Kde jsou ty sovětské časy, lituje po fiasku na OH Rusko

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 3. 2010 8:33
Rusové si z Vancouveru přivezli jen 15 medailí
Ruská vlajka při slavnostním zakončení ZOH ve Vancouveru.
Ruská vlajka při slavnostním zakončení ZOH ve Vancouveru. | Foto: Reuters

Moskva - Historický debakl z olympijských her ve Vancouveru dál trápí Rusko, které čtyři roky před "domácími" hrami v Soči nostalgicky vzpomíná na sovětskou éru, kdy vyhrávalo jednu olympijskou medaili za druhou.

Rusové si totiž z Kanady přivezli pouhých patnáct medailí, což je nejhorší výsledek v dějinách Sovětského svazu / Ruska.

I kvůli až jedenácté příčce v pořadí národů (například Češi skončili čtrnáctí) odstoupil také prezident ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov. 

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv se zároveň nechal slyšet, že by všichni trenéři a činovníci, kteří jsou za neúspěch zodpovědní, měli také odstoupit.

Čtěte také:

Ruský tisk: Místo medailí tekl alkohol zdarma proudem
Medveděv dosáhl svého. Předseda ruského OV rezignoval

"Rusko opustilo sovětskou školu... a nevytvořilo si žádnou náhradní i přesto, že do sportu jde nejvíce prostředků v historii," lamentoval Medvěděv.

A Rusové skutečně mají nač vzpomínat, jen mezi lety 1956 a 1988 se na devíti zimních olympiádách sověti umístili v medailovém hodnocení vždy na prvním místě, krom dvou případů, kdy byli druzí.

Zmizel dril, přišla korupce

Tradiční "sovětská škola", založena na centrálním systému sportovních škol i výchovy, velkých tréninkových dávkách, přísném drilu a výběru z velkého počtu elitních atletů ale podle mnohých nebyla udržitelná.

A to jak kvůli všudypřítomné korupci, tak kvůli dnešní menší autoritě státu v oblasti sportovní výchovy i nižší lákavosti sportovní kariéry, která v sovětské éře často byla jedním z mála způsobů, jak si sociálně přilepšit.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ruským sportovcům ostatně neprospěly ani dopingové aféry poslední doby, kvůli nimž přišli o řadu předních reprezentantů. Ostatně dopink podle mnohých mohl stát i za některými sovětskými úspěchy minulé éry. 

Příčin úpadku ruských sportovních výsledků je ovšem podle funkcionářů i činovníků mnoho, ačkoliv téměř všichni se shodují, že hlavní obtíží nejsou finance.

"S penězi není problém," tvrdí například šéf ruské biatlonové federace Michail Prochorov. "Sovětský systém zanikl, protože se nedá zkombinovat se systémem volného trhu."

V tomto ohledu mu částečně oponují média, která si všímají, že za slabšími výkony může stát i špatná infrastruktura, neboť například pro rychlobruslení existuje v Rusku jediná dráha a bobisté zatím v podstatě nemají, kde v zemi trénovat.

Ať tak či onak, mají Rusové do příštích Her, které se uskuteční v Soči, ještě čtyři roky na to, aby svůj systém sportovní výchovy důkladně zvážili a patřičně upravili.

Třeba i tím, že si rozmyslí, kterou biatlonistku uvolní ze svých služeb, a kterou pobídnou odejít reprezentovat Slovensko.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy