Po střetu s vlakem přišel o nohy. Nevzdal se, září v parahokeji a řídí taxík

Jiří Škuba Jiří Škuba
30. 12. 2019 14:50
Letošní mistrovství světa v Ostravě bylo jeho premiérovým, přesto se stal jednou z hvězd turnaje. Trefou do sítě Norska posunul český tým do semifinále šampionátu. "Za postup bych klidně zaprodal svou duši. Naštěstí jsem nemusel," prohlásil tehdy parahokejista Miroslav Novotný.
MS v parahokeji 2019: Miroslav Novotný
MS v parahokeji 2019: Miroslav Novotný | Foto: Dalibor Sosna

Možná, že v jeho případě osud kompenzoval zpětně. Novotnému se svět otočil naruby před patnácti lety. To když se vracel z restaurace domů: prolézal mezi vagony jedoucího vlaku, ten ho zachytil a talentovaný ragbista přišel o obě nohy.

Parahokej zkusil poprvé v roce 2014 v dresu oblíbené Sparty, hned o rok později se probojoval do národního týmu. Ke své premiéře s reprezentací vyrazil na turnaj do japonského Nagana, do města největšího hokejového úspěchu v české historii.

"Bylo to senzační, urvali jsme bronz a média z toho udělala velké haló. A skvělí byli Japonci, kteří nás strašně podporovali. Vracely se jim vzpomínky na olympijské Nagano, takže na naše zápasy býval plný stadion. To bylo poprvé, co jsem si sáhl na puk před narvaným hledištěm," vzpomíná Novotný.

Vzpomínky na zlatou olympiádu v roce 1998 ještě umocnila přítomnost Dominika Haška, který na turnaj vyrazil v roli ambasadora. Brankář zlatého výběru parahokejistům fandil, podporoval je, chodil gratulovat do šatny.

Při pobytu v Japonsku si národní tým našel čas i na prohlídku místního buddhistického chrámu Zenkódži pocházejícího ze 7. století. "Bylo nám řečeno, že na vozících dovnitř nesmíme. Tak jsme nelenili, slezli dolů a skákali tam po zadcích. Místní mniši z nás byli nejdřív evidentně nešťastní, ale pak se tomu začali smát a ještě nás chtěli nosit na rukou. A nakonec nám i ty vozíky povolili," směje se reprezentační útočník.

Druhým vrcholem Novotného kariéry bylo letošní mistrovství světa v Ostravě. Národní tým nakonec na medaile nedosáhl, ale do semifinále se probojoval. Především díky Novotného trefě, která ve čtvrtfinále načala do té doby houževnaté Nory.

Třiatřicetiletý forvard se následně trefil i proti Spojeným státům. Přestože Češi prohráli 2:10, branky proti zámořské velmoci si hodně cení. "Není moc lidí, kteří dají gól Američanům. Ti jsou prostě někde jinde. Člověk na Amíka jede, že mu dá dělo a on najednou poskočí o půl metru," kroutí hlavou.

Foto: Milan Kammermayer

Jeho hlavním zdrojem obživy je ovšem taxikaření. A jak jde dohromady handicap a práce řidiče? Kupodivu velmi dobře. "Většině zákazníků to ani nedojde. Někteří se mě ptají, co to mám na tom volantu. Diví se, proč tam mám plyn. Protože mám ruční řízení, odpovídám. Nohama řídit nemůžu, jelikož je nemám," vypráví.

"Jsou lidi, kteří se začnou smát. Jiné to zase překvapí: ´to jako nemáte nohy a můžete dělat taxikáře?´ A proč by ne? Jen jeden z deseti je takový, co na to kouká s odstupem, zbytek s tím nemá problém," dodává Novotný.

Vstříc mu vyšel i jeho zaměstnavatel. Díky tomu mu sport časově skvěle pasuje s civilním zaměstnáním. "V Taxi Praha mi zkrátili veškeré poplatky na polovinu. Můžu si dva dny v týdnu odpočinout, místo toho, abych seděl po zápase v autě a jezdil," říká spokojeně.

Na boku svého vozu má logo Taxi.eu, což má značit, že taxislužba funguje nejen v tuzemsku, ale i v dalších evropských státech. Mezinárodní pracovní zakázku ještě Novotný nedostal, ale tvrdí, že pro něj nejsou dlouhé štreky žádným problém.

"Jsem zvyklý. Když jedeme s národkem do Německa, řídím já, protože mám prostorné auto. Navíc moje přítelkyně pochází z východního Slovenska, kam často jezdíme." Větší překážkou jsou pro něj spíš běžné věci, nad kterými zdravý člověk ani nepřemýšlí. "Třeba dojít si uprostřed pracovní doby na záchod. To je výzva. Musím přeskákat sedačky dozadu, vytáhnout vozík a zajet si na benzínku. Nebo si dojedu domů, kde mi partnerka pomůže," popisuje.

Parahokej mu pomáhá překonat komplikace spojené se zdravotním handicapem. Tvrdí, že na chmurné myšlenky nemá čas. "Jsem naplno vytížený. Buď jsem na ledě, tam se odreaguju na cizích tělech," usměje se. "A když taxikařím, furt něco řeším, nemám čas na sebelítost. Myslím, že každý člověk by měl být zaměstnán tak, aby neřešil maličkosti."

Pomohl mu rozhovor se známou, která ho přišla navštívit krátce po úrazu. "Znám její dceru, která ještě jako miminko bojovala s rakovinou kostí. A kamarádka mi říká: ´ty jsi takovej blbec, že jsi nalitej přelézal vlak. Můžeš si za to sám. Nikdo ani od tebe neočekává, že by ses litoval. Moje dcera za to nemohla.´ Teď už je holka naštěstí v pořádku, ale byl to přísný kopanec," vzpomíná Novotný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace

Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta. V příštím roce přijde oživení a ekonomika vzroste o 2,4 procenta. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou dnes představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. Česko se podle zprávy i nadále bude potýkat s vysokou inflací, letos bude 13 procent a příští rok 4,2 procenta.

Pro boj s inflací OECD Česku doporučuje udržovat přísnou měnovou politiku, dokud inflace nebude jednoznačně mířit ke dvěma procentům. Zároveň bude podle organizace třeba, aby vládní podpůrná opatření byla cílená, nikoli plošná, v opačném případě by kabinet k inflaci přispíval. Zpráva konstatuje, že uvolněná makroekonomická politika let 2020 a 2021 k vysoké inflaci přispěla.

Zpráva také upozorňuje na vysoké deficity veřejných financí z posledních let. Pro střednědobou fiskální udržitelnost by Česko podle OECD mělo posílit daňovou progresi nebo zvýšit věk pro odchod do důchodu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rakouská Raiffeisen Bank International chystá odchod z ruského trhu, řekl akcionářům její šéf

Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI) pracuje na svém odchodu z ruského trhu. Uvedl to dnes podle agentury DPA šéf podniku Johann Strobl na valné hromadě akcionářů ve Vídni. RBI je nyní podle agentury Reuters nejdůležitější západní bankou v Rusku. Firma působí rovněž v České republice.

RBI si doposud ponechávala otevřené všechny možnosti ohledně budoucnosti ruských aktivit, zástupci akcionářů však požadovali vyjasnění situace. "Mlčení managementu staví banku do pozice, která čím dál více poškozuje její pověst," uvedl tento týden Florian Beckermann ze svazu drobných akcionářů IVA. Strobl dnes nicméně pro odchod z Ruska neposkytl žádný časový harmonogram, píše DPA

"Koncern RBI bude dál usilovat o potenciální transakce, které by vedly k prodeji či odděleni divize Raiffeisenbank Russia," napsala firma v dnešní tiskové zprávě. Dodala, že mezitím bude pokračovat v omezování svých ruských aktivit.

RBI kvůli setrvávání na ruském trhu čelí již delší dobu kritice. Předseda dozorčí rady banky Erwin Hameseder dnes nicméně podle agentury Reuters obvinil kritiky z "černobílého morálního uvažování" a uvedl, že většina západních podniků Rusko neopustila. "Taková je realita," prohlásil na valné hromadě.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Na severozápadě Čech očekávají meteorologové odpoledne silné bouřky

V severozápadních Čechách se mohou ve čtvrtek odpoledne a večer ojediněle objevit silné bouřky s přívalovým deštěm, nárazovým větrem o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině a někde i malými kroupami. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká celého Ústeckého a Libereckého kraje a částí Karlovarského, Středočeského a Královéhradeckého kraje, a to od 16:00 do 21:00.

Meteorologové uvedli, že lokálně se očekává přívalový déšť, který může výjimečně rozvodnit malé toky a způsobit zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, nebezpečí představují také kroupy a blesky či padající a poletující předměty. Řidiči by měli při bouřce zpomalit a jet velmi opatrně.

Ve čtvrtek a v pátek se budou nejvyšší teploty v Česku pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, obloha bude většinou zatažená, má často pršet. O víkendu se ochladí, dny budou deštivé a větrné. Na začátku příštího týdne bude v noci ještě mrznout a sněhové přeháňky se objeví i v nížinách.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Dálnice D1 je u Klimkovic kvůli výpadku elektřiny v tunelu obousměrně neprůjezdná

Dálnice D1 je u Klimkovic na Novojičínsku neprůjezdná. Opět nefunguje elektřina v tunelu. Tubusy jsou v obou směrech do odvolání uzavřeny, řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Podobná situace se stala i v první polovině března. Tehdy výpadek zastavil dopravu na dvě hodiny.

Komunikace je uzavřená od 12:15. "V Klimkovickém tunelu došlo z technických příčin k výpadku elektrického proudu, a tudíž je v současné době v obou směrech uzavřen. Objízdná trasa je policisty směřována přes Klimkovice. Doba uzavření nyní není známá," uvedla.

Elektřina v tunelu nefungovala ani 13. března. Podle Ředitelství silnic a dálnic šlo o závadu v elektroinstalaci. Rozsáhlá oprava technologií v tunelech se chystá ještě letos.

Zdroj: ČTK
Další zprávy