Paříž-Roubaix ovládl znovu Van der Poel, po dlouhém sólu vyhrál o tři minuty

7. 4. 2024 22:35

Cyklistický závod Paříž-Roubaix vyhrál stejně jako loni Nizozemec Mathieu van der Poel. Úřadující mistr světa zvítězil po šedesátikilometrové sólové jízdě s velkým náskokem a navázal na týden starý triumf v jiném monumentu Kolem Flander.

Druhým místem podtrhl úspěch týmu Alpecin-Deceuninck Belgičan Jasper Philipsen, který přivedl do cíle na velodromu v Roubaix první tříčlennou skupinku pronásledovatelů s odstupem tří minut.

Za Philipsenem, jenž také zopakoval loňský výsledek, si dojel pro třetí místo Dán Mads Pedersen, kterému během závodu pomáhal kolega ze stáje Lidl-Trek Mathias Vacek. Český cyklista dorazil do cíle na 43. místě se ztrátou 7:22 minuty na vítěze. Před ním se umístil Pavel Bittner na 29. pozici.

Van der Poel ovládl už šestý monument, jak se nazývá pět nejvýznamnějších jednodenních závodů sezony. Mezi aktivními jezdci je v tomto ohledu nejlepší, Slovinec Tadej Pogačar má o jedno vítězství méně.

Devětadvacetiletý Nizozemec vyhrál ve stejném roce Kolem Flander i Paříž-Roubaix jako první cyklista od roku 2013, kdy se to povedlo Švýcarovi Fabianu Cancellarovi. V duhovém trikotu světového šampiona to dosud dokázal jen Belgičan Rik Van Looy v roce 1962.

Náročný závod přezdívaný "Peklo severu" dlouhý 260 kilometrů s 29 úseky vedoucími po kostkách zvládl Van der Poel průměrnou rychlostí 47,8 km/h, což dělá ze 121. ročníku nejrychlejší Paříž-Roubaix v historii.