Také para hokejistům skončila sezona. Ale reprezentace stihla přivítat slibné posily

Lukáš Kuřík
16. 3. 2020 6:58
Šestice hráčů, kteří mají být slibnou nadějí do budoucna pro český para hokejový tým, za sebou v Norsku zanechala dobrý dojem. Po třídenním soustředění ve Skandinávii sklidili pochvalu nejen od českého trenéra Jiřího Břízy, ale i zahraničních odborníků.
Na kempu v Norsku trénovali všichni zúčastnění pohyb na hřišti, střelu, přihrávky a další para hokejové dovednosti.
Na kempu v Norsku trénovali všichni zúčastnění pohyb na hřišti, střelu, přihrávky a další para hokejové dovednosti. | Foto: Czech sled lions

Národní tým potřeboval generační obměnu jako sůl. Na loňském mistrovství světa v Ostravě byl jeho věkový průměr přes 36 let. Právě domácí šampionát měl za cíl tento sport popularizovat a přitáhnout tak další zájemce, což se nyní splnilo.

Šest českých nováčků pobývalo i na čerstvém vzduchu. Bruslilo se i na venkovním hřišti.
Šest českých nováčků pobývalo i na čerstvém vzduchu. Bruslilo se i na venkovním hřišti. | Foto: Czech sled lions

"Pro nás to znamená možnost existovat i v budoucnu. Zároveň to je i dobrá zpráva pro stávající kádr, protože pro ně to je obrovská vzpruha," popisuje situaci trenér českých reprezentantů Jiří Bříza.

Jednou z nových tváří je i pětadvacetiletý Václav Hečko, který s para hokejem začal teprve v listopadu a podle původních plánů se měl zapojit už do letošního mistrovství Evropy. "Václav je na saních teprve čtyři měsíce, ale je vidět, že v minulosti hokej hrával," chválí svého svěřence Bříza. "Počítali jsme s ním už na evropský šampionát, který byl bohužel zrušen kvůli koronaviru." 

Václav Hečko má za sebou, stejně jako ostatní nováčci, soustředění v Norsku, které absolvovali spolu s reprezentacemi jiných zemí. "Já jsem si to užil na sto procent, těšil jsem se hlavně na hráče okolních států, abychom mohli srovnat síly," říká Hečko "Trenéři nám dali zabrat, bylo to hodně intenzivní. Především trenér norské reprezentace na mě působil velmi sympaticky," dodává.

Přestože se ve Skandinávii sešly čelní země světového žebříčku, Češi se předvedli ve velmi dobrém světle a nováčci ukázali, že se s nimi v budoucnu rozhodně musí počítat. "Čeští kluci byli hodně vidět. Místní trenér nám přitakal, že určitě máme slibnou budoucnost a že kluci jsou šikovní." říká k výkonu svých svěřenců Bříza. "Překvapilo mě, že jsme na tom jako Češi byli v porovnání s ostatními hodně dobře," sděluje svůj postřeh Hečko.   

Václav Hečko na tréninku reprezentace.
Václav Hečko na tréninku reprezentace. | Foto: Archiv: Václav Hečko

Kromě potřebných zkušeností získali nováčci v Norsku i motivaci do dalšího tréninku. "Kluci se s námi schází i na pravidelných trénincích v Nymburku a to je pro ně nejlepší cesta, jak se začlenit," popisuje Bříza. Kvůli pandemii koronaviru bude však všechno probíhat jinak.

"Jak jsem zjistil, nařízení vlády se týká i sportovních zařízení, takže ani my pravděpodobně nebudeme moci trénovat." Nový virus si vyžádal i zrušení mistrovství Evropy ve švédském Östersundu i přípravné zápasy, které mu měli předcházet. "Evropský šampionát byl zrušen i z toho důvodu, že Italové a Němci nemohou trénovat. Mistrovství by pozbývalo jakoukoli kvalitu a konkurenci," vysvětlil trenér. "Měli jsme naplánovaný přípravný turnaj se Slovenskem na začátku dubna. Letošní sezona de facto skončila," říká Bříza.

Šestice nováčků (Václav Hečko, Radek Zelinka, Alex Ohar, Filip Veselý, Daniel Votruba a Lukáš Michalčín) si tedy na svůj debut musí počkat minimálně do další sezony. "Budeme s nimi pracovat dál a na příštím mistrovství světa bychom je všechny rádi viděli v týmu," uzavírá reprezentační trenér Bříza.

čeští nováčci s trenérem Jiřím Břízou před odletem do Norska.
čeští nováčci s trenérem Jiřím Břízou před odletem do Norska. | Foto: Czech sled lions
 

Právě se děje

před 9 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 11 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy