reklama
 
 

Paralympiáda stále s otazníkem. Čeští sjezdaři zahájili novou sezonu

12. 12. 2017 15:56
Již po dvacáté se odehrály úvodní disciplíny Evropského poháru handicapovaných lyžařů na rakouském ledovci Pitztal. Boje o účast na paralympiádě a testovacího startu se zúčastnilo kolem 130 závodníků z třiceti zemí. První příležitost k porovnání formy se světovou konkurencí využili i čeští lyžaři (čtyři zrakově postižení a čtyři s tělesným handicapem). Nejlépe si vedl Pavel Bambousek na monoski.

Pitztal - Anna Pešková si mohla s trasérkou Michaelou Hubačovou zajistit dostatečné množství fisových bodů pro start na paralympijských hrách v rychlostních disciplínách, ale ze závodu byla diskvalifikována. O hry v Pchjongčchangu se tak musí utkat na dalších závodech.

První závodní den se jely, ještě za krásného slunečného počasí, dva superobří slalomy. Ze zrakově postižených zajel v prvním závodě nejlepší výsledek Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou. Za prvním Španělem Santacanou zaostal o 7,5s a skončil na sedmém místě. S výkonem příliš spokojený nebyl: "Měl jsem zbytečný respekt z rychlosti. Byl to první letošní start, věřím, že se budu zlepšovat."

Nováček Tadeáš Kříž, který nyní odstartoval svou druhou závodní sezonu, skončil na slušném devátém místě a potvrdil si účast na Evropských pohárech v rychlostních disciplínách. Nevidomá Cecílie Novotná závod nedokončila a Anna Pešková byla diskvalifikována.

"Vůbec nerozumím tomu, za co mě diskvalifikovali, trať jsme s trasérkou projely bez jakéhokoli problému. V cíli jsem měla radost z dojetého závodu s pětivteřinovým odstupem za první závodnicí. Až večer jsme se dozvěděly, že nejsme na výsledkové listině. Bohužel už se s tím nedalo nic dělat," uvedla zklamaná Pešková, která by si bývala vyjela slušné fisové body a v kombinaci s druhým závodem toho dne by si pravděpodobně zajistila paralympijský start v rychlostních disciplínách. 

Druhý superobří slalom po chybě trasérů bohužel nedokončili Patrik Hetmer a Cecílie Novotná. Tadeáš Kříž se posunul na sedmé místo a oproti prvnímu SG o vteřinu stáhl manko na vítěze, kterým byl tentokrát Rus Frantsev. Anna Pešková skončila na pátém místě s odstupem 5,5 vteřiny na vítěznou Australanku Perrineovou.

Tělesně postižení, kteří čelí větší konkurenci než závodníci se zrakovým handicapem, si na úvod sezony nevedli vůbec špatně. Lyžař na monoski Pavel Bambousek skončil v prvním super-G na 17. místě a ve druhém závodě si ještě o tři příčky polepšil. Dle počtu fisových bodů bylo toto umístění nejlepším českým výsledkem. Dobré výkony předvedl i účastník paralympijských her v Sochi Tomáš Vaverka. V kategorii stojících, kterou v obou závodech ovládli Švýcaři, obsadil dvakrát 16. příčku, přičemž při druhém startu ještě stáhl odstup na vítězného Švýcara Gmura. Ve stejné kategorii startoval také Miroslav Lidinský, který skončil v prvním závodě na 21. místě a ve druhém si polepšil o dvě příčky a necelé dvě vteřiny.

Druhý závodní den byla na programu superkombinace, tedy super-G a jedno kolo slalomu. Jediným českým reprezentantem, který dokončil tuto disciplínu, byl na 16. místě Miroslav Lidinský, který svou silnější disciplínu, super-G, zajel bez větších chyb a v cíli měl z jízdy dobrý pocit. "Na pitztalské sjezdovce bude vždy o dobrém umístění rozhodovat absolutně čistá stopa a také dobrá "máza". Můj výsledný čas v super-G stačil na první dvacítku." Technicky náročný slalom, který se navíc kvůli špatné viditelnosti a rozbité trati jel na hranici regulérnosti, nedokončilo celkem 16 mužů. "Já osobně jsem měl několik krizovek, ale dojel jsem. Konečné 16. místo považuji na začátku sezony za relativní úspěch," uvedl Lidinský.

Víkendový program byl kvůli špatnému počasí zrušen. Sobotní slalom byl odvolán ještě před prohlídkou trati. Foukal silný vítr, byla špatná viditelnost a spoustu nového sněhu. Čeští lyžaři však neváhali a ve čtyřiadvaceti stupňovém mrazu se vrhli na sjezdovky do čerstvého prašanu. V neděli odjela první kolo obřího slalomu asi dvacítka žen, včetně Peškové a Novotné. Další závodníky již do trati kvůli zhoršující se viditelnosti a větru nepustili, závod byl zrušen. Hetmer, Bambousek a Lidinský pokračují tento týden světovým pohárem ve Svatém Mořici.

autor: Anna Kulíšková | 12. 12. 2017 15:56

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama