Tignes - Původní plán závodů v Tignes byl následující: v neděli a v pondělí tréninky sjezdu, v úterý a ve středu samotný sjezd a ve čtvrtek a v pátek se mělo jet super-G.
Již v sobotu, kdy do Tignes za hustého sněžení přijížděly jednotlivé týmy, bylo zřejmé, že se nejedná o běžné podmínky. Více než dvoumetrové sněhové bariéry, zapadaná parkoviště, chodníky či popelnice zmizely tak, že nebylo jasné, kde je hledat.
"Když jsme tu byli před pár lety, vyšli jsme z hotelu, přešli silnici, nazuli lyže a byli jsme u lanovky. Teď se ale kvůli obřím bariérám přímou cestou k lanovce nedostaneme," podivoval se servisman kanadského týmu.
Sněžení a vítr převládaly v Tignes i v neděli a v pondělí. Tyto dva dny se nedalo vůbec lyžovat, nejezdily žádné lanovky a lavinové nebezpečí bylo na pátém, nejvyšším stupni.
Trenéři chodili večer z meetingů se špatnými zprávami a závodníkům nezbývalo než čekat a doufat, že se pořadatelé s novým sněhem nějak poperou a závody se budou moci odjet. V pondělí už ale naděje pomalu zhasínaly.
Na sjezd, kdy závodníci jedou rychlostí až kolem 120 km/h, musí být trať z bezpečnostního hlediska perfektně připravena. Představa, že by se podařilo během dvou dnů připravit téměř dva kilometry dlouhou trať, aby byla dostatečně široká a tvrdá, byla nemyslitelná.
V úterý, už za slunečného počasí, byli povoláni zástupci všech týmů, aby společnými silami udělali, co se dá. "Začali jsme natahovat sítě, vrtáky zajížděly do měkkého sněhu, jako do másla. Pak tam přijela rolba. Jak stoupala do prudšího svahu, začala najednou zpomalovat, zahrabávat se a v tom se to s ní celé utrhlo. V tu chvíli mi bylo jasné, že není možné trať na závod připravit," uvedl trenér českých reprezentantů František Dostálek.
O něco později se dole pod kopcem sešla jury, která vyslovila verdikt: Světový pohár v Tignes zrušen.
Většina týmů opustila Tignes hned v úterý nebo ve středu. Češi zůstali dle původního harmonogramu a využili volné dny k tréninku. Ve čtvrtek trénovali společně s Belgičany, Poláky a Švédy super-G na závodním kopci.
"Příležitost vyzkoušet si super-G na nelehké závodní pistě se nám naskytne opravdu málokdy. Pro mě to bylo náročné a bohužel nemám z tréninku moc dobrý pocit," uvedla zrakově postižená lyžařka Anna Pešková, která se k lyžování vrací po několikaleté pauze a jistota jí při jízdě ještě chybí.
Další zrakově postižený reprezentant Patrik Hetmer měl podle svých slov z trati zbytečný respekt. "Je to tím, že sjezdovku neznám a na rychlost nejsem zvyklý. Každou jízdou jsem se ale zlepšoval," konstatoval.
Miroslav Lidinský, lyžař s podkolenní amputací, si pochvaloval ranní rozježdění na téměř prázdné a perfektně upravené sjezdovce a z tréninku super-G měl celkově dobrý pocit. "Trať je zajímavá, i když v poslední třetině pro nás handicapované až dost těžká," oddechl si a byl také nadšený z toho, že s nimi po trati jezdili i členové Royal Navy Ski Teamu.
V sobotu přejíždí český tým do italské Sella Nevey, kde se v rámci Evropského poháru konají dva závody super-G a dva obří slalomy.