Koronavirus narušuje program parasportovcům. Stolní tenisté se i tak blíží Tokiu

Lukáš Kuřík
29. 2. 2020 21:16
Handicapovaní stolní tenisté si mohou odškrtnout další splněný úkol. Čeští reprezentanti úspěšně zvládli turnaj světového poháru Polish Para Open a získali tak cenné body do tabulky světového žebříčku, které je mohou posunout k vysněné paralympiádě v Tokiu. Navíc v Polsku došlo i na medaile. Bronz vybojovali Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek.
Foto: Facebook Jiřího Suchánka

Čas, který zbývá do zahájení sportovního svátku v Tokiu, se neúprosně krátí. Své o tom ví i čeští reprezentanti ve stolním tenisu, pro které nyní body ve světovém žebříčku mají cenu zlata. Cíl byl tedy předem jasný.

"Každý z hráčů se pokusil vyhrát co nejvíce jednotlivých utkání, aby získal body do světového žebříčku a zabojoval tak o nominaci na paralympiádu v Tokiu," řekl za reprezentanty David Půlpán.

Z našlapaného turnaje si stolní tenisté odvážejí několik důležitých vítězství. Z šesti českých účastníků si polovina vybojovala medaili. Pokaždé se jednalo o bronz.

"Turnaje v Polsku se zúčastnilo přes sto hráčů ze třiceti zemí celého světa, tři cenné kovy při účasti šesti našich hráčů jsou podle mého názoru dobrý výsledek," hodnotí počin českých sportovců David Půlpán.

Na medaile dosáhli Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek. Zatímco první dva si ve světovém žebříčku polepšili, nejzkušenější z celé trojice se v žebříčku naopak propadl. "U nás dvou to vypadá na docela dobrý posun v žebříčku," komentuje situaci Petr Svatoš.

Jiří Suchánek vybojoval bronzovou medaili na paralympijských hrách v Riu 2016.
Jiří Suchánek vybojoval bronzovou medaili na paralympijských hrách v Riu 2016. | Foto: Archiv: Jiří Suchánek

Zisk medailí reprezentaci potěšil, přesto nebyl tím hlavním důvodem cesty do Polska. "V týmu jsme čtyři hráči, kteří se snaží o paralympiádu v Tokiu, navíc polský turnaj byl jedním z posledních, jehož výsledky se počítají do kvalifikace na paralympiádu," uvedl Petr Svatoš. 

"Cílem je dostat dva hráče na tuto vrcholnou akci, což by se mělo podařit," dodává. Prvním nejpravděpodobnějším adeptem je i přes mírný propad stále Jiří Suchánek, který je aktuálně dvanáctý v pořadí světového žebříčku. "Jirka si to teď trochu zkomplikoval, ale věřím, že se tam dostane," hodnotí situaci Suchánkův spoluhráč Petr Svatoš.

Možností kvalifikace je více. Hráč se může kvalifikovat přímo na základě dobrého umístění ve světovém žebříčku. Ti pod čarou se mohou kvalifikovat na divokou kartu, která start v Tokiu rovněž nepřímo zaručuje. Další možností je vyhrát turnaj ve Slovinsku, což může účast na paralympiádě zajistit pouze pro jednoho hráče.

Čas na sbírání tolik důležitých bodů se nemilosrdně krátí a v kalendáři stolních tenistů jsou poslední dvě kvalifikační akce. "Příští týden jedeme do Španělska, poté nás čeká turnaj ve Slovinsku," říká Svatoš. Například zápasy světového poháru ve Španělsku jsou nejprestižnější v Evropě vůbec. Oproti původnímu plátu ale ubyl jeden očekávaný turnaj.

"Před pěti minutami jsem dostal zprávu, že se kvůli korona viru ruší turnaj v Itálii," sděluje Svatoš. Ze stejných důvodů byla zrušena i akce v Číně. "Pro nás je to samozřejmě komplikace, protože jsme do obou zemí plánovali vyrazit," uzavírá Petr Svatoš. Zda českým reprezentantům paralympijský sen vyjde, proto ukáží již následující týdny.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 57 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy