Putin o debaklu Rusů: Na Hry se jezdí vítězit, ne potit

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
6. 3. 2010 9:20
Rusko má za sebou nejhorší ZOH v historii
Foto: Reuters

Moskva - Po prezidentovi ruské federace Dmitriji Medveděvovi se ke kritice výkonů ruských sportovců na olympijských hrách ve Vancouveru přidal také současný ministerský předseda a předchůdce Medveděva v prezidentském úřadě Vladimír Putin.

Vyslanci někdejší světové supervelmoci totiž i přes předchozí masivní finanční podporu státu přivezli z Britské Kolumbie pouze tři zlaté (a celkem patnáct medailí), což je nejhorší výsledek v dějinách SSSR / Ruska.

Výsledek o to nepříjemnější, že příští zimní olympiádu hostí právě Rusko; v roce 2014 se Hry budou konat v Soči.

Čtěte také: Kde jsou ty sovětské časy, lituje po fiasku na OH Rusko

"Zaslechl jsem, jak někteří lidé říkají, že není nejdůležitější být mezi vítězi, že je nejdůležitější podat co nejlepší výkon," citovala Putina po páteční večerní schůzi vlády agentura AP.

"Musím vám říct, že tak to rozhodně není. Na olympiádu se nejedete vypotit, ale vyhrát," pokračoval ve své kritice coubertinovské olympijské myšlenky vlivný politik.

Utratili miliardy a výsledek? Pokles formy

Také podle Putina za mizernými výsledky ruských reprezentantů není nedostatek peněz, kterých podle předsedy vlády šlo na sport minimálně stejně, jako v zemích, které se v žebříčku získaných medailí umístily mnohem lépe.

Foto: Reuters

"Zdá se mi, že čím víc peněz utrácíme, tím skromnějších výsledků dosahujeme," tvrdí Putin. "Možná ty peníze nebyly utraceny na to, na co měly být utraceny."

Stejně jako včera Medveděv si i premiér zavzpomínal na sovětské časy, kdy "sborná" vládla na zimních olympijských hrách světu.

"Ze sovětského systému přípravy sportovců si musíme vzít to nejlepší a k tomu připojit současné mezinárodní zkušenosti," prohlašuje druhý muž ruské federace.

Z konkrétních kroků Putin navrhl zlepšení platových podmínek trenérů či přísnější dohled právě nad utrácením dotací a jednotlivými kroky sportovního výchovného systému.

"(Olympijské hry v) Soči jsou v našem národním zájmu a budeme se na ně soustředit. Miliony fanoušků čekají, že budeme nejlepší. Každopádně se mezi ty nejlepší musíme do roku 2014 vrátit." 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pondělní ráno bylo v Česku mrazivé, místy i pod minus 20 stupňů

Teploty v Česku v pondělí nad ránem klesly místy pod minus 20 stupňů Celsia, především na severovýchodě země. Největší mráz byl kolem 05:30 v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili minus 26,2 stupně. Vyplývá to z průběžných údajů zveřejněných na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech teploty ještě klesají, definitivní údaje o ranních minimech proto budou známy až dopoledne.

Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo dnes nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Po mrazivém víkendu se v Česku na začátku nového týdne oteplí. Už dnes se teploty dostanou nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů, uvádí ČHMÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se chystá zrušit Trumpovo povolení pro ropovod Keystone, informuje americká televize

Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL za devět miliard dolarů (asi 195 miliard Kč) hned v první den v nejvyšší funkci. Uvedla to kanadská televize CBC News s odvoláním na své zdroje. Biden bude uveden do Bílého domu ve středu 20. ledna.

Bidenův tým hned neodpověděl na žádost o vyjádření. Nevyjádřila se ani společnost provozující ropovod, TC Energy. Mluvčí kanadského ministerstva přírodních zdrojů předal dotaz kanadské velvyslankyni ve Washingtonu, kterou se dosud nepodařilo zastihnout, uvedla agentura Reuters.

Ropovod má být dlouhý 1900 kilometrů a má přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Ale zpomalily jej právní spory v USA a odpor ochránců životního prostředí, indiánů a farmářů.

Projektu nyní hrozí potenciálně smrtící úder, pokud Biden po středeční inauguraci splní slib, že zruší prezidentské povolení, které vydal jeho předchůdce Donald Trump, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína zřejmě jako jediná velká ekonomika vzrostla i v loňském roce

Čína dnes oznámila, že v loňském roce její hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 2,3 procenta. Je to sice kvůli pandemii covidu-19 nejslabší růst za posledních 44 let, ale i tak je Čína podle tiskových agentur patrně jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst.

Za poslední, čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl čínský HDP meziročně o 6,5 procenta, čímž se růst vrátil na úroveň před pandemií, poznamenal čínský statistický úřad. V říjnu až prosinci 2019 činil růst HDP šest procent.

Tempo hospodářského růstu Číny se postupně zpomaluje. V roce 2017 činilo 6,8 procenta, v roce 2018 6,6 procenta a v roce 2019 šest procent, připomněla agentura TASS a dodala, že horší výsledek než loni vykázalo čínské hospodářství naposledy v roce 1976, kdy se HDP zmenšil o 1,6 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy