Britové vládli. Přijeli, zvítězili a z Ragbymanie si odvezli dvě zlata a jeden bronz

Zuzana Jarolímková
19. 11. 2019 10:09
Praha se opět stala dějištěm Ragbymanie, jednoho z největších klubových turnajů na světe v ragby vozíčkářů. Již 21. ročník patřil týmům z Velké Británie, které zvítězily v obou divizích. V první lize s rozdílem jednoho bodu West Coast WRC-Crash, ve druhé třídě pak tým London. Turnaje se zúčastnilo šestnáct týmů z deseti zemí, včetně českých Prag Robots.
Rugbymania 2019
Rugbymania 2019 | Foto: Facebook Rugbymania

Letošní ročník byl dosud největší v historii, ať už podle účasti týmů nebo jednotlivců. Celkově se do třídenního turnaje zapojilo 126 hráčů, včetně světové špičky z Velká Británie, Kanady nebo Francie.

V první lize se utkalo deset týmů, ve finále nakonec s rozdílem jednoho bodu zvítězil tým z Velké Británie West Coast WRC-Crash nad francouzskými Blue Link Team 45:44.

Třetí místo obsadil další britský tým Leicester Tigers WRC, který vyhrál nad Red Lions. Druhou ligu ovládli opět Britové s družstvem London, který přehrál polské Four Kings Warsaw 53:39. Poláci obsadili i třetí místo druhé divizi s Avalon Extreme.

Jediný český zástupce v soutěži Prag Robots nezvládal zápas v první lize o sedmé místo s nizozemským Tweedertien a těsně prohrál 49:51. Turnaj tak čeští hráči zakončili na osmém místě s jedinou výhrou na Švýcarskem. Přesto ředitel turnaje a trenér české reprezentace David Lukeš hodnotil výkon domácích pozitivně:

Ragby vozíčkářů

Ragby vozíčkářů je od roku 2000 zařazeno mezi disciplíny na paralympijských hrách, založil ve Winnipegu v 70. letech Duncan Campbell jako alternativu k basketbalu vozíčkářů. Týmy jsou smíšené a na hřišti jsou vždy 4 hráči s celkovým počtem 8 bodů. Ty jsou přidělovány podle míry postižení a pohlaví. Vyhrává družstvo, které ve stanoveném čase získá více bodů.  

"Celkově tým odvedl skvělý výkon. Bylo vidět, že se kluci cítili v docela dobré kondici, ale ta konkurence je skutečně vysoká." Ragbisté pražského týmu, složeného převážně z členů české reprezentace, navázali na výkony, které v říjnu předvedli na mistrovství Evropy skupiny C, kde bez ztráty bodu slavili postup do vyšší soutěže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy