výsledku však do Pekingu jede jen pět lidí, respektive čtyři lodě, přesto je to maximum. MOV je tak skoupý na počet míst pro jednu zemi?
Pro letošní Hry platí nové pravidlo, na základě kterého za každou zemi v každé disciplíně může startovat maximálně jedna loď. Kvalifikací pro zisk těchto kvót bylo loňské mistrovství světa v Brazílii a my jsme zde získali maximum, což jsou čtyři místa.
Doma tak museli zůstat mnozí závodníci, kteří by se v Pekingu mohli prát o medaile: Pavelková, Sadilová, Indruch, Pišvejc, Raab, Kubričan, Jiras - Máder, Pospíšil - Pollert...
Samotný výběr závodníků byl proveden na základě předem stanovených nominačních kritérií. Považuji za důležité připomenout skutečnost, že všechny lodě, které pojedou na OH, zvítězily v nominaci naprosto suverénně.
Mezi pěti reprezentanty je jeden mladíček (Vavřinec Hradílek) a jedna veteránka (Štěpánka Hilgertová). Ze "středního věkového proudu" jen tři lidi. Jak si to vysvětlujete?
Já si to nijak nevysvětluji, ale naopak to považuji za optimální stav. Navíc nikdo u nás nedostane nic za zásluhy, ať je to nízký nebo naopak vysoký věk. Jediné, co rozhoduje, je výsledek v nominaci.
Nadějní junioři i nestárnoucí veteráni
Z výsledků nedávného mistrovství světa juniorů v Roudnici nad Labem se nicméně zdá, že český vodní slalom má stále kde brát. Jak jste byl spokojen s výsledky?
Jedním slovem super a samozřejmě si hlavně přeji aby se nejlepší junioři co nejdříve prosadili do seniorské reprezentace.
Jak byste okomentovali nestárnoucí umění Štěpánky Hilgertové, která se účastní již páté olympiády?
Protože o Štěpánce se už toho napsalo strašně moc, tak bych nerad opakoval něco, co už bylo řečeno tisíckrát.
Jenom vás trochu chytím za slovíčko ohledně nestárnoucího umění. Protože jako trenér účastnící se páté olympiády jsem přesvědčen o tom, že umění, které postačilo na vítězství v roce 1996, by rozhodně nestačilo na vítězství v roce 2000 a tak dále.
Náš sport prošel neuvěřitelným vývojem, změnila se pravidla, délka lodí, technika. Z toho všeho vyplývá, že pro pouhé udržení ve světové špičce musela Štěpánka dokázat svoje umění slušně omladit.
Jak pevnou olympijskou půdu pod nohami vodní slalom cítí? V MOV se na přelomu tisíciletí objevovaly hlasy, že by se i vzhledem k náročnosti výstavby kanálu měl z olympijské rodiny vyřadit.
Od OH Sydney, kde byla účast slalomu opravdu ohrožena, jsem neslyšel ani v náznaku, že by tu byly snahy o vyřazení slalomu z programu olympijských her. V roce 2012 v Londýně slalom samozřejmě bude. Je to ale můj soukromý názor, protože nejsem členem MOV.