Také para hokejistům skončila sezona. Ale reprezentace stihla přivítat slibné posily

Lukáš Kuřík
16. 3. 2020 6:58
Šestice hráčů, kteří mají být slibnou nadějí do budoucna pro český para hokejový tým, za sebou v Norsku zanechala dobrý dojem. Po třídenním soustředění ve Skandinávii sklidili pochvalu nejen od českého trenéra Jiřího Břízy, ale i zahraničních odborníků.
Na kempu v Norsku trénovali všichni zúčastnění pohyb na hřišti, střelu, přihrávky a další para hokejové dovednosti.
Na kempu v Norsku trénovali všichni zúčastnění pohyb na hřišti, střelu, přihrávky a další para hokejové dovednosti. | Foto: Czech sled lions

Národní tým potřeboval generační obměnu jako sůl. Na loňském mistrovství světa v Ostravě byl jeho věkový průměr přes 36 let. Právě domácí šampionát měl za cíl tento sport popularizovat a přitáhnout tak další zájemce, což se nyní splnilo.

Šest českých nováčků pobývalo i na čerstvém vzduchu. Bruslilo se i na venkovním hřišti.
Šest českých nováčků pobývalo i na čerstvém vzduchu. Bruslilo se i na venkovním hřišti. | Foto: Czech sled lions

"Pro nás to znamená možnost existovat i v budoucnu. Zároveň to je i dobrá zpráva pro stávající kádr, protože pro ně to je obrovská vzpruha," popisuje situaci trenér českých reprezentantů Jiří Bříza.

Jednou z nových tváří je i pětadvacetiletý Václav Hečko, který s para hokejem začal teprve v listopadu a podle původních plánů se měl zapojit už do letošního mistrovství Evropy. "Václav je na saních teprve čtyři měsíce, ale je vidět, že v minulosti hokej hrával," chválí svého svěřence Bříza. "Počítali jsme s ním už na evropský šampionát, který byl bohužel zrušen kvůli koronaviru." 

Václav Hečko má za sebou, stejně jako ostatní nováčci, soustředění v Norsku, které absolvovali spolu s reprezentacemi jiných zemí. "Já jsem si to užil na sto procent, těšil jsem se hlavně na hráče okolních států, abychom mohli srovnat síly," říká Hečko "Trenéři nám dali zabrat, bylo to hodně intenzivní. Především trenér norské reprezentace na mě působil velmi sympaticky," dodává.

Přestože se ve Skandinávii sešly čelní země světového žebříčku, Češi se předvedli ve velmi dobrém světle a nováčci ukázali, že se s nimi v budoucnu rozhodně musí počítat. "Čeští kluci byli hodně vidět. Místní trenér nám přitakal, že určitě máme slibnou budoucnost a že kluci jsou šikovní." říká k výkonu svých svěřenců Bříza. "Překvapilo mě, že jsme na tom jako Češi byli v porovnání s ostatními hodně dobře," sděluje svůj postřeh Hečko.   

Václav Hečko na tréninku reprezentace.
Václav Hečko na tréninku reprezentace. | Foto: Archiv: Václav Hečko

Kromě potřebných zkušeností získali nováčci v Norsku i motivaci do dalšího tréninku. "Kluci se s námi schází i na pravidelných trénincích v Nymburku a to je pro ně nejlepší cesta, jak se začlenit," popisuje Bříza. Kvůli pandemii koronaviru bude však všechno probíhat jinak.

"Jak jsem zjistil, nařízení vlády se týká i sportovních zařízení, takže ani my pravděpodobně nebudeme moci trénovat." Nový virus si vyžádal i zrušení mistrovství Evropy ve švédském Östersundu i přípravné zápasy, které mu měli předcházet. "Evropský šampionát byl zrušen i z toho důvodu, že Italové a Němci nemohou trénovat. Mistrovství by pozbývalo jakoukoli kvalitu a konkurenci," vysvětlil trenér. "Měli jsme naplánovaný přípravný turnaj se Slovenskem na začátku dubna. Letošní sezona de facto skončila," říká Bříza.

Šestice nováčků (Václav Hečko, Radek Zelinka, Alex Ohar, Filip Veselý, Daniel Votruba a Lukáš Michalčín) si tedy na svůj debut musí počkat minimálně do další sezony. "Budeme s nimi pracovat dál a na příštím mistrovství světa bychom je všechny rádi viděli v týmu," uzavírá reprezentační trenér Bříza.

čeští nováčci s trenérem Jiřím Břízou před odletem do Norska.
čeští nováčci s trenérem Jiřím Břízou před odletem do Norska. | Foto: Czech sled lions
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy