Koronavirus narušuje program parasportovcům. Stolní tenisté se i tak blíží Tokiu

Lukáš Kuřík
29. 2. 2020 21:16
Handicapovaní stolní tenisté si mohou odškrtnout další splněný úkol. Čeští reprezentanti úspěšně zvládli turnaj světového poháru Polish Para Open a získali tak cenné body do tabulky světového žebříčku, které je mohou posunout k vysněné paralympiádě v Tokiu. Navíc v Polsku došlo i na medaile. Bronz vybojovali Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek.
Foto: Facebook Jiřího Suchánka

Čas, který zbývá do zahájení sportovního svátku v Tokiu, se neúprosně krátí. Své o tom ví i čeští reprezentanti ve stolním tenisu, pro které nyní body ve světovém žebříčku mají cenu zlata. Cíl byl tedy předem jasný.

"Každý z hráčů se pokusil vyhrát co nejvíce jednotlivých utkání, aby získal body do světového žebříčku a zabojoval tak o nominaci na paralympiádu v Tokiu," řekl za reprezentanty David Půlpán.

Z našlapaného turnaje si stolní tenisté odvážejí několik důležitých vítězství. Z šesti českých účastníků si polovina vybojovala medaili. Pokaždé se jednalo o bronz.

"Turnaje v Polsku se zúčastnilo přes sto hráčů ze třiceti zemí celého světa, tři cenné kovy při účasti šesti našich hráčů jsou podle mého názoru dobrý výsledek," hodnotí počin českých sportovců David Půlpán.

Na medaile dosáhli Petr Svatoš, Filip Nacházel a Jiří Suchánek. Zatímco první dva si ve světovém žebříčku polepšili, nejzkušenější z celé trojice se v žebříčku naopak propadl. "U nás dvou to vypadá na docela dobrý posun v žebříčku," komentuje situaci Petr Svatoš.

Jiří Suchánek vybojoval bronzovou medaili na paralympijských hrách v Riu 2016.
Jiří Suchánek vybojoval bronzovou medaili na paralympijských hrách v Riu 2016. | Foto: Archiv: Jiří Suchánek

Zisk medailí reprezentaci potěšil, přesto nebyl tím hlavním důvodem cesty do Polska. "V týmu jsme čtyři hráči, kteří se snaží o paralympiádu v Tokiu, navíc polský turnaj byl jedním z posledních, jehož výsledky se počítají do kvalifikace na paralympiádu," uvedl Petr Svatoš. 

"Cílem je dostat dva hráče na tuto vrcholnou akci, což by se mělo podařit," dodává. Prvním nejpravděpodobnějším adeptem je i přes mírný propad stále Jiří Suchánek, který je aktuálně dvanáctý v pořadí světového žebříčku. "Jirka si to teď trochu zkomplikoval, ale věřím, že se tam dostane," hodnotí situaci Suchánkův spoluhráč Petr Svatoš.

Možností kvalifikace je více. Hráč se může kvalifikovat přímo na základě dobrého umístění ve světovém žebříčku. Ti pod čarou se mohou kvalifikovat na divokou kartu, která start v Tokiu rovněž nepřímo zaručuje. Další možností je vyhrát turnaj ve Slovinsku, což může účast na paralympiádě zajistit pouze pro jednoho hráče.

Čas na sbírání tolik důležitých bodů se nemilosrdně krátí a v kalendáři stolních tenistů jsou poslední dvě kvalifikační akce. "Příští týden jedeme do Španělska, poté nás čeká turnaj ve Slovinsku," říká Svatoš. Například zápasy světového poháru ve Španělsku jsou nejprestižnější v Evropě vůbec. Oproti původnímu plátu ale ubyl jeden očekávaný turnaj.

"Před pěti minutami jsem dostal zprávu, že se kvůli korona viru ruší turnaj v Itálii," sděluje Svatoš. Ze stejných důvodů byla zrušena i akce v Číně. "Pro nás je to samozřejmě komplikace, protože jsme do obou zemí plánovali vyrazit," uzavírá Petr Svatoš. Zda českým reprezentantům paralympijský sen vyjde, proto ukáží již následující týdny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy