Rozdělovat peníze jen podle členské základny? Může to mít fatální dopad i na biatlon, říká Kejval

David Janeczek David Janeczek
27. 6. 2017 9:01
Na konci minulého týdne proběhla schůzka vrcholných představitelů českého sportu s novým ministrem školství Stanislavem Štechem. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala se jednalo o přetrvávající finanční krizi českého sportu a také změnách ohledně žádosti o dotace. Ostatně v prvním kole o peníze nepožádaly největší české sporty v čele s fotbalem, ledním hokejem, atletikou nebo tenisem.
Gabriela Koukalová.
Gabriela Koukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy schválilo už pod novým vedením 28 z celkově 39 žádostí o dotace pro sport z Programu V, tedy z neinvestičního programu na činnost sportovních svazů.

Ty největší tuzemské svazy v čele s fotbalem, ledním hokejem, atletikou nebo tenisem ale v prvním kole o dotace vůbec nezažádaly. Resort vedený novým ministrem Stanislavem Štechem ale už stihl vypsat druhé kolo, ve kterém už by i svazy těch nejpopulárnějších sportů v Česku o peníze zažádat měly.

Ministr Štech v pátek pozval na schůzku mimo jiné předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala nebo šéfa České unie sportu Miroslava Janstu. To, že setkání proběhlo, potvrdil reportérovi Aktuálně.cz i sám šéf ČOV.

Kontroverze vznikla poté, co policie obvinila z manipulace dotací Miroslava Peltu, bývalého předsedu fotbalové asociace, a dva úředníky ministerstva. Následně pak tehdejší ministryně Kateřina Valachová některé původně vypsané dotační programy stopla. A klíčový Program V vypsala s jinými, přísnějšími podmínkami. A to se velkým svazům nelíbilo.

"Chtěli jsme upravit některé náležitosti, protože svazy počítaly s tím původním vypsáním z loňského podzimu a najednou ministerstvo změnilo podmínky, což může být pro některé svazy fatální, protože od února počítaly s prostředky, které byly původně slíbeny," naznačil Kejval, co obnášelo setkání sportovních špiček s novým ministrem.

Žádné mimořádné dotace, brání se Kejval

Velkým sportům se příliš nezdála ani novinka s vyžadovanou třicetiprocentní spoluúčasti svazů na jejich financování, se kterou přišla Valachová. V rámci dalších rozhovorů už se ale vyjasnilo, že ten sportovní svaz, který si nyní zažádá o výjimku a bude po státu požadovat stoprocentní plnění, dostane souhlasnou odpověď. A přesně to se stalo i u všech 28 sportovních svazů, kterým byly dotace schváleny.

Zajímavostí také je, že Český olympijský výbor a Česká obec sokolská dostaly nyní dotaci mimo vyhlášené programy. Občanskému sdružení pod vedením Kejvala přistálo na účtu 76 milionů korun, Sokolu zase 50 milionů. "To ale není žádná mimořádná dotace. To jsou peníze, které měly být původně vyplaceny v Programu I, a protože ho z neznámého důvodu zrušili, tak se to teď vyplatí v separátním programu. Jedná se pouze o formální záležitost. Tentýž problém nastal i u České obce sokolské," vysvětlil Kejval. 

Reakce MŠMT

- žádný program I. se nerušil, ale vyplatil,

- reprezentace biatlonu už peníze dávno má z programu I.

Šéf ČOV také naznačil, že během schůzky probírali s ministrem jednu zásadní věc, kterou prý nechce zatím prozrazovat. Přesto ale vysvětlil, co mu na nových pravidlech pro přerozdělování státních dotací vadí. "Dvacet let se tady přerozdělují peníze pro jednotlivé sporty podle dvou hledisek. Kvantitativního, podle šířky členské základny, a kvalitativního - tak, že se přihlédne, jak je ten sport úspěšný v mezinárodní úrovni. Nyní se bude nahlížet jen na členskou základnu," postěžoval si Kejval.

Biatlon nebo bruslaři v ohrožení?

"Takový krok dramaticky znevýhodní sporty s malou členskou základnou a bude mít fatální dopad na financování sportů, jakými jsou třeba bruslaři nebo biatlon. Samozřejmě jsou programy ještě pro reprezentaci, ale podobné sporty jsou jinak náročné než třeba takový crossminton, o kterém jsem slyšel poprvé, až když jsem se díval na výsledky prvního kola rozdělení dotací. Crossminton dostal 2,2 milionu korun. Většina lidí ani neví, že takový sport existuje, a nyní dostane více peněz než rychlobruslení, ve kterém Martina Sáblíková sbírá olympijské medaile," pokračoval šéf ČOV.

Kejval ale jednotlivým svazům doporučuje, aby žádosti o dotace ve druhém kole podaly. "Děsí nás ten úřednický pohled na přerozdělování. Když tomu chceme dát ten odborný náhled, tak se dostáváme do situace, ve které nás obviňují ze střetu zájmů," dodal Kejval. 

Uzávěrka žádostí o dotace ve druhém kole byla stanovena na 7. červenec. Své slovo u rozhodování bude mít i nový náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže Karel Kovář. "Karla znám dobře, byl členem exekutivy olympijského výboru. Je to vysokoškolský pedagog, zkušený člověk a ve sportovním prostředí je známý a oblíbený. Uvidíme, zda bude mít možnost stěžejní věci upravovat. Ostatně je ve funkci od pátku," doplnil na závěr Kejval.

Podívejte se, kterým asociacím už ministerstvo dotace z programu V pro činnost sportovních svazů schválilo v prvním kole.

Výsledky 1. kola kola dotací pro sport z Programu V
Výsledky 1. kola kola dotací pro sport z Programu V | Foto: www.msmt.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy