Na letošní paralympiádu to ještě nevyšlo, na té příští už curleři chybět nechtějí

Kateřina Stündlová
1. 11. 2018 21:08
Česká reprezentace v curlingu do poslední chvíle věřila, že by na hry do Pchojgčchangu mohla odcestovat, ale nakonec zůstala těsně za branami postupu. "Je pravda, že by nám to tak trošku spadlo do klína a mnohem lepší pocit bude, když si postup vybojujeme vlastními silami," komentuje Radek Musílek neúspěšný boj curlingového týmu na zimní paralympijské hry 2018.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů. | Foto: Pavla Vrbová

Praha - Dosud český národní tým získával body jen na mistrovství světa skupiny B. Tento bodový zisk jim stačil na 13. příčku v mezinárodním žebříčku. S možným vyloučením Ruska kvůli dopingovým aférám svitla naděje na účast na paralympijských hrách v Koreji. Český tým by byl totiž prvním náhradníkem. To nakonec nevyšlo. Ruští sportovci mohli startovat pod neutrální vlajkou.

Mistrovství České republiky v curlingu vozíčkářů v Praze bylo zároveň finálovým kolem VII. ročníku Eurovia ligy curlingu vozíčkářů.
Mistrovství České republiky v curlingu vozíčkářů v Praze bylo zároveň finálovým kolem VII. ročníku Eurovia ligy curlingu vozíčkářů. | Foto: Veronika Skalecká

Pro lepší pozici v kvalifikaci na příští hry v Pekingu by se Češi potřebovali probojovat mezi nejlepší na mistrovství světa. "Ještě se nám nepodařilo probojovat do elitní A skupiny MS, kde se sbírají body za umístění, podle kterých se pak vytváří pořadí světového žebříčku, z něhož postupuje na paralympijské hry 12 nejlepších celků," říká lídr českého týmu Radek Musílek. O tento cíl se reprezentanti pokusí už v polovině listopadu.

"Od 9. listopadu budeme bojovat na světovém šampionát skupiny B ve Finsku. Postup mezi světovou elitu nám zajistí jakékoliv medailové umístění v nabité čtrnáctičlenné konkurenci," neskrývá ambice Musílek.

Velkou motivací je především dlouholeté úsilí, které curlingu věnují jak všichni členové, tak celý realizační tým. "Ohromně nás to baví, věnujeme curlingu dost času a energie, chceme to tedy pochopitelně všechno konečně přetavit ve vysněný cíl, i když to asi zní trochu pateticky," dodává skip české reprezentace.

"Výrazně jsme dokázali navýšit počet tréninků a mezinárodních přípravných utkání. Je to i díky penězům od sponzora a novému systému financování od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR," nastiňuje změny, které nastaly v poslední době.

Z českých týmů si v úvodních třech kolech ligy vedl nejlépe výběr z Nového Města na Moravě, který byl čtvrtý. Za ním skončil celek pořádajícího Jedličkova ústavu "A".
Z českých týmů si v úvodních třech kolech ligy vedl nejlépe výběr z Nového Města na Moravě, který byl čtvrtý. Za ním skončil celek pořádajícího Jedličkova ústavu "A". | Foto: Pavla Vrbová

Do realizačního týmu se také podařilo přizvat Jiřího Snítila, bývalého kapitána české mužské reprezentace a nejúspěšnějšího českého curlera, který má velké množství zkušeností.

Zlepšení je viditelné i měřitelné pomocí dlouhodobých statistik úspěšnosti hodů, které si vedou sami trenéři. "Pokroky však dělá i konkurence, úroveň týmů se v posledních letech hrozně vyrovnala. Kdokoli dokáže porazit prakticky kohokoli, i když pochopitelně existují papíroví favorité," hodnotí momentální stav.

Radek Musílek věří, že další paralympijské hry nejsou jen snem. "Kdybychom nevěřili, nemělo by to vůbec cenu dělat. Z minulosti víme, že dokážeme porazit prakticky kohokoli, je však náročné udržet si takový standard v průběhu celého turnaje, včetně vyřazovacích bojů. Lidé to jistě znají třeba z hokeje, musíte uspět ve skupině, a pak přijde jeden zápas play-off, který rozhodne o všem," dodal Radek Musílek.

Tým Slovenska v turnaji sedmi družstev ze čtyř evropských zemí jasně dominoval.
Tým Slovenska v turnaji sedmi družstev ze čtyř evropských zemí jasně dominoval. | Foto: Pavla Vrbová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neymar věnoval milion dolarů na boj s koronavirem

Brazilská fotbalová hvězda Neymar věnoval milion dolarů (25,7 milionu korun) na boj s koronavirem v rodné zemi. Podle televizní stanice SBT částku rozdělil mezi brazilskou pobočku dětského fondu UNICEF a nadaci svého přítele televizního moderátora Luciana Hucka.

Podobně se nedávno zachoval i Neymarův spoluhráč z Paris St. Germain Kylian Mbappé, který věnoval významnou částku francouzské charitativní organizaci. Výše jeho příspěvku nebyla zveřejněna.

Neymar tráví období pandemie ve své vile v Mangaratibě ve státu Rio de Janeiro. V minulých dnech čelil kritice, že po příletu do Brazílie nedodržuje karanténu, když se ukázal s přáteli na beachvolejbalovém hřišti. Hráč však uvedl, že je v izolaci a stýká se jen s lidmi, kteří přijeli z Francie s ním.

Osmadvacetiletý Brazilec je třetím nejlépe vydělávajícím fotbalistou světa. Podle magazínu France Football si v této sezoně přijde na 95 milionů eur. Lépe jsou na tom jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Po nehodě kánoe se pohřešuje vnučka exprezidenta Kennedyho a její syn

Po nehodě na kánoi se v USA pohřešují dva ze členů rodinného klanu Kennedyových, vnučka Roberta F. Kennedyho Maeve Kennedyová Townsendová McKeanová a její osmiletý syn Gideon. Neštěstí se stalo v zálivu Chesapeake na východním pobřeží. Oblast prohledávají záchranáři. Podařilo se jim najít loďku a pádlo, ale žádná těla, napsala agentura Reuters.

Pátrání začalo ve čtvrtek odpoledne místního času poté, co policie dostala oznámení o dvou lidech v zálivu Chesapeake, kteří kvůli silnému větru zřejmě ztratili kontrolu nad svou lodí a nemohou se dostat na břeh. Později záchranáři našli převrženou loď. Kathleen Kennedyová Townsendová, matka Maeve, později vydala prohlášení, ve kterém informovala, že její dcera a vnuk se pohřešují po nehodě na kánoi a zřejmě oba zemřeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy