Putin o debaklu Rusů: Na Hry se jezdí vítězit, ne potit

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
6. 3. 2010 9:20
Rusko má za sebou nejhorší ZOH v historii
Foto: Reuters

Moskva - Po prezidentovi ruské federace Dmitriji Medveděvovi se ke kritice výkonů ruských sportovců na olympijských hrách ve Vancouveru přidal také současný ministerský předseda a předchůdce Medveděva v prezidentském úřadě Vladimír Putin.

Vyslanci někdejší světové supervelmoci totiž i přes předchozí masivní finanční podporu státu přivezli z Britské Kolumbie pouze tři zlaté (a celkem patnáct medailí), což je nejhorší výsledek v dějinách SSSR / Ruska.

Výsledek o to nepříjemnější, že příští zimní olympiádu hostí právě Rusko; v roce 2014 se Hry budou konat v Soči.

Čtěte také: Kde jsou ty sovětské časy, lituje po fiasku na OH Rusko

"Zaslechl jsem, jak někteří lidé říkají, že není nejdůležitější být mezi vítězi, že je nejdůležitější podat co nejlepší výkon," citovala Putina po páteční večerní schůzi vlády agentura AP.

"Musím vám říct, že tak to rozhodně není. Na olympiádu se nejedete vypotit, ale vyhrát," pokračoval ve své kritice coubertinovské olympijské myšlenky vlivný politik.

Utratili miliardy a výsledek? Pokles formy

Také podle Putina za mizernými výsledky ruských reprezentantů není nedostatek peněz, kterých podle předsedy vlády šlo na sport minimálně stejně, jako v zemích, které se v žebříčku získaných medailí umístily mnohem lépe.

Foto: Reuters

"Zdá se mi, že čím víc peněz utrácíme, tím skromnějších výsledků dosahujeme," tvrdí Putin. "Možná ty peníze nebyly utraceny na to, na co měly být utraceny."

Stejně jako včera Medveděv si i premiér zavzpomínal na sovětské časy, kdy "sborná" vládla na zimních olympijských hrách světu.

"Ze sovětského systému přípravy sportovců si musíme vzít to nejlepší a k tomu připojit současné mezinárodní zkušenosti," prohlašuje druhý muž ruské federace.

Z konkrétních kroků Putin navrhl zlepšení platových podmínek trenérů či přísnější dohled právě nad utrácením dotací a jednotlivými kroky sportovního výchovného systému.

"(Olympijské hry v) Soči jsou v našem národním zájmu a budeme se na ně soustředit. Miliony fanoušků čekají, že budeme nejlepší. Každopádně se mezi ty nejlepší musíme do roku 2014 vrátit." 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy