Rychlobruslařskou stíhačku vyhráli Kanaďané a Němky

27. 2. 2010 23:40
Překvapivými medailistkami jsou Polky
Kristina Grovesová
Kristina Grovesová | Foto: Reuters

Vancouver - Kanadští rychlobruslaři vyhráli na olympijských hrách ve Vancouveru stíhací závod družstev. V dnešním finále porazili Američany o 21 setin a pojistili pořadatelské zemi první místo v medailovém pořadí her.

Bronz si zajistili i díky vylepšení olympijského rekordu Nizozemci. Mezi ženami se po dramatickém finále radovaly Němky.

Kanaďané v sestavě Mathieu Giroux, Lucas Makowsky a Denny Morrison zajížděli nejrychlejší časy už v pátek, kdy jasně vyhráli čtvrtfinále i semifinále.

V rozhodujícím duelu si od prvních kol udržovali zhruba půlsekundový náskok na své soupeře a stali se druhými vítězi této nové disciplíny. Premiéra v Turíně se stala kořistí domácích Italů. Ti letos skončili až šestí.

Ke zlatu z pětky přidal se svými kolegy bronz Nizozemec Sven Kramer, jenž si částečně spravil chuť po blamáži na desetikilometrové distanci. Tehdy byl kvůli špatnému překřížení drah diskvalifikován a přišel o jisté zlato.

Ještě vyrovnanější byl boj o zlato mezi ženami. Němky do finále už nenasadily Anni Friedsingerovou-Postmovou, která byla po předchozí semifinálové jízdě unavená.

Trojice Stephanie Beckertová, Daniela Anschützová-Thomsová a Katrin Mattscherodtová začala proti Japonkám volněji a ztrácela téměř dvě sekundy. Závěr jim ale vyšel dokonale, v posledním okruhu sjely více než sekundu a v cíly byly o pouhé dvě setiny dříve.

Beckertová tak má z oválu v Richmondu třetí cenný kov. Dvakrát skončila stříbrná za Martinou Sáblíkovou na dlouhých tratích, nyní přidala medaili nejcennější.

Muži:
Finále: Kanada (Giroux, Makowsky, Morrison) 3:41,37 - USA (Hansen, Hedrick, Kuck) 3:41,58.
O 3. místo: Nizozemsko (Blokhuijsen, Kramer, Tuitert) 3:39,95 - Norsko (Bökko, Christiansen, Larsen) 3:40,50.
O 5. místo: Korea 3:48,60 - Itálie 3:54,39.
O 7. místo: Švédsko 3:46,18 - Japonsko 3:49,11.

Ženy:

Semifinále: Japonsko 3:02,73 - Polsko 3:02,92, Německo 3:03,55 - USA 3:03,78.
Finále: Německo (Anschützová-Thomsová, Beckertová, Mattscherodtová) 3:02,82 - Japonsko (Hozumiová, Kodairaová, Tabataová) 3:02,84.
O 3. místo: Polsko (Bachledová-Curusová, Wozniaková, Zlotkowská) 3:03,73 - USA (Raneyová-Normanová, Rodriguezová, Rookardová) 3:05,30.
O 5. místo: Kanada 3:01,41 - Nizozemsko 3:02,04.
O 7. místo: Rusko 3:06,47 - Korea 3:06,96.