reklama
 
 

Patrik Hetmer nelyžuje. Sezonu mu znovu překazily zdravotní komplikace

30. 11. 2018 20:00
Sezona zrakově handicapovaného lyžaře Patrika Hetmera je v ohrožení. Českému reprezentantovi byla nalezena cysta na slezině a není jisté, zda bude moci vůbec startovat. Mohl by přijít i o mistrovství světa.

Závody evropského poháru, světový pohár a nakonec i mistrovství světa. Takové vyhlídky měl ještě nedávno lyžař Patrik Hetmer, který nastupoval do přípravy na letošní sezonu. Nyní však jde sjezd stranou. Nejprve se musí Hetmer, který byl na letošní paralympiádě šestý, vypořádat se zdravotními komplikacemi.

"Na konci října jsme byli na soustředění, ale moc jsem toho nenalyžoval. Hned první den mě začalo píchat pod žebry. A dál už jsem netrénoval. Myslel jsem, že mám něco skřípnutého v zádech," líčí reprezentant, jehož bolesti prý doprovázela nevolnost a točila se mu hlava.

Po nepovedeném soustředění tak navštívil lékařku, která ho s podezřením na plicní embolii poslala na vyšetření CT. To sice vyvrátilo embolii, ovšem nalezlo na Hetmerově slezině cystu velikosti malého házenkářského míče. "Prý tam mohla vzniknout po nějakém nárazu. Vzhledem k její velikosti tam mohla růst několik let," popisuje lyžař zdravotní problém, který mu přerušil sezonu dříve, než stihla pořádně začít.

Hetmer strávil tři dny v nemocnici a nyní musí doma dodržovat klidový režim. "Nesmím se namáhat, nepřipadá v úvahu, abych třeba zvedal něco těžkého," říká Hetmer. Na začátku prosince ho čeká vyšetření, které potvrdí nebo vyvrátí parazitární původ cysty. Taková vznikne například při snědení lesního plodu, na který parazita přenesla zvěř.

Ahoj všem. Po posledním ledovcovém soustředění mě začalo píchat pod žebrama. Myslel jsem si, že mám něco skříplého, ale pro jistotu jsem šel k doktorce. Ta mě poslala na vyšetření do nemocnice, kde mi bohužel našli velkou cystu ve slezině. V nemocnici mi odebrali krev a poslali ji do laboratoře do Prahy. Chtěli tím vyloučit parazitární původ cysty (nejčastěji se parazit do těla dostane pomocí nějakých lesních plodů a toho parazita na lesní plody přinese liška). Včera mi bylo doktory sděleno, že výsledek je lehce pozitivní a že se celá akce bude muset cca za 3 týdny zopakovat. Pokud pak bude výsledek totožný, bude to považováno za negativní (parazit tam není). Pokud by byly hodnoty výrazně zvýšené, parazit tam bude. To teď znamená, že nemůžu trénovat a že mohu chodit maximálně na procházku, když mám vycházky. Do konce roku jsem tedy OUT a musím oželet start závodní sezony. Jak to bude dál, se uvidí v průběhu prosince. Ale zdraví je nejpřednější:-) Tak SKOL

Zveřejnil(a) Patrik Hetmer - alpské lyžování dne 16. November 2018

V případě běžné cysty by lékaři při operaci vysáli její obsah. Léčba parazitární by však trvala několik měsíců speciálními léky, než by mohlo k operaci dojít. Hetmer netuší, jak se bude dál vyvíjet jeho léčba, průběh lyžařské sezony je tak nejistý. "Už jsme museli zrušit prosincové závody. Přijdu o závody evropského poháru i o světový pohár. Výsledky testů se dozvím až v polovině prosince," svěřuje se.

"Sice jsme přihlášeni na mistrovství světa v druhé polovině ledna, ale zda tam pojedeme, to zatím nemohu říct. Je také možné, že pro mě sezona vůbec nezačne," dodává Hetmer. Po dvou letech tak jeho sezonu opět ovlivňuje zdravotní stav. Loni v lednu si při závodě světového poháru v rakouském Innerkremsu přetrhl achillovku. V předminulé sezóně tak přišel o klíčové závody, které pro něj měly být testem rok před paralympiádou.

autor: David Nebor | 30. 11. 2018 20:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama