Odstupte, volají paralympijští šampioni. Výzvu už podepsaly desítky handicapovaných sportovců

Sport Sport
4. 5. 2018 16:16
Více než čtyřicet handicapovaných sportovců podepsalo otevřený dopis, který vyzývá dva nejvyšší funkcionáře Českého paralympijského výboru k odchodu z funkce. Viní je za krizovou situaci, do níž se podle signatářů výzvy paralympijský sport v tuzemsku dostal.
Český paralympijský tým na hrách v Pchjongčchangu 2018
Český paralympijský tým na hrách v Pchjongčchangu 2018 | Foto: ČTK

Praha - Odchod šéfa Českého paralympijského výboru Ondřeje Sejpky a také výkonné předsedkyně Aleny Erlebachové. Nic menšího nežádají desítky bývalých i aktivních handicapovaných sportovců, kteří se rozhodli podepsat otevřený dopis, jímž vyzývají Výkonné grémium ČPV k jejich odvolání. Viní je přitom z údajného neřešení dlouhodobých problémů českého paralympijského sportu.

"Paralympijský, deaflympijský sport se v České republice nachází ve stavu vážné krize!" píše se v dopise, který zveřejnili jeho autoři na Facebooku. "Je bez koncepce, bez systému, bez metodiky, bez marketingu a jen s minimálními finančními prostředky."

Výzvu k odvolání obou vrcholných funkcionářů podepsalo už více než čtyřicet sportovců včetně paralympijských medailistů, mistrů světa i Evropy, ale i trenérů a začínajících reprezentantů. Mezi signatáři nechybí například zlatý medailista z paralympijských her v Pekingu David Drahonínský, šestinásobný paralympijský šampion Jiří Ježek nebo aktuální mistr světa a pětinásobný paralympijský medailista Jan Povýšil.

"Má to obrovskou váhu, že tam jsou velká jména. Ovšem největší váhu má to, že se poprvé většina reprezentantů ozvala jednotně. Kritika od jednotlivců tu byla již delší dobu a nyní se rozhodli sjednotit se," sdělil Aktuálně.cz Povýšil.

Podívejte se, kolik na posledních letních paralympiádách získali medailí Češi a kolik vybrané další země:

Sydney Atény Peking Londýn Rio
ČR 43 31 27 11 7
SR 13 12 6 6 11
Polsko 53 54 30 36 39
Čína 73 141 211 231 239
Rusko 35 41 63 102 -
Ukrajina 37 55 74 84 117
Disciplín 550 519 472 503 528

"Je to jednoznačně dáno tím, jak sportovci vnímají svou situaci v porovnání s okolním paralympijským světem. Pokud se máte postavit v závodě proti někomu, kdo má na své straně profesionální podmínky, někomu, kdo poslední tři roky při přípravě na paralympijské hry mohl v klidu trénovat šest hodin denně a nemusel mít starosti se zaměstnáním a zabezpečením rodiny, tak se asi nebudete cítit úplně nejlíp. To bylo nejvíce cítit z vyjádření sledge hokejistů po zápasech s poloprofesionály a profesionály," dodává Povýšil.

"Pevně věřím, že se to v České republice změní, jinak bych do této aktivity nešel. Paralympijský sport si sahá na dno," říká další paralympijský medailista Michal Stark. "Myslím, že tu svízelnou situaci pociťují handicapovaní sportovci na všech úrovních. A jak se možná nepěkně, ale příhodně říká, ryba smrdí od hlavy. Pakliže svojí práci dobře neodvádějí vrcholní představitelé paralympijského výboru, jako je předseda ČPV Ondřej Sejpka a výkonná předsedkyně Alena Erlebachová, jak může vypadat paralympijský sport."

Autoři nemají dost informací, brání se ČPV

Handicapovaní sportovci chtějí dopis předat Výkonnému grémiu ČPV před jednáním, které je naplánováno na 17. května. Tam budou mít zástupci jednotlivých sportovních svazů příležitost se otevřeným dopisem zabývat a zaujmout k němu stanovisko.

"Už teď je ale zřejmé, že autorům otevřeného dopisu chybí znalost základních informací. Jeden příklad za všechny - od roku 2016 se nám podařilo vyjednat zvýšení ročního objemu finančních prostředků na podporu sportu handicapovaných z 52 milionů korun na loňských 75," uvedla výkonná předsedkyně ČPV Alena Erlebachová s tím, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro rok 2018 přislíbilo 90 milionů korun. "K dnešnímu dni bylo z této částky rozděleno už 85 milionů," dodala.

Sportovci však nesouhlasí. "Hlavním problémem Českého paralympijského výboru je nekoncepčnost. Není zde žádná vize do budoucna, nefunguje nábor nových talentů, propagace sportovních akci a sportovců s handicapem je minimální. Nenavázala se žádná významná spolupráce se zahraničními výbory, včetně využívání podpory od Mezinárodního paralympijského výboru. Český paralympijský výbor nefunguje jako moderní organizace, která by měla zastupovat sportovce s handicapem. Vedle toho si myslíme, že navýšení státních prostředků je výsledkem navyšování financování sportu státem obecně," poznamenal Jan Povýšil, pětinásobný paralympijský medailista a mistr světa.

Otevřený dopis

Věc: Odvolání výkonné předsedkyně Aleny Erlebachové a předsedy Českého paralympijského výboru Ondřeje Sejpky.

Situace v českém paralympijském sportu dospěla do okamžiku, kdy my sportovci už nechceme pouze nečinně přihlížet. Na jednotlivce, kteří kritizovali situaci v českém sportu handicapovaných, byl vyvíjen nátlak, aby si své výtky nechali pro sebe, proto jsme se rozhodli vystoupit s kritikou ČPV jednotně.

Paralympijský (deaflympijský) sport v České republice se nachází ve stavu vážné krize! Je bez koncepce, bez systému, bez metodiky, bez marketingu a jen s minimálními finančními prostředky. Ondřej Sejpka byl do funkce předsedy Českého paralympijského výboru zvolen 21. prosince 2016, od té doby nepředložil žádný konkrétní koncept směřování vrcholového sportu handicapovaných v České republice.

Výkonná předsedkyně ČPV stále slibuje lepší podmínky, ale i její jednání a kroky postrádají koncept s jasnou představou, kam chce sport lidí s postižením posunout. Projekt "TopTeam" nemá jasné financování, je nekoncepční a nikomu z vrcholových sportovců jeho situaci nevyřeší.

Project "Paralympijská výzva" měl být obdobou Sazka olympijského víceboje. Tento projekt má za úkol vyhledávat nové talenty a přivést handicapované děti ke sportu. Paralympijská výzva ale probíhá pouze na speciálních školách pro žáky se sníženým intelektem. Chybí tedy zcela jednoznačně více úrovní, kde by mohl být realizován. Český paralympijský (deaflympijský) sport postrádá mladou generaci, která by nahradila úspěšné sportovce, kteří odešli z vrcholového sportu nebo se na to velmi brzy chystají, a tento projekt by mohl využít svůj potenciál k získání nových talentů, ale ne tak, jak je nyní v současné době veden.

Dalším problémem jsou stanovy, které jsou zastaralé, nedostačující. Na nové stále čekáme (už několik let). V nových stanovách by mělo být zahrnuto dělení po sportech a až poté po handicapech. Měla by být nastavena i spolupráce se svazy nehandicapovaných (odpadla by nutnost sloučení ČATHS a ČSTPS).

Vadí nám i nulová spolupráce s Českým olympijským výborem, minimální prezentace sportovců s handicapem (tu dělají jiní - např. Cesta za snem, takovéto projekty by měl mít na starosti Český paralympijský výbor atd.).

Program druhé kariéry: Chtěli bychom informace pro paralympioniky, kteří o tomto projektu mnoho netuší. Dále požadujeme přesné informace o tom, co je společnost Česká paralympijská s.r.o. a proč přes tuto společnost "tečou" finance do ČPV.

Zdroj: Sport

Kdo je pod dopisem zatím podepsán?

  • Jiří Ježek, cyklistika (šestinásobný paralympijský vítěz, mistr světa i Evropy)
  • David Drahonínský, lukostřelba (paralympijský vítěz a medailista, mistr světa, mistr Evropy)
  •  Jan Povýšil, plavání (pětinásobný paralympijský medailista, mistr světa, mistr Evropy)
  • Eva Datinská, atletika (čtyřnásobná paralympijská medailistka, mistryně světa, mistryně Evropy)
  • Michal Stark, cyklistika (paralympijský medailista, mistr světa, mistr Evropy)
  • Roman Kolek, atletika (trojnásobný paralympijský medailista, medailista z mistrovství světa)
  • Jiří Suchánek (paralympijský medailista, několikanásobný medailista z mistrovství Evropy)
  • Miroslav Šperk, atletika, alpské lyžování, basketbal, florbal (paralympijský medailista, mistr Evropy, medailista z mistrovství světa a Evropy, člen reprezentace)
  • Aleš Kisý, atletika, ragby (čtyřnásobný účastník paralympijských her, několikanásobný medailista z mistrovství světa a Evropy)
  • Tomáš Mošnička, cyklistika, vzpírání (mistr světa ve vzpírání, pětinásobný vítěz českého handbikového poháru, několikanásobný mistr České republiky)
  • Jaroslav Hadrava, stolní tenis (účastník paralympijských her, medailista z mistrovství Evropy družstev, bývalý předseda STK stolního tenisu vozíčkářů)
  • Zdeněk Šafránek, sledge hokej - kapitán reprezentace (trojnásobný účastník paralympijských her)
  • Tomáš Nevěčný, basketbal, cyklistika, triatlon (český reprezentant, mistr republiky)
  • David Palát, sledge hokej (trojnásobný účastník paralympijských her)
  • Zdeněk Hábl, sledge hokej (trojnásobný účastník paralympijských her)
  • Miroslav Hrbek, sledge hokej (trojnásobný účastník paralympijských her)
  • Patrik Hetmer, alpské lyžování (dvojnásobný účastník paralympijských her)
  • Kateřina Cuřínová, boccia (účastnice paralympijských her)
  • Anna Luxová, atletika (dvojnásobná účastnice paralympijských her, juniorská mistryně světa)
  • Karel Wágner, sledge hokej (účastník paralympijských her)
  • Vendula Dušková, plavání (účastnice paralympijských her, medailistka z mistrovství Evropy a světa)
  • Filip Coufal, plavání (trojnásobný účastník paralympijských her)
  • Patrik Jahoda, cyklistika (pětinásobný vítěz závodů světového poháru, vítěz celkového pořadí světového poháru)
  • Bohuslav Dvořák, florbal, basketbal (člen reprezentace)
  • Ivan Nestával, florbal (několikanásobný vítěz ligy, český reprezentant)
  • Pavel Doležal, sledge hokej (účastník paralympijských her)
  • Martin Chaloupský, lukostřelba (dvojnásobný medailista světového poháru)
  • František Serbus, atletika (účastník paralympijských her, medailista z mistrovství světa a Evropy)
  • Petr Bartoš, lukostřelba (účastník paralympijských her, mistr světa v týmové soutěži)
  • Jan Matoušek, sledge hokej (účastník paralympijských her, několikanásobný mistr České republiky)
  • Ladislava Pořízková, tenis (45. hráčka světového žebříčku)
  • Zuzana Přibilová, florbal (hráčka Tatranu Střešovice)
  • Michal Vimmer, atletika (juniorský mistr republiky)
  • Martin Dvořák, atletika (medailista z mistrovství Evropy, juniorský mistr světa)
  • Tomáš Zelenka, sledge hokej (trenér a manažer reprezentace sledge hokeje 2007-2011, generální sekretář ČSHA)
  • Petr Alina, florbal (předseda České federace florbalu vozíčkářů)
  • Ilona Bábková, atletika (mezinárodní technická delegátka)
  • Pavel Martínek, atletika (trenér)
  • Pavla Vrbová, boccia (trenérka a členka VV v České federaci boccii)
  • Jan Procházka, lukostřelba (trenér)
  • Ilja Drahonínský, lukostřelba (asistent)
  • Iva Machová, atletika (trenérka, mezinárodní technická delegátka)
  • Martina Urbancová, atletika (vedoucí zahraničních výprav, asistentka sportovců)
  • Michal Stanovský, atletika (mistr republiky, účastník mistrovství světa a Evropy
  • Tereza Diepoldová, cyklistika (paralympijská medailistka, medailistka z mistrovství světa)
 

Právě se děje

Další zprávy